Zimní jezdecký pohár ČJF 2019 ve skákání měl ve finále tři vítězky

Podívejte se na souhrnnou reportáž z finále Zimního jezdeckého poháru ČJF v parkurových túrách. Ty měly nakonec tři vítězky. Přemožitele nenašly Jana Táboříková na pony, Kateřina Mestenhauserová v Malé túře a Veronika Turečková ve Velké túře.

29.03.2019 09:27  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Mnohatýdenní série závodů Zimního jezdeckého poháru vyvrcholila v sobotu 23. března na Jezdeckého festivalu. Po pěti letech, kdy se konal v Lysé nad Labem, se jeho novým dějištěm stal Královický dvůr nedaleko Slaného. Kromě místa konání byl další novinkou také způsob hodnocení rozhodujících soutěží. O konečném pořadí už totiž nerozhodoval žebříček a body získané v průběhu seriálu, ale pořadí samotné finálové soutěže. Prvenství tak mohl získat kterýkoliv z finalistů. První vítěz byl dekorován v túře pro jezdce na ponících. Předcházela tomu kvalitně obsazená dvoukolová soutěž.

Jako nejvýše postavená jezdkyně na žebříčku dorazila do Královic Anna Abtová. Nakonec však skončila těsně pod pomyslnými stupni vítězů. S valachem Luckym sice předvedla dvě bezchybné jízdy, ale čas 45,29 sekundy na elitní trojici nakonec nestačil. O necelé tři desetiny sekundy rychlejší byla Karolína Prušáková v sedle Sabiny. V součtu se dvěma nulami jí to vyneslo třetí místo. Výrazně rychleji si poradila s kurzem druhého kola Eliška Petrusová s klisnou Kačenkou. Navíc ani jednou nechybovala a dojela tak druhá. Vítězkou finále Pony túry se stala Jana Táboříková. Ta sedlala zkušenou hnědku Karu, která jí přes dva parkury přenesla bez zaváhání. Jejich rozhodující čas byl o více než sekundu kratší, než čas Elišky Petrusové.

Ve finále Malé túry na překážkách do 120 cm se představilo čtrnáct dvojic. Miloslav Příhoda, který patřil k horkým favoritům, sedlal dva koně. Lépe se mu vedlo s belgickým valachem Maximem. I s ním však jednou chyboval a obsadil nakonec pátou příčku. Lídrem bodování byla před posledním mítinkem Tereza Veselá. Ani jí však finále nevyšlo podle představ. Jednu chybu zaznamenala už v první části kursu a v součtu to stačilo na čtvrté místo. Třetí skončila dvojice Ondřej Pospíšil a Adular 1, která do cíle obou kol dovezla nulu. Důležitý byl čas a ten měl hodnotu 56,71 sekundy.

O téměř pět sekund rychlejší a v obou částech bezchybná byla Kamila Starečková se sedmiletou klisnou Rioscou Star. Tento výkon jí vynesl druhé místo. Z vítězství nejen v soutěži, ale i celé Malé túře se radovala Kateřina Mestenhauserová s Titanem. Ta sice v základní části nijak nezářila, ale královický kurz jí sednul naprosto skvěle. Ve výsledkové listině má zapsanou nulu a dosažený čas 49,26 sekundy.

Vrcholem Velké túry byla dvoukolová soutěž s překážkami do 130 cm. Velmi dobře v ní měl nakročeno Miloslav Příhoda. S Quibconou předvedl v úvodní jízdě druhý nejlepší výkon, jenže v druhém kole shodil dvě překážky a propadl se na šestou příčku. Konečný žebříček ovládla stejně jako v případě Malé túry Tereza Veselá. Jenže ani tentokrát jí ve finále štěstí nepřálo. S klisnou Donjou parkur nedokončila a v sedle valacha Handsoma inkasovala chybu hned v první části. Napodruhé sice už nechybovala, ale i tak se musela spokojit se čtvrtým místem. Čtyři trestné body zaznamenala Darina Hochmanová s Chiquitou LS. Díky nejlepšímu času druhého kola obsadila třetí příčku. Bez zaváhání projel parkurem Ondřej Pospíšil na Zandirovi, a to hned dvakrát. V celkovém součtu to znamenalo nulu. Dosažený čas 52,36 sekundy ho přiřadil na druhé místo.

O sekundu a půl rychleji zdolala druