Vytrvalecké mistrovství ČR objektivem EquiTV

Vytrvalecké mistrovství České republiky všech věkových kategorií se konalo letos v Borotíně na Táborsku ve středu 6. července. Průběh obou závodů na 90 respektive 120 kilometrů vám přinášíme v souhrnné reportáži EquiTV…

16.07.2016 13:56  |  Pořad: Netradiční jezdecké disciplíny  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

První jezdeckou disciplínou, ve které se rozdávaly mistrovské tituly pro rok 2016, byla vytrvalost. Národní šampionát všech věkových kategorií se jel ve středu 6. července v Borotíně nedaleko Tábora. Okolí malebné jihočeské vesnice, která je součástí mikroregionu Čertovo břemeno, nabízí členitý terén s náročným stoupáním, jenž prověřil síly mistrovských dvojic juniorů, mladých jezdců i nejstarší seniorské kategorie.

Mistrovská soutěž juniorů a mladých jezdců se jela na trati dlouhé 90 kilometrů rozdělené do tří etap a nastoupilo k ní celkem sedm dvojic, dvě z nich však závod nedokončily. Kristýna Zahálková s Tobrukem byla vyloučena při veterinární prohlídce po druhé etapě závodu. – Nutno podotknout, že veterinární kontroly jsou nedílnou součástí vytrvalostních závodů a pověření doktoři přísně posuzují po každé etapě, zda jsou koně schopni pokračovat v náročném závodu. Dvojice Monika Doubková a Rašíd Ibn Rasima dokončila všechny tři etapy, a to dokonce jako druhá v pořadí. Nakonec však byla také vyloučena během závěrečné kontroly koně veterinárními lékaři a na stříbrnou medaili musela zapomenout.

Bezmála sedm hodin potřebovala ke zdolání mistrovské trati jezdkyně Kateřina Vavrušková v sedle Fakiry, která si tak dojela pro konečné páté místo. Těsně pod stupni vítězů zůstala Táňa Terberová, která dokončila s koněm Science Fiction závod v čase 5 hodin 34 minut a 41 sekund. Na třetí místo stačil čas 5 hodin 34 minut a 40 sekund. Pouhá jedna sekunda tedy rozhodla, že držitelkou bronzu z letošního mistrovství republiky je Klára Tabarová, která sedlala klisnu Stefany. Sekundy rozhodovaly také o druhém místě. To nakonec vybojovala dvojice Jana Švarcová a Salma Hayek.

Průměrnou rychlostí 16,636 kilometrů v hodině absolvovala závod Kateřina Suchá na Naomi a s náskokem deseti minut před zbytkem startovního pole si dojela pro vítězství a titul mistryně České republiky v kategorii juniorů a mladých jezdců roku 2016.

Sto dvacet kilometrů rozdělených do čtyř etap čekalo na jezdce v kategorii seniorů. Velmi dobře začala Vladimíra Šebková. První etapu dojela v nejlepším čase, ovšem po druhé etapě byla vyloučena pro zdravotní nezpůsobilost jejího koně Habiba. Stejný osud potkal dvojici, kterou tvořila Václava Molcarová a Dakota. Byla vyloučena po dojetí třetího úseku soutěže. Jitka Schovánková a Mogan na čelo závodu po většinu soutěže ztráceli. Podstatné však bylo, že závod jako jedni ze třech účastníků dokončili v dobré kondici a dojeli si pro bronzovou medaili.
Titul vicemistryně republiky vybojovala Marina Novotná. Ta v sedle Shahkiry zajela nejrychlejší první úsek, pak však ubírala na tempu a cílem nakonec projela se ztrátou 46 minut na vítěze. Tím se podesáté ve své kariéře stal Petr Jadlovský. Tentokrát sedlal jednoho ze svých nejzkušenějších koní – Sioux Dakotu. V první etapě se držel v šestiminutovém závěsu za Marinou Novotnou, od druhé etapy však přešel do vedení, které si nenechal vzít až do konce.

Na závěr ještě dodejme, že prestižní Cenu kondice získala při slavnostním dekorování Marina Novotná se Shahkirou.

ST⏳17.04. ⏰14:00 spřežení CAI Kladruby ▶️
ČT⏳18.04. ⏰08:00 spřežení CAI Kladruby ▶️
NE⏳21.04. ⏰14:00 dostihy Praha Chuchle
ST⏳01.05. ⏰00:00 dostihy Lysá
NE⏳05.05. ⏰00:00 skoky ČSP Brno
SO⏳11.05. ⏰00:00 skoky (derby) Praha Gabrielka