Jezdectví 2022: Škábová, Weinmannová, Hablovič a další šampioni ČJF

Také méně rozšířené jezdecké disciplíny pod hlavičkou ČJF, jimiž jsou vytrvalost, reining a voltiž, měly v sezoně 2022 své národní šampionáty, během nichž účastníci předváděli skvělé výkony. Pojďte se s námi ohlédnout za jejich průběhem.

10.01.2023 17:15  |  Pořad: Netradiční jezdecké disciplíny  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Vytrvalci měli v sezoně 2022 v domácím kalendář jak mistrovství České republiky, tak mezinárodní závody CEI. Tyto dvě akce byly tradičně spojené a proběhly v sobotu 6. srpna v severočeském Slavošově.

Na seniory čekala náročná trať o délce 120 kilometrů. Velmi dobře vstoupil do soutěže několikanásobný medailista a zkušený reprezentant Petr Jadlovský v sedle koně Ibelin Ibn Rasim. Hlavně ve druhé a třetí etapě se dostal mezi nejrychlejší účastníky, jenže po třetím úseku byl vyloučen.

Vyrovnaný výkon podal Janek Kroupa v sedle Madonny a podobné časové a rychlostní hodnoty zapisovala Táňa Terberová. Ta s Willy Wonkou výrazněji odskočila od svého soupeře až v posledním úseku šampionátu a vybojovala tak stříbro, zatímco Janek Kroupa si ze Slavošova odvážel bronz.

S poměrně velkým náskokem projela jako první cílem Lucie Škábová, která absolvovala 120 kilometrů s dvanáctiletým valachem Kailikem. Dvojice se na čele soutěže držela prakticky od startu první etapy, zkušená členka Jezdeckého klubu Natural přitom rozvrhla síly koně i svoje velmi dobře. Díky tomu jí patří titul mistryně České republiky pro rok 2022.

Trať seniorského šampionátu sloužila zároveň pro mezinárodní soutěž CEI s dvěma hvězdami, kdy část účastníků byla klasifikovaná v rámci obou kategorií. A medailisté ze šampionátu se seřadili na třech nejvyšších pozicích také v mezinárodním CEI, když Lucie Škábová dojela první před Táňou Terberovou a Jankem Kroupou. Další vypsanou soutěží bylo mezinárodní CEI s jednou hvězdou. Trasu dlouhou 100 kilometrů dokončila jediná dvojice, a to Lucia Marošová v sedle Tiffani Kavkaz, která na sever Čech zavítala ze Slovenska.

O sadu medailí jeli ve Slavošově také junioři a mladí jezdci, pro které byla připravená trasa dlouhá 80 kilometrů. Na předních pozicích se jezdci pohybovali v odstupech v řádu pouhých sekund. Po startu se na dosah držely Aisha Smudková a Barbora Kroupová a mohlo se zdát, že se právě mezi nimi bude rozhodovat o zlatu. Aisha Smudková s koněm Niyaf nakonec projela cílem na třetím místě jen o dvě sekundy před stříbrnou Barborou Kroupovou v sedle šestiletého hřebce Hanine Al Shahania. Obě jezdkyně totiž dokázal předjet Miroslav Konopa na valachovi Efolovi. Tomu se podařilo ušetřit síly, které pak využil k náporu v poslední etapě, díky které si dojel pro zlato.

Vrcholem reiningové sezony bylo v roce 2022 mistrovství České republiky, jehož tradičním dějištěm byly severomoravské Kozlovice. O druhém zářijovém víkendu se tam sjeli jezdci specializující se na tuto disciplínu, aby bojovali o tituly v kategoriích mládež, junior, amatér a senior.

V kategorii mládež si pro bronz dojel Nicolas Pavel, který závodil s osmiletou klisnou SK Cash To Gun. Dvojice nasbírala ve dvou kolech 263 a půl bodu. O bod víc dostala od rozhodčích za dvě jízdy Emma Dagoury v sedle valacha jménem HH Oliver Olena. Její výkon stačil na druhé místo. Mistryní republiky mezi jezdci ve věku mládeže se s náskokem devíti bodů stala Viktorie Sviežená na desetiletém valachovi SK Smart N Whiz.

Soutěž pro mladé koně se jezdí pod označením junior. Třetí příčku v ní obsadila Klára Šalková s pětiletým hřebcem SK Custom Spark. Ve dvou úlohách, takzvaných patternech, si vyjela 277 bodů. Pouze o půl bodu více měl Karel Kubata na koni Marksman Whiz. Z Kozlovic si tak odvezl titul vicemistra, zatímco z nejvyšší příčky se radoval Lukáš Bartko s klisnou Melodys Lil Voodoo.

