Český skokový pohár otevřely o Velikonocích Hořovice

Podívejte se na videoreportáž z úvodního letošního kola Českého skokového poháru. To hostily o velikonočním víkendu Hořovice. Pro první vítězství ve Velké ceně si tam v obrovské konkurenci dojel Sergei Motyguine s Dylanem.

26.04.2019 13:58  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

O Velikonocích byl v Hořovicích zahájen osmnáctý ročník Českého skokového poháru. Zájem o účast byl tak velký, že byl mítink prodloužen na celkových pět dní, během nichž pořadatel musel odbavit více než tisíc startů.

Vrcholy seriálových túr byly na programu v neděli 21. dubna. Junioři jeli své finále na parkuru s překážkami do 120 respektive 125 cm. O prvenství se v rozeskakování utkalo devatenáct dvojic, které překonaly základní kurz bez zaváhání. Pro třetí místo si dojel Oliver Písařík na Rain Manovi. Nechyboval ani v rozhodující části a cílem procválal v čase 34,04. Druhá Tereza Svobodová se zkušenou klisnou Cartageny W předvedla rovněž čistou jízdu, navíc byla o osm desetin sekundy rychlejší než Oliver Písařík. Bez trestných bodů a nejrychleji se popasovala se zkráceným parkurem Eliška Hasnedlová, která se tak v sedle klisny Ryanie radovala z vítězství v úvodním kole Czech Junior Cupu.

Na jezdce zařazené v kategorii do 25 let čekal parkur stupně ST s jednou hvězdou. Překážky tak dosahovaly výšky do 135 cm. I v tomto případě muselo o pořadí rozhodnout rozeskakování. S nulou a časem 43,11 setin sekundy procválal cílem Jiří Tměj na Crosbym DK. Jeho výsledek stačil na třetí místo. Bez chyb a o šest setin sekundy rychleji projela trasou rozeskakování Natálie Kovářová se Sabrinou. Její výkon jí vynesl druhou příčku. První letošní vítězkou v túře pro jezdce do 25 let se stala Natálie Ulčová. S devítiletým valachem Demontem překonala parkur čistě a v čase lehce přes 42 sekund.

Vrcholem hořovických závodů byla Velká cena, bodovaná do pořadí Českého skokového poháru. Soutěž je tradičně vypsaná s finále pro deset nejúspěšnějších dvojic ze základního kola. V případě, že překoná parkur čistě více než deset startujících, postupují do rozhodující části všichni. V Hořovicích se jich přes 145 cm vysoký kurz přeneslo bez zaváhání jedenáct.
Ondřej Pospíšil měl do finále dva koně, a tak vstoupil s ryzákem Zandirem do kolbiště jako první. Do cíle s ním nakonec dovezl čtyři trestné body.

Následoval ho Sergei Motyguine v sedle Dylana, dvojice, která hořovickou Velkou cenu vyhrála v roce 2016. A k obhajobě nakročila i tentokrát s bezchybným výkonem a časem kratším než 42 sekund. Iva Holíková v sedle Normana chybovala dvakrát, průběžné vedení Sergeie Motyguina tak neohrozila. Celkem pět trestných bodů inkasoval Jan Chýle s hřebcem Cool Paradise, takže ani on na výkon lídra nedosáhl. Jednu překážku shodila Alžběta Vojtková, která sedlala jedenáctiletého valacha Catera Invest. A zařadila se tak na průběžné druhé místo.

Hned vzápětí jí však odsunul Jakub Štěrba s plemeníkem Warnessem. Ten teprve jako druhý projel finálovým kurzem bez chyb, byl ovšem výrazně pomalejší než vedoucí jezdec. Na průběžném druhém místě se však dlouho neohřál. Další dvojice v pořadí Natálie Roučková a Clintgold proletěla parkurem ve velmi svižném tempu a bez trestných bodů. Sesadila tak Jakuba Štěrbu ze druhé příčky, na Sergeie Motygina jí však více než sekunda chyběla. Čistě se s finálovými překážkami popasoval i Ondřej Pospíšil s druhým koněm Einfachem. Čas vyšší než 52 sekund však na nejvyšší příčky nestačil.

Jedno zaváhání potkalo ve finále Františka Stružinského, který závodil se zkušeným holandským valachem Bel Cantem. Se čtyřmi trestnými body tento juniorský reprezentant na stupně vítězů pomýšlet nemohl. Na startu zbývali už jen dva jezdci, kteří mohli zamíchat pořadím. Velmi blízko k tomu měla Tina Šalková s bělkou Frascati van ter Hulst, která předvedla rychlou a čistou jízdu. Od první příčky jí dělily tři desetiny sekundy. Posledním startujícím byl Jan Štětina, který se svou stájovou jedničkou hřebcem Benitem-S také nezaváhal. S časem 43,32 sekundy nakonec obsadil čtvrté místo. Nejvyšší příčku udržel téměř od začátku do konce finále Sergei Motyguine, který tak s Dylanem podruhé v kariéře ovládl Velkou cenu Hořovic.
Druhé místo brala Tina Šalková a na stupně vítězů se postavila také Natálie Roučková. Nezkrácený záznam z prvního kola Českého skokového poháru v Hořovicích najdete na našem webu www.equitv.cz.

PÁ⏳26.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
SO⏳27.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
NE⏳28.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️