Pátý díl seriálu, který natočila EquiTV ve spolupráci s laboratoří Avecell, jenž se věnuje léčbě koní pomocí kmenových buněk, je zaměřený na další procesní etapu: ukončení kultivace buněk a přípravě pro použití u pacienta…
Proces kultivace končí po zhruba třech týdnech, kdy je třeba zkontrolovat morfologii buněk, kdy vidíme, jak buňky narostly.
Při dostatečném množství mezenchymálních kmenových buněk je třeba je oddělit ode dna kultivační nádoby. K tomu se používá enzym trypsin, buňky se při tom neporuší. Poté je nutné buňky očistit od zbytků enzymu za pomoci centrifugy.
Sediment buněk se spojí s rozmraženou plazmou. V postupu je mnoho důležitých kroků - například zkoumá se počet buněk, testuje se sterilita a zjišťuje se jejich životnost a markery, které charakterizují mezenchymální buňky.
Krok po kroku v tomto procesu uvidíte přímo ve videu.
Veškeré svody koní budou moci v České republice probíhat pouze za splnění podmínky, že budou očkováni proti herpesviru EHV-1. V pátek 5. března to uvedl v tiskové zprávě mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.
Zcela v tichosti a bez ovací se letos jezdecká veřejnost seznamuje s výsledky ankety o jezdce a koně roku v disciplínách pod hlavičkou České jezdecké federace. Zastřešující organizace tohoto sportu jejich seznam publikovala na svém webu.
Redakce Jezdci.cz oslovila ve čtvrtek 4. března Sáru Vingrálkovou se žádostí o vyjádření k dalšímu vývoji její kauzy. Ta se následně rozhodla své stanovisko publikovat prostřednictvím svého facebookového profilu. „Jsem proti dopingu,“ zopakovala.
Od 1. března 2021 platí v České republice zákaz cestování mezi okresy. Výjimku mají např. lidé cestující do zaměstnání, ale důvodem cesty může být i zajištění péče o zvířata. Majitelé koní by s sebou při cestách mimo okres měli mít vyplněný formulář.