Zahájení ČSP 2018 v Martinicích objektivem EquiTV

Během předposledního dubnového víkendu odstartoval v Martinicích sedmnáctý ročník Českého skokového poháru. Počasí pořadatelům přálo, a tak soutěžní dění sledovaly nabité tribuny. Pokud jste v Martinicích nebyli, podívejte se na souhrnnou reportáž.

26.04.2018 10:24  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Extraligový parkurový seriál Český skokový pohár vstupuje v letošním roce do sedmnáctého ročníku a jeho zahajovací kolo hostily tradičně Martinice na Příbramsku ve dnech 19. až 22. dubna.

Slunečná neděle nabídla několik vrcholných soutěží, mezi nimi dílčí finále Czech Junior Cupu pro jezdce do 18 let. To se jelo jako hendikep, jehož výška překážek dosahovala 120 až 125 centimetrů v závislosti na věku účastníků. Deset ze čtyřicítky startujících dvojic překonalo základní parkur bez chyb, a tak přišlo na řadu rozeskakování. Dařilo se v něm Viktorovi Skuteckému. Ten v sedle Jolly Jokera dokončil i napodruhé čistě v čase 38,53 sekundy, který stačil na třetí místo. O sekundu rychlejší byla rovněž bezchybná Anna Lani Novak s klisnou Lollou Trench a dojela si tak pro druhou příčku. Vítězkou se stala Tereza Svobodová, která si do Martinic dovezla výbornou formu. Rozhodující parkur překonala s Marylandem bez trestných bodů a dosažený čas dokázala stlačit dokonce pod 34 sekund.

Parkur s překážkami do 135 centimetrů čekal na účastníky rámcového seriálu pro jezdce ve věku do 25 let. Také v tomto případě došlo na rozeskakování jedenácti bezchybných dvojic. Pouze tři z nich dokázaly svůj výkon bez trestných bodů zopakovat. Dominika Hrubešová na koni Chardone si s časem 45,44 sekundy docválala pro třetí místo. Druhá skončila Sandra Tomaidesová v sedle Winndora. Ta rovněž nezaváhala, navíc byla ještě o sekundu a půl rychlejší. Soutěž suverénně ovládl Václav Staněk s klisnou Quatemal, který nechyboval a časomíra ukázala při průjezdu cílem neuvěřitelných 39,21 sekundy. To bylo o více než čtyři sekundy méně, než měla dvojice na druhé příčce.

Vrcholem úvodního kola Českého skokového poháru 2018 byla v neděli 22. dubna Velká cena Martinic s překážkami do 145 centimetrů. Stejně jako v předchozích ročnících byla vypsaná s finále pro desítku nejlepších dvojic ze základního kola, jež všechny tentokrát postupovaly bez trestných bodů. Do TOP 10 se probojovala Tereza Veselá s Easy Jet HDH. Do rozhodující části však nepokračovala, a tak pořadí finalistů ve výsledkové listině uzavřela.

Jako první vstupoval do kolbiště Jiří Papoušek v sedle Djumpera. Napodruhé se mu příliš nedařilo. Za chyby na překážkách a překročení stanoveného času nasbíral čtrnáct trestných bodů a skončil devátý. Matěj Kotalík na koni Sir Sid shodil jako jediný ve finále dvě překážky, a tak jeho výkon stačil na osmou příčku. Sedmý dojel Jaroslav Šíma v sedle valacha Chapeau BB Z. Ten zaznamenal jedno shození a čas v hodnotě 58,24 sekundy.

První z jezdců, který dokázal zopakovat čistý výkon i napodruhé byl Jiří Skřivan se svou stájovou jedničkou – klisnou Flying Star. S časem 52,99 sekundy vybojoval třetí místo. Dvě nuly si zapsal také Ondřej Pospíšil s koněm Einfach. Cílem však projel v horším čase než Jiří Skřivan, a tak se v konečné výsledkové listině zařadil za něj na čtvrtou příčku. Zkušená dvojice Jan Chýle a Cool Paradise se dopustila jedné chyby a v čase těsně pod hranicí 53 sekund si dojela pro šesté místo. Dvojnásobný vítěz velkého finále skokového poháru z let 2015 a 2016 Rudolf Doležal sedlal v martinické Velké ceně Laru Croft. Předvedl s ní dva čisté parkury, a nakonec se o jedinou setinu sekundy dostal před Jiřího Skřivana na druhý řádek výsledkové listiny.

Předposledním účastníkem finále byl Václav Horký s Asile De Paix P. Devítiletá klisna měla parkur této obtížnosti před sebou poprvé v životě. Přesto se s ním dvojice popasovala na výbornou a po čisté jízdě se ujala vedení s časem 52,14 sekundy. Posledním závodníkem, který mohl promluvit do pořadí na nejvyšších příčkách, byl loňský vítěz seriálu Marek Klus. V sedle Al Cambera zajel nejrychlejší základní kolo a i ve finále zvolil ostré tempo. Bohužel se však nevyhnul jedné chybě, a tak přestože pokořil čas Václava Horkého o bezmála čtyři sekundy, musel se spokojit s pátou příčkou.

Vítězství a nejvyšší bodový příděl do tabulky Českého skokového poháru tak v zahajovacím kole získal Václav Horký. Nezkrácený video záznam Velké ceny Martinic najdete na našich stránkách s adresou www.equitv.cz.

PÁ⏳26.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
SO⏳27.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
NE⏳28.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️