Štětinův hattrick v Zimním jezdeckém poháru 2018

10.03.2018  |  AUTOR

Jan Štětina dokázal potřetí v řadě zvítězit ve velké túře Zimního jezdeckého poháru 2018 v parkurovém skákání. Jeho poslední předfinálové kolo se uskutečnilo v sobotu 10. března v Hradištku u Sadské za početné účasti jezdců a koní…

Během dne proběhlo přes 170 startů. Hlavní soutěž byla vypsaná tradičně jako parkur stupně S* s výškou překážek 125 centimetrů. Nastoupilo do ní 17 dvojic, přičemž deset nejlepších z nich postoupilo do finálové části. Tereza Mücková a Jan Štětina by ve finále měli všechny tři své koně, s nimiž nastoupili do základního parkuru, a tak se oba rozhodli pokračovat pouze se dvěma z nich. Jan Štětina si vybral Zenta-S a Gilorda-S. S druhým jmenovaným se mu ovšem napodruhé tolik nedařilo, jelikož s ním inkasoval 16 trestných bodů. Smutnět ovšem nemusel, neboť v tu chvíli již věděl, že mu prvenství neunikne se Zentem-S. S ním zopakoval bezchybný výsledek, což se nikomu jinému nepodařilo.

Tereza Mücková skončila druhá s Fortunou 7, s níž si nesla čtyřbodové zatížení z úvodu soutěže. To jí muselo zpětně hodně mrzet, neboť finálový výsledek měla zhruba o 2 desetiny sekundy lepší, než Štětina se Zentem-S. Při druhém startu jí sportovní štěstí vůbec nepřálo, neboť kvůli závadě na výstroji s Le Bo Jangles Karsit do cíle nedojela a pokračování vzdala. Třetí příčku vybojoval Jaroslav Šíma s Lawine Z. Také tento jezdec startoval při sportovním vrcholu dne dvakrát. S Contadorem 2 skončil pátý za Vladimírem Treterou s Expensive.

Tzv. malá túra měla rovných 40 účastníků. Přesně polovina z nich pokračovala díky bezchybné jízdě do následného rozeskakování, kde tucet dvojic udržel nulu na bodovém kontě. Kdo chtěl pomýšlet ne dobré umístění, musel hodně pospíchat. Na pomyslné stupně vítězů bylo nutné dokončit rozeskakování v čase kratším než půl minuty. Nejrychlejší ze všech bezchybných byla Kateřina Návojová s Terezkou 1, která o více jak půl vteřiny předstihla Terezu Mückovou s Fortunou 7. Třetí pozici obsadil Jan Štětina s Gylordem-S, jenž si udržel vedoucí pozici i v této seriálové kategorii. Štětina při finále v Lysé nad Labem tak bude nastupovat jako lídr malé i velké túry Zimního jezdeckého poháru.

V seriálu pro děti na ponících vede Petra Pařenicová, jíž se dařilo i v Hradištku u Sadské, kde vyhrála s Maximusem 2 a s poníkem Mid Night Sun dokončila jako třetí za Natalií Veberovou v sedle Mina. Právě tato jezdkyně bude pro Pařenicovou pravděpodobně největší soupeřkou, neboť v průběžném bodování drží druhé místo.