Jezdectví 2022: Domácí akci roku ve všestrannosti hostila Borová

Sportovní kalendář pro rok 2022 nabídl fanouškům všestrannosti pestrou paletu akcí, mezi nimiž nechyběly vrcholy v podobě mistrovství České republiky, mezinárodních závodů i finále Zlaté podkovy. Podívejte se na televizní sumář této disciplíny.

29.11.2022 17:41  |  Pořad: Všestrannost  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

První republikový šampionát všestrannosti se konal už začátkem července v Přeštěnicích, kde o tituly závodili jezdci v dětských a juniorských kategoriích. Mezi dětmi se z mistrovského titulu radoval Marek Pokorný na Hennessy 3, když na rozdíl od ostatních účastníků dokončil skokovou zkoušku bez penalizace. Celkem tak měl na svém kontě 33,13 bodů. Nikola Hlavatá s Kaiem, která po pondělním krosu vedla, jednou chybovala a se ziskem 36,08 bodů skončila nakonec až druhá. Jedno shození zaznamenala i Rozalie Kratochvílová na valachovi Ksiaže Chief, přesto jí 41,60 bodů stačilo na bronz.

V kategorii mladších juniorů se do nejlepší trojice vešla Kristýna Diringerová, která získala s Burlakem bronzovou medaili. Pomohly jí hlavně bezchybné výkony v krosu a na parkuru. Terénní a skoková zkouška vyšla na výbornou i Emě Štěpánkové s Citadelou, a dvojice tak brala stříbro. Titul mistryně republiky získala suverénním způsobem Kristýna Přikrylová v sedle slovenského teplokrevníka Lowena.

Jednoznačnou vítězkou mezi staršími juniory se stala Tereza Kusá. Ta s valachem Quantos Merem obdržela pouze 29,42 bodů v drezuře a k nim již žádnou další penalizaci nepřidala. Také druhá Dominika Tomíková startující na klisně Demi-RH v krosu ani na parkuru nezatížila bodové konto, ale z drezury měla skóre 37,03. To bylo víc než v případě několika dalších soupeřek. Jenže ty v úterý jednou či dvakrát pobořily překážku a skončily tak za Tomíkovou, jež si na krk při slavnostním dekorování nechala pověsit stříbrnou medaili. Bronz pak vybojovala Natálie Mynářová s Terry 1.

Nejlepší výkon v pony kategorii dětí od 13 do 16 let předvedla Ema Štěpánková v sedle Puntíka. Se ziskem 31,48 bodů si tak dojela pro druhou medaili, tentokrát tu nejcennější. Na druhý stupínek při dekorování vyskočila Petra Svatoňová, a to díky výsledným 32,78 bodům s valachem Alpinhorse Toby. Devět setin pak od ní dělilo třetí Kristýnu Přikrylovou na Goldenbay Magic Moon.

Během předposledního srpnového víkendu se příznivci všestrannosti dočkali další vrcholné akce, kterou bylo finále Zlaté podkovy konané tradičně na závodišti v Humpolci.

Stejný název jako celý seriál nese soutěž s nejvyšší vypsanou obtížností CCN3*. Její průběh byl tentokrát napínavý až do konce, když se jména na čele průběžného pořadí měnila každým dnem. Nejlepší drezuru zajela Eliška Orctová v sedle Kirey, v sobotním krosu však pozici lídra ztratila, a nakonec klesla hluboko do pole startujících.

Do vedení se dostala Lucie Příhodová s Cry Boyem, jenže té pro změnu ani trochu nevyšel závěrečný parkur, a tak se i ona propadla do nižších pater výsledkové listiny. Bez chyb naopak překonala terénní i skokovou zkoušku Michaela Balounová s Empatií, a i přes průměrnou drezuru se dostala na konečné třetí místo s výsledkem 36,67 trestného bodu. Jen o šest desetin trestného bodu méně zapsal olympijský reprezentant Miroslav Trunda v sedle Starlingtona a v tříhvězdové soutěži obsadil druhé místo.

Vítězkou se stala Diana Lochmanová, která s jedenáctiletým valachem Simonem začala třetí nejlepší drezurou a po bezchybných výkonech v dalších dvou částech soutěže vybojovala triumf ve Zlaté podkově s ročníkem 2022.

Od 8. do 11. září se v Borové na Českokrumlovsku konalo mistrovství České republiky seniorů a jezdců do 25 let, které bylo navíc spojené s mezinárodními závody CCI. Na zatím největší úspěch ve své kariéře tam dosáhla Marie Smolíková na čtrnáctileté klisně Hanah. Podařilo se jí totiž vyhrát mistrovství České republiky ve všestrannosti mezi seniory.

Smolíková byla po drezuře osmá, ale sobotní kros jí vyšel naprosto skvěle. Předvedla v něm nejlepší výkon ze všech a ujala se vedení o čtyři a půl bodu před Miroslavem Trundou s Manorem. Tento jezdec po úvodní zkoušce vedl v sedle valacha Starlingtona, když obdržel za předvedení drezurní úlohy jen 32 trestných bodů, ale v závěru terénní zkoušky vynechal jeden skok a byl proto vyloučen.

V nedělní skokové zkoušce absolvovala Marie Smolíková s Hanah všechny překážky bezchybně a zapisovala pouze 0,8 trestného bodu za čas, v součtu tak měla 42,4 bodů. Podobně na tom byl Miroslav Trunda, jenž s Manorem inkasoval 1,6 bodu. Jeho skóre bylo tedy 47,7 bodů a skončil druhý za Smolíkovou. Z bronzové medaile se mohla radovat Adéla Císařová na valachovi Baloo the Bear. Ta předvedla v drezuře sedmý nejlepší výkon, po krosu však byla již třetí a na pořadí se nic nezměnilo ani po parkuru, na kterém udělala jednu chybu. Její konečný výsledek byl 56,3 bodů.

Nejnáročnější mezinárodní soutěž CCI3*-S ovládla Němka Anika Möritz s klisnou Jamirou, jež v součtu posbírala 36,2 bodů. Na druhého Pietra Grandise z Itálie v sedle klisny Scuderia 1918 Future měla tak poměrně velký náskok, neboť ten má ve výsledkové listině zapsaných celkem 45 bodů. Třetí příčka patřila již zmíněnému Miroslavu Trundovi s Manorem.

Mistrem České republiky v kategorii jezdců do 25 let se stal Matěj Sukdolák. Do Borové si s sebou vzal valacha Figara 7, s nímž skončil v drezuře až čtvrtý po zisku 34 bodů. Po terénní zkoušce však již vedl, neboť měl jen drobnou penalizaci 2,4 body za čas. V neděli na parkurovém kolbišti nechyboval, byť mu časomíra přidělila 0,4 bodu za pomalejší jízdu. Vítězem by se však stal i v případě, že by jednou chyboval. Stříbrnou příčku v kategorii U25 vybojovala Anežka Lexová s klisnou Bueno Vistou, jejíž finální výsledek byl 44,4 bodů, z nichž čtyři zapisovala poslední soutěžení den. V krosu nechybovala, stejně jako Kristýna Kačírková na valachovi Diadémovi 2, která po drezuře vedla. Za čas při terénní jízdě obdržela 8,4 bodů, a proto se zařadila za Matěje Sukdoláka. Dvě shození parkurových překážek ji však v úplném závěru připravila o jednu pozici, ale i bronzová medaile je velkým úspěchem.

Konec sezony přinesl vrchol Českého poháru České jezdecké federace, který hostily Přeštěnice. V hlavní soutěži na úrovni CNC1* se dařilo Kristině Šmejkalové na koni Passion Czenkow. V drezuře tato dvojice obdržela 44,57 trestných bodů, na parkuru jednou chybovala a závěrečnou terénní zkoušku zvládla překonat bez penalizace. I díky tomu skončila nakonec čtvrtá. Současně se stala vítězkou zmiňovaného Českého poháru mezi jezdci do 25 let.

V hodnocení otevřené soutěže se jen o několik desetin bodu před ní umístil jako třetí Dušan Průcha v sedle valacha Fortise 1. Drezuru v jeho podání rozhodčí ohodnotili 39,46 body, k nimž přidal osmibodovou penalizaci na parkuru. Dalšími osmi desetinami bodu zatížil své konto poté, co lehce překročil stanovený čas v krosu.

Pavel Březina s Pandorou 262 předvedl nejlepší drezuru ohodnocenou 36,20 body. Jenže 17,2 trestných bodů na parkuru jej připravilo o šanci na vítězství, což nezměnil ani výsledek poslední zkoušky, kterou dokončil s penalizací čtyřmi desetinami bodu za pomalejší čas. Ve výsledkové listině figuroval na šestém řádku za Adélou Zemanovou s valachem Jowil Son.

Nejvyšší dvě příčky nakonec obsadil jeden jezdec. S klisnou Notou 6 v drezuře obdržel Pavel Vaněk něco přes 40 bodů. Po jedné chybě na parkuru inkasoval další čtyři, ale závěrečná část na terénních překážkách již probíhala hladce a skončil tak druhý.  Na klisně Astrid 2 se Vaněk ujal vedení po čistě zajetém parkuru, když si z drezury nesl bodovou zátěž 36,74 body. Na tomto skóre se nic nezměnilo ani po krosové části, a tak zaslouženě zvítězil.

Ilustrační foto: Marcel Runštuk