Queen Of Beaufay zimní královnou, steeplerům utekl Arkalon

Jako první ze čtyř českých závodišť kategorie A se s letošní sezonou rozloučily Karlovy Vary. Dostihová derniéra na lázeňské dráze nabídla v neděli 19. září Cenu zimní královny pro dvouleté klisny, ale i bohatý rámcový program.

22.09.2021 11:30  |  Pořad: Dostihy cvalové  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

V jubilejní 40. Ceně zimní královny DS Pegas na 1600 metrů se sešlo kvalitní pole jedenácti účastnic. Jako favoritka nastupovala mostecká vítězka z konce srpna Porcinella, ale okruh šancových klisen byl poměrně široký. V cílové rovině měla dlouho navrch právě Porcinella s vedoucím mužem letošní jezdecké statistiky, ale v posledních metrech ji předstihly dvě finišující soupeřky.

Po tuhém boji zvítězila ryzka Queen Of Beaufay pod Danielem Vyhnálkem, která o hlavu odolala útoku bělky Shabany. Třetí příčku uhájila Porcinella před Comming Pulse. Queen Of Beaufay je dcerou klasicky umístěné klisny Pikardie a narodila se ve francouzském hřebčíně majitele Jiřího Trávníčka. Ve Zhoři u Jihlavy ji trénuje Dalibor Török a jedničkovou vítězkou se stala při teprve druhém startu kariéry.

Dvouletým patřily v Karlových Varech hned dva dostihy. Tím chronologicky prvním byla Cena EBF na 1400 metrů. Potenciál zde naznačil tmavý hnědák Caucasian ze stáje Russian Racing Syndicate. Svěřenec Arslangireje Šavujeva v sedle s Petrem Foretem zvítězil zadrženě o šest délek a odsoudil zbytek pole k boji o druhé místo. To získal Charmbruck, pro třetí místo si doběhl Bacora.

Překvapení se zrodilo ve dvojkové Ceně Jockey Clubu ČR na 2000 metrů. Velký vzestup formy předvedla čtyřletá Crush On Me ze stáje Leram, která pod Lucií Fialovou v cílové rovině odskočila kvalitním soupeřům a doběhla si doběhla pro první triumf kariéry. 3 1/2 délky za suverénní vítězkou finišoval druhý Royal Town před Storm de Nuit, letošní dvojnásobný vítěz Opinion Maker skončil sedmý.

Druhé vítězství v rozmezí čtrnácti dnů vybojoval pětiletý Sea The Night. Valach stáje Epona začátkem září ovládl trojkovou míli v Chuchle Areně Praha. V neděli na tento úspěch navázal v podobném dostihu Ceně šlechtitelů společnosti Selgen a nenechal se zastavit ani nejvyšší nesenou hmotností v poli 63 kg. Pod Vendulou Korečkovou lehce o 3 1/2 délky porazil o rok staršího Let Firea, třetí doběhl Admiral Piett.

Překážkovým vrcholem závěrečné karlovarské neděle byla Velká karlovarská steeplechase města Karlovy Vary, dostih se slavnou minulostí a velkou tradicí. V jeho letošním ročníku, vypsaném jako steeplechase II. kategorie na 4200 metrů, se sešli mimo jiné dvojnásobný vítěz Velké mostecké Dusigrosz a třídový Arkalon. Z očekávaného souboje favoritů však nakonec nic nebylo. Sedmiletý Arkalon pod Janem Faltejskem odtáhl velkou část dostihu a odešel unaveným soupeřům o 9 délek.

Valach stáje Dr. Charvát tak proměnil dva ze tří letošních startů ve vítězství. Spolufavorit Dusigrosz v posledním kilometru zeslábl a propadl se na páté místo. Nejblíže vítězi byl nakonec Foudre d’Allier, na vzdáleném třetím místě doběhl Nel.