EquiTV.cz

ŽIVĚ na EquiTV: 3. 6. od 08:45 hod.: ZZV hřebců ČT v Tlumačově
reklama 31D
banner
banner
banner
bannerreklama

Gelapony Chondro Hyal: Kyselina hyaluronová pomáhá při nemocech kloubů

18.05.2020  |  AUTOR

/PR článek/ Zázrak jménem kyselina hyaluronová se používá při léčbě obtíží pohybového aparátu nejen v humánní medicíně, ale také u koní. K terapii při kloubním onemocnění vašeho čtyřnohého miláčka je učený preparát Gelapony Chondro HYAL firmy Orling.

reklama 32D
banner
banner
banner

Kyselina hyaluronová, často také označovaná jako hyaluronát nebo hyaluronan sodný, se v organizmu přirozeně vyskytuje v synoviální kloubní tekutině, kloubních chrupavkách, pokožce, extracelulární matrix a očním sklivci. Kyselina hyaluronová tvoří jednu z hlavních složek mezibuněčné hmoty. Je součástí pojivových, epiteliálních a nervových tkání. 
 

Kyselina hyaluronová je vhodná při:

 
• akutních i chronických zánětech vazů, kloubů i šlach
• akutních i chronických pohybových potížích – kulhání, poranění, zhmoždění
• po různých artroskopických operacích kloubů (např. po chirurgických zákrocích u osteochondróz apod.)
• při akutních i chronických otocích kloubů a končetin, při nálevkách různých etiologií
• preventivní prostředek pro hydrataci, udržení a zlepšení visko-elastických vlastností kloubní tekutiny 
• pro hydrataci a udržení elasticity tkání vazů a šlach
• pro zvýšení elasticity pohybu
• pro zvýšení hydratace pleti a odstranění vrásek
• pro podporu bezjizevnatého hojení
 
 
Využití kyseliny hyaluronové při léčbě onemocnění pohybového aparátu
 
Kyselina hyaluronová se začala používat při léčbě obtíží pohybového aparátu koní i lidí již před cca 40 ti lety. Nejdříve se používala pouze formou injekcí do postiženého kloubu. V rámci četných studií bylo zjištěno, že kyselina hyauluronová má nejen velmi významné lubrikační (nárazy tlumící) schopnosti, ale též přímý účinek protizánětlivý a analgetický, dále i účinek stimulační pro další produkci kyseliny hyaluronové samotným kloubem. 
 
Postupně se kyselina hyaluronová začala pacientům podávat i perorálně. Četné studie i v tomto případě potvrdili příznivý účinek a dnes je perorální podávání kyseliny hyaluronové doporučováno ortopedy nejen jako doplněk a podpora k injekčním terapiím hyaluronátem, ale i jako jejich neinvazivní a nebolestivá alternativa. Ostravský ortoped a předseda Ortopedicko-protetické společnosti MUDr. Petr Krawczyk k tomu říká: „Vždyť po sedmdesátce trpí artrózou téměř 100 % obyvatelstva. I v sedmdesáti letech je třeba být soběstačný a pohyblivý, a tak je nutné podporovat výživu a ochranu chrupavkových buněk. A to včas, aby byla obnova chrupavky zajištěna co nejdéle. Zajímavý je nový doplněk stravy Geladrink Forte HYAL, který kromě osvědčených kolagenních peptidů, které přispívají ke zdraví kostí a kloubů, obsahuje i hyaluronovou kyselinu. Ta se dosud aplikovala do kloubů jen injekčně 4 až 8krát, ale tato možnost je vhodná pro dlouhodobé perorální užívání. Ortopedicko-protetická společnost České lékařské společnosti J. E. Purkyně kloubní výživu Geladrink pacientům doporučuje.“ www.orling.cz
 
Stejně tak i ve veterinární medicíně byl hyaluronát koním aplikován nejprve injekčně přímo do postiženého kloubu. Poté se přistoupilo k intravenóznímu podávání a teprve na základě nových klinických studií na lidských pacientech začal být hyaluronát s úspěchem podávám koním i perorálně prostřednictvím doplňkových krmiv.
 
Stejně tak jako v humánní medicíně, je perorální podávání kyseliny hyaluronové doporučováno zejména pro podporu léčby artróz a ostatních kloubních onemocnění, ale i jako preventivní prostředek pro hydrataci, udržení a zlepšení visko-elastických vlastností kloubní tekutiny, ale i pro hydrataci a udržení elasticity tkání vazů a šlach. Pro jeho protizánětlivý, analgetický a hydratační účinek je podávání hyaluronátu velmi vhodné i v případě zánětlivých onemocnění šlach a vazů. Velmi je doporučováno podávání kyseliny hyaluronové i po různých artroskopických operacích kloubů (např. po chirurgických zákrocích u osteochondróz apod.). Účinek kyseliny hyaluronové na zdraví pohybového aparátu násobí současné podávání dalších chondroprotektivních látek. Ideální kombinaci kyseliny hyaluronové, bioaktivních kolagenních peptidů, chondroitin a glukosaminsulfátu, MSM, extraktu z ostropestřce mariánského, stopových prvků a vitamínů je nové Gelapony Chondro HYAL, které obsahuje vysokomolekulární kyselinu hayluronovou v denní dávce 500 mg a je dostupné ve formě práškové i vysoce vstřebatelného biosolu. Díky vysoce efektivní kombinaci účinných látek zvyšuje Gelapony® Chondro HYAL elasticitu kloubních chrupavek, vazů a šlach, obnovuje pohyblivost a omezuje bolestivost kloubů. Více na www.orling.cz.
 
Biologické funkce kyseliny hyaluronové
 
Unikátní struktura a konzistence kyseliny hyaluronové jí umožňuje řadu fyziologických a strukturních funkcí. Kyselina hyaluronová má schopnost na sebe vázat ohromné množství vody (pojme přibližně tisícinásobek vody k své hmotnosti), podílí se na udržování viskoelasticity kloubní synoviální tekutiny, regulaci osmotického tlaku a na prostorovém uspořádání proteoglykanů v kloubní chrupavce. Díky svým viskoelastickým vlastnostem funguje v kloubech jako lubrikans, snižuje tření a absorbuje tlakové nárazy, čímž snižuje opotřebování kloubů. Kyselina hyaluronová má četné chondroprotektivní účinky a zabraňuje degradaci kloubní chrupavky. Kloubní chrupavce dává pevnost a pružnost, působí jako tlumič nárazů. Snižuje opotřebování kloubů při artróze. Podporuje endogenní syntézu nové kyseliny hyaluronové buňkami synoviální membrány, zlepšuje metabolismus chondrocytů a zabraňuje degradaci kloubní chrupavky. 
 
Chondroprotektivní účinky a zlepšení a udržení optimální hydratace kloubních tkání jsou z hlediska zdraví pohybového aparátu nejdůležitějšími funkcemi kyseliny hyaluronové. Kromě toho má však hyaluronát další biologické účinky. Má protizánětlivé účinky - moduluje zánět indukcí uvolňování cytokinů a chemokinů, zháší volné kyslíkové radikály, ovlivňuje proliferaci a diferenciaci buněk. Mezi další důležité účinky patří analgetický účinek a vliv na regulaci metabolismu kostí. 
 
Kromě ortopedie se velké schopnosti kyseliny hyaluronové vázat vodu využívá i v kosmetickém průmyslu. 1 gram této kyseliny může navázat až 3 litry vody. Díky této schopnosti působí kyselina hyaluronová jako látka zadržující vodu v pokožce a udržující její tonus a elastičnost. Antioxidační účinky chrání pokožku proti volným radikálům. Kyselina hyaluronová brání ukládání kolagenu a tím podporuje bezjizevnaté hojení tkání. Urychluje tkáňovou regeneraci a proces hojení. Tuto schopnost kyseliny hyaluronové využívá doplněk stravy Sedmikráska Orling. Více na www.kolagenprokrasu.cz.
 
Text: Ing. Lenka Kerhartová, Orling


reklama 33A
banner
banner
banner
banner
bannerDiskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

• 3. 6. od 08:45 hod.: Základní zkoušky výkonnosti hřebců ČT ZH Tlumačov

• 6. 6. cca od 08:15 hod.: skoky ZH Tlumačov

• 6. 6. cca od 13:30 hod.: dostihy Chuchle Arena Praha

• 7. 6. cca od 09:00 hod.: skoky ČSP Suchá u Litomyšle

• 7. 6. cca od 13:00 hod.: klusáci Chuchle Arena Praha

• 11. 6. cca od 7:45 hod.: skoky Chuchle Arena Praha

• 12. 6. cca od 7:45 hod.: skoky Chuchle Arena Praha

• 12. 6. cca od 13:30 hod.: dostihy Most (bude upřesněno)

• 13. 6. cca od 7:45 hod.: skoky Chuchle Arena Praha

• 14. 6. cca od 7:45 hod.: skoky ČSP Zduchovice

• 20. 6. (čas bude upřesněn): klusáci Chuchle Arena Praha

• 21. 6. (čas bude upřesněn): dostihy Chuchle Arena Praha

• 21. 6. (čas bude upřesněn): skoky ČSP Ostrava

 

• Nalaďte si jezdecké rádio! Podcasty EquiTV poslouchejte na www.equiradio.cz

 

NEPŘEHLÉDNĚTE