Luža vítězem Zimního jezdeckého poháru v Hradištku

21.02.2016  |  AUTOR

Jiří Luža s Benitem-S obhájil po dvou týdnech prvenství v hlavní soutěži (S*, 125 cm) halových závodů v prakurovém skákání konaných v Hradištku u Sadské. Na rozdíl od předešlého mítinku si však tentokrát připsal body do Zimního Jezdeckého poháru...

Závody konané v Hradištku 7. února totiž nebyly součástí zmíněné seriálové túry, jelikož ve stejný víkend zimní seriál hostil Dvůr Nové Zámky u Litovle. „Určitě to pro mě hraje důležitou roli, že jsem si připsal 20 bodů do žebříčku. Letos bychom se rádi zúčastnili série až do konce, včetně finále při Jezdeckém festivalu v Lysé nad Labem, a tak bych rád zkusil zabojovat i o celkové prvenství,“ prozradil Jiří Luža. Jedním ze silných konkurentů mu přitom bude stájový kolega Jan Štětina, jenž s Celanem S obsadil druhou příčku. Body za třetí místo obdržela Veronika Špačková s Vileriou. Čtvrtý byl opět Jiří Luža, tentokrát v sedle Zenta-S. Jelikož však každý jezdec může do seriálu bodovat v soutěži pouze jednou, body za tuto příčku uděleny nebyly. Pátou bezchybnou dvojicí v základní i finálové části soutěže byla Denisa Vegrichtová s klisnou Violett.

Jedna chyba ve finále připravila o medailové umístění Jaroslava Hatlu s Caramuchem Z. Na zklamání ovšem neměl čas, neboť spěchal hned po skončení závodů ze středočeského Hradištka do Humpolce, kde byl vyhlášen při jezdeckém galavečeru jezdem roku 2015 v disciplíně všestrannost. Jeho stájová jednička pro toto jezdecké odvětví – Fernet af Kreffe – se navíc stal koněm roku. „Fernet je nejlepší kůň, na kterém jsem kdy seděl, a tuto cenu si každopádně zaslouží – jsem moc rád, že ji dostal,“ konstatoval Hatla.

Zpět ale do Hradištka, kde proběhlo v sobotu celkem pět soutěží, přičemž seriálové byly tři. Ve střední túře se nejvíce dařilo již zmiňované Denise Vegrichtové, ovšem pro změnu s koněm Phoebe. Za ní skončil Jiří Luža se Zentem-S, jenž byl v rozeskakování soutěže stupně L* (115 cm) o téměř tři sekundy pomalejší. Základní túru na výšce 100 centimetrů (parkur stupně Z) ovládla Eliška Hasnedlová s Evitou 11. Kompletní výsledky najdete na adrese www.jezdeckypohar.cz. Zkrácený televizní záznam odvysílá Česká televize ve středu 24. 2. od 12.50 hodin na kanálu ČT Sport. Repríza pořadu je naplánována na sobotu 27. 2. od 8.35 hodin na stejné stanici.