V soutěži amatérů se na stupně vítězů podívala Brenda Lesniczáková. Ta získala bronz za výkony v sedle šestiletého hřebce SK Smart Peponita. Jediný bod jí dělil od stříbra, které vybojovala dvojice Lenka Weinmannová a Metamoorphosis. Soupeřům výrazně odskočila Barbora Julinová na koni LV Pistol Great Pine. V součtu nasbírala 287 bodů, což znamenalo náskok dvanáct a půl bodu.

Vrcholem šampionátu byla kategorie seniorů, v níž se představili zkušení jezdci, ačkoliv mistři z posledních dvou ročníků chyběli. Třetí místo pro rok 2022 obsadila Klára Šalková, která zapsala s klisnou Lil Chicstep 277 bodů. O bod víc měl Marián Štihel na druhé příčce. K medaili mu pomohl hřebec SK Ruf Einstein. Mistryní republiky se po letech mužské nadvlády stala Lenka Weinmannová. Spolu s Metamoorphosis přidala ke stříbrné medaili z amatérské kategorie nejcennější kov ze soutěže seniorů.

Voltižní disciplína zažila v roce 2022 vrcholy především na mezinárodní úrovni. Na domácí půdě bylo akcí číslo jedna nepochybně mistrovství České republiky. O tituly se jelo ve dnech 17. až 18. září ve Frenštátě pod Radhoštěm. Vypsáno bylo celkem pět kategorií, a zejména ta seniorská byla napínavá až do samého závěru. O medailích rozhodlo až finále.

Soutěž Pas de Deux ovšem patřila k těm, které měly jasný průběh. Na bronz dosáhla dvojice Michaela Pachotová a Adéla Lipinová, která cvičila na Sebastianovi. Druhé místo si vyjely Barbora Kyselá s Barborou Oblukovou na valachovi Codex-Giga pod vedením Adély Svobodové. Jedinou dvojicí, jíž se povedlo překonat v celkové známce hranici sedmi bodů, pak byly Adéla Kotolová a Elisabeth Reslerová, které závodí s White Magicem. Společně s lonžérem Bohdanem Reslerem se tak radovali ze zisku mistrovských titulů.

V kategorii juniorských skupin brali bronz zástupci z Voltiž Duha, které nesl Estor 12 vedený Kateřinou Kalfasovou. Valach Monty Python a lonžér Ladislav Menšík byli součástí skupiny JK Silesia, která si dojela pro druhé místo. Na zlatou příčku vystoupali voltižéři z pořádajícího klubu TJ Slovan Frenštát. Ti se představili s Fernandem, jehož vedl Ondřej Svoboda.

Mezi juniory kategorie B se dařilo Natálii Horáčkové, jež si spolu s Condorem za podpory lonžérky Libuše Hablovičové vyjela třetí místo. Stříbro si z Frenštátu odvážela Elisabeth Reslerová. Ta cvičila, stejně jako v soutěži Pas de Deux, na běloušovi White Magicovi. Mistryní republiky se stala Vanesa Mazochová na zkušeném hnědákovi Aladinovi. Toho vedl jeho stálý lonžéř Ondřej Svoboda.

Tentýž kůň i lonžér jsou zapsaní pod dvěma top výsledky v kategorii „áčkových“ juniorů. Startovala s ním vítězka soutěže Tereza Czyžová, která zapsala vysokou známku přes 7,600 bodu. Členka frenštátského klubu tak prodloužila řadu svých mistrovských triumfů o další ročník. Také stříbrná juniorka Veronika Cábová závodila s Aladinem a dostala se v hodnocení přes hranici sedmi bodů. Bronz pak brala Barbora Kyselá na Codex-Giga.

Kategorie seniorů sloučená pro ženy a muže přinesla ve finále velký obrat. Zatímco Kateřina Reslerová s White Magicem zůstala na stejné příčce jako v sobotu, tedy na třetí, na nejvyšších pozicích finále měnilo pořadí.

Kateřina Kocurová, která po prvním kole vedla, obsadila konečné druhé místo se známkou 7,488. Stříbro získala s Flying Dutchmanem pod vedením Claudie Döller-Ossenberg-Engels. O sedm setin překonal zkušenou voltižérku další reprezentant Jan Hablovič. Titul vybojoval za pomoci Condora, kterého vedla Libuše Hablovičová.

Malé disciplíny budou pořádat mistrovství České republiky v roce 2023 opět až v poslední třetině hlavní části sezony. Vytrvalostní závod o medaile České jezdecké federace se poběží 26. srpna v Zábřehu, v reiningu se o tituly šampionů bude soutěžit 9. a 10. září v Kozlovicích a domácí vrchol ve voltiži proběhne o týden později v Tlumačově. Paravoltižní mistrovství se uskuteční na přelomu září a října v Praze.

SO⏳04.05. ⏰13:00 dostihy Most ▶️
NE⏳05.05. ⏰08:00 skoky ČSP Brno ▶️
NE⏳05.05. ⏰13:00 skoky Praha Chuchle ▶️