Slavošovské mistrovské kilometry objektivem EquiTV

Podívejte se s námi na reportáž EquiTV z letošního prvního republikového šampionátu. Ten se konal spolu s mezinárodními soutěžemi CEI 10. června ve Slavošově, a tituly se rozdávaly vytrvalcům. Kdo uspěl, se dozvíte ve videu níže…

20.06.2017 07:07  |  Pořad: Netradiční jezdecké disciplíny  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

V sobotu 10. června se v krásném prostředí okolí severočeského Slavošova odehrály mezinárodní závody v jezdecké vytrvalosti. Ze soutěží na úrovni jedné a dvou hvězd byli také vyhodnoceni mistři České republiky, a to v kategorii juniorů a mladých jezdců, resp. mezi seniory.

Jezdce, kteří byli přihlášení do šampionátu juniorů a také účastníky mezinárodní úrovně CEI1* čekala v kopcovité krajině trasa dlouhá 80 kilometrů rozdělná na tři etapy.

Bohužel hned v té úvodní skončila soutěž pro dvojici Klára Tabarová a Stefany 2, která byla vyloučena při první veterinární kontrole. Stejný osud potkal Jiřího Kodera, jenž v sedle koně Agile Joe absolvoval dvě části trasy, tedy celkem 60 kilometrů, a poté byl při druhé kontrole eliminován veterináři. Veterinární „gate“ číslo dvě vystavil stopku i jezdkyni Kateřině Vavruškové s klisnou Samantou.

Ostatní z celkových jedenácti jezdců na této trati se dostali úspěšně do cíle. V nejlepším čase v hodnotě 4 hodiny 47 minut a 56 sekund dokončila Lucie Škábová s koněm Tabur, a získala tak první příčku v mezinárodní kategorii CEI s jednou hvězdou. Jen o 4 minuty později po vítězce dorazila druhá nejrychlejší dvojice Pavla Másílková v sedle valacha Zibekara.

Nejlepší juniorkou byla v osmdesátikilometrovém závodu Kateřina Suchá, která si tak dojela s klisnou Lucií Ferrou pro titul mistryně České republiky juniorů a mladých jezdců pro rok 2017. Zkušená seniorská jezdkyně Barbora Křtěnská potřebovala na zdolání závodů celkem 5 hodin 12 minut a 37 sekund a v hodnocení kategorie CEI1* dokončila jako třetí.

Na čtvrté příčce v mezinárodní soutěži se umístila další z juniorek Kristýna Zahálková s koněm Mirajj. Dvojice bojovala i o medaile v republikovém šampionátu a výkon jí stačil na stříbro. O necelých 43 minut déle než vítězka strávila na trase závodu Veronika Myslivečková, která sedlala Felskina. Ve výsledkové listině mezinárodního závodu to stačilo na příčku číslo 5.

6 hodin 5 minut a 19 sekund, to byl výsledný čas třetí zástupkyně juniorské věkové skupiny Moniky Doubkové na koni Rašíd Ibn Rasima. Jezdkyně si tak při závěrečném medailovém ceremoniálu mistrovské soutěže pověsila na krk bronz. Jen od 2 sekundy za ní dojela Lenka Zajícová s Gahirou. Jezdkyně patří mezi seniory, a tak byla hodnocena v rámci CEI1*, kde její čas stačil na šesté místo.

Celkem 120 kilometrů rozdělených do čtyř etap měl závod s dvěma hvězdami zapsaný pod hlavičkou Mezinárodní jezdecké federace FEI, který byl zároveň hodnocený jako republikový šampionát seniorů.

Hned po první etapě, která měřila 40 kilometrů, skončil závod pro dvojici Lucie Krejcová a Lamia 1. Druhou veterinární kontrolou, jež byla předepsaná po 80 kilometrech, neprošla klisna Salma Hayek a soutěž tak skončila také pro Janu Švarcovou. Mezi dvojice, které nedokončily, patřila Hana Hrubínová s Orionem, kterého zastavili veterináři v takzvaném gatu 3, tedy po třetí závodní etapě.

Ve stejné etapě vzdala pokračování v soutěži Vladimíra Šebková s Habibem, která měla závod velmi dobře rozjetý, když první etapu dokončila nejrychleji ze všech. Všechny čtyři části, tedy celých 120 kilometrů, zdolalo šest dvojic. Jako první procválal cílem Janek Kroupa na koni Gazal V 6 Hektor. Stal se nejen vítězem mezinárodní dvouhvězdové soutěže CEI, ale zároveň také držitelem titulu mistra České republiky mezi seniory.

Vytrvalecký matador Petr Jadlovský, který má ve své sbírce několik zlatých medailí z republikových šampionátů, dorazil s Rachel o více jak hodinu později. V celkovém hodnocení byl druhý, stejně jako v pořadí národního mistrovství.

Jen o sekundu později protnula cílovou linii Hana Hrnečková. Zaváhání jejího koně Tramína v cílové rovině jí bude zřejmě mrzet, protože až do samého závěru před Petrem Jadlovským vedla. Nakonec se musela spokojit s třetím místem. Jitka Schovánková s Moganem potřebovala na zdolání závodu 8 hodin 49 minut a 36 sekund, což stačilo na čtvrtou příčku.

Protože třetí jezdkyně v pořadí Hana Hrnečková nebyla hodnocena v mistrovském klání, získala Jitka Schovánková zároveň bronzovou medaili v mistrovství České republiky. Jediný zahraniční účastník v poli Polák Ryszard Zielinski dojel v sedle koně Odwet o hodinu a tři čtvrtě později než celkový vítěz. Šestý z jezdců, jež projeli cílem náročného závodu, byl Petr Hladiš, který sedlal hnědáka Janise.

My jsme samozřejmě novopečeného mistra České republiky ve vytrvalosti požádali o krátký rozhovor.

Na našich stránkách s adresou www.equitv.cz najdete z průběhu těchto závodů tříhodinový video záznam.

NE⏳21.04. ⏰13:30 dostihy Praha Chuchle ▶️