Treterovo vítězství ve VC Kolína objektivem EquiTV

Ve dnech 19. – 22. května se v Němčicích odehrálo čtvrté kolo Českého skokového poháru 2016. Vrchol mítinku, Velkou cenu Kolína, přinesl program posledního dne. Z něj vám nabízíme také stručný přehled dílčích finále Amateur Tour a CJC.

27.05.2016 10:43  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Čtvrté kolo letošní série Českého skokového poháru se konalo ve dnech 19. až 22. května v areálu Vigvam Resortu v Němčicích na Kolínsku. A právě nedělní Velká cena Kolína byla vrcholem celého mítinku. Poslední den závodů však nabídl vedle hlavní soutěže tradičně také dílčí finále rámcových seriálů.

Do finále Amateur Tour s překážkami do 110 centimetrů nastoupilo celkem dvaadvacet dvojic, z nichž se čtrnáct probojovalo do rozeskakování. Jana Halámková v sedle Cornely překonala rozhodující část soutěže bez chyb a dokončila na druhé příčce. Od vítězství jí dělily necelé čtyři sekundy. Bezchybná byla také Karolína Javorská, která se Singapore dokončila parkur v bezkonkurenčně nejlepším čase a vyhrála tak němčické kolo amatérské túry. Jezdkyni se navíc v soutěži dařilo hned dvakrát. K vítězství přidala ještě třetí místo v sedle Collie. Karolína Javorská se v bodování seriálu posunula na průběžnou druhou příčku a ve vedení je po čtvrtém kole Alžběta Ducká.

Další seriálovou soutěží, jejíž dílčí finále se v Němčicích odehrálo během příjemné, takřka letní neděle, byl Czech Junior Cup. Soutěž postavená jako hendikep s překážkami do 120, respektive 130 centimetrů přitáhla bezmála padesátku startujících. Také toto finále se jelo na rozeskakování, do kterého se po vydařeném základním kole dostalo čtrnáct dvojic. – Bez zaváhání v čase 33,60 sekund si pro třetí místo dojela Sára Finsterle s klisnou Elektrou. O sekundu a půl rychlejší byla rovněž bezchybná Anna Lani Novak, která v sedle Lolly Trench dokončila finále na druhé příčce. Dvojicí, jež v této soutěži nenašla přemožitele, byla Tereza Svobodová a Maryland. Rozeskakování dokončila bez trestných bodů v čase 31,75 sekundy a dojela si tak pro vítězství v dílčím finále Czech Junior Cupu.

Vrcholem, na který se diváci těšili nejvíce, byla výborně obsazená Velká cena Kolína. Na start soutěže, jejíž překážky dosahovaly výšky 145 centimetrů, se totiž postavilo bezmála padesát dvojic. Přestože se zpočátku mohlo zdát, že kurz Grand Prix nepustí do finále příliš mnoho bezchybných účastníků, nakonec jich dokončilo základní část soutěže s nulou na bodovém kontě čtrnáct a o postupu do finálových jízd pro desítku nejlepších rozhodoval čas. Ten vyřadil ze hry mimo jiné loňského vítěze celého ročníku Českého skokového poháru Rudolfa Doleža, či lídra letošního žebříčku Marka Kluse.

Velmi pěknou jízdu předvedl v základní části trochu nečekaný finalista Michal Kukačka, kterého němčický mítink zastihl ve skvělé formě. Ve finále ovšem po několika chybách nakonec vzdal a skončil desátý. Jednou ze dvou žen – finalistek byla úřadující mistryně České republiky v seniorské ženské kategorii Michaela Refková. V sedle Casidiho však po jedné neposlušnosti dokončila finále s jedenácti trestnými body na devátém místě. Denisa Bittnerová s Vanessou v druhé části soutěže dvakrát chybovala na překážkách a navíc inkasovala bod za překročení stanoveného času, což nakonec stačilo na osmou příčku.

Také Jan Chýle s běloušem Cool Paradise překročil časový limit, a tak si k jedné shozené překážce připsal ještě jeden trestný bod. Celkem s pěti body dojel sedmý. Jedno zaváhání penalizované čtyřmi trestnými body zaznamenal Josef Pařenica se svoji stájovou jedničkou – klisnou Sarah Sun. Z jezdců s jednou chybou byl nejpomalejší, takže se zařadil na konečné šesté místo. Čtyři trestné body si dovezl do cíle i Sergei Motyguine s holandským valachem Dylanem. Dosažený čas měl hodnotu 50,80 sekund, a to znamenalo pátou příčku ve výsledkové listině. Bezkonkurenčně nejrychlejším jezdcem finále byl Aleš Opatrný, který v sedle Idaria Van Het Netehof předvedl, proč je největší oporou české národní reprezentace. Jedna smolná chyba ho však nakonec o výhru připravila a Opatrný se musel spokojit se čtvrtým místem.

Třem jezdcům se podařilo ve finále zopakovat bezchybný výkon. Jedním z nich byl Miloslav Příhoda. V Němčicích sedlal Clear Jolie a přesto, že jeho hlavní disciplínou je všestrannost, stanul po bezchybné jízdě mezi parkurovými specialisty na stupních vítězů. Dvojici, která byla ve finále bezesporu jednou z favorizovaných, tvořil Jaroslav Jindra a Quentino Donth-M. S finálovým parkurem se popasovali bez zaváhání, nicméně čas, ve kterém projeli cílem, nakonec stačil na druhé místo. Loňský finalista Českého skokového poháru Vladimír Tretera v sedle svého nejzkušenějšího koně Quentina podal ve finále skvělý výkon. Parkur překonal bez chyb a s časem 47,46 sekundy si v silné konkurenci dojel pro vítězství ve Velké ceně Kolína 2016. Díky výhře se Vladimír Tretera vyšvihl na průběžné druhé místo seriálového bodování. Ve vedení je i po čtvrtém kole stále Marek Klus.

Pokud se chcete podívat na nezkrácený video záznam všech tří hlavních nedělních soutěží, klikněte na náš web www.equitv.cz.

ST⏳17.04. ⏰14:00 spřežení CAI Kladruby ▶️
ČT⏳18.04. ⏰08:00 spřežení CAI Kladruby ▶️
NE⏳21.04. ⏰13:30 dostihy Praha Chuchle ▶️