Standing ovations pro Aleše Opatrného. Vyhrál Grand Prix v Olomouci

Lepší vrchol sedmého ročníku mezinárodních závodů v parkurovém skákání CSI2*-W v Olomouci si čeští fanoušci přát ani nemohli. Grand Prix zařazenou do Světového poháru po třech letech opět vyhrál Aleš Opatrný. Diváci se mu odvděčili potleskem vestoje.

03.09.2020 11:27  |  Pořad: Skoky  |
REPORTÁŽ
 |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Do Grand Prix CSI2*-W Olomouc, která se stala vrcholem tohoto pětidenního mezinárodního mítinku v parkurovém skákání, se kvalifikovalo z předešlých dnů celkem padesát dvojic. Překážky byly postaveny na výškách od 140 do 160 centimetrů a technické parametry splňovaly kritéria pro to, aby soutěž mohla být započítávána do Světového poháru a zároveň si v ní jezdci mohli plnit kvalifikaci na olympijské hry.

Čeští reprezentanti však již mají kvalifikace splněné a pouze si snaží doplnit minimální limity pro účast v Tokiu s dalšími koňmi.

Soutěž byla vypsaná s jedním rozeskakováním, do něhož se bezchybným základním kolem kvalifikovalo čtrnáct jezdců, z toho dva čeští. Pro Jana Štětinu s Gylordem to byla doslova životní jízda. I napodruhé dokázal překonat všechny překážky bez penalizace, a i když jej čas 39,90 zařadil na konečné osmé místo, jednalo se o obrovský úspěch pro tohoto jezdce.

Nulu na bodovém kontě si udrželo celkem devět dvojic. Skvělou jízdu v rozeskakování předvedl Ir Richard Howley, který v Olomouci již zvítězil v sobotní hlavní soutěži, jíž byla Cena města Olomouce. S valachem Arlo de Blondel dokončil rozeskakování bezchybně v čase 34,87 vteřiny, což v tu chvíli znamenalo téměř dvouvteřinový náskok na ostatní jezdce.

Přestože se chvíli zdálo, že o vítězi je rozhodnuto, nakonec tomu bylo jinak a Ir se musel v neděli spokojit s druhou příčkou. Jako poslední totiž nastupoval do rozeskakování Aleš Opatrný. S valachem Forewerem se rozhodl hodně zariskovat a před domácím publikem bojovat o vítězství, což se mu nakonec podařilo. Do cíle se dostal v čase 34,59 sekundy.

Další jezdci v rozeskakování zaostali svými dosaženými časy za elitním duem o několik vteřin. Třetí pozici získal polský reprezentant Przemyslaw Konopacki, který s valachem Volo´s Diamond projel cílovou čarou v čase 36,80 sekundy.

V historii Grand Prix CSI2*-W Olomouc dokázala dvakrát zvítězit německá jezdkyně Jörne Sprehe, a to v letech 2016 a 2018. Ta se na kolbišti Equine Sport Centra představila i letos, ale v závěrečné části soutěže dvakrát chybovala, což jí zařadilo na dvanáctou příčku.

Aleš Opatrný se tak letos počtem vítězství v tomto závodě Jörne Sprehe vyrovnal. Česká parkurová jednička v olomoucké Grand Prix poprvé zvítězila v roce 2017 v sedle Dimara. I tehdy Opatrný startoval v rozeskakování jako poslední a stejně jako letos ho vyprovázeli z kolbiště jásající diváci ve stoje.

SO⏳11.05. ⏰13:30 skoky (derby) Praha Gabrielka ▶️
SO⏳11.05. ⏰12:30 klusáci Praha Chuchle ▶️
NE⏳12.05. ⏰07:45 skoky ČSP Hradištko ▶️
NE⏳12.05. ⏰12:30 dostihy Praha Chuchle ▶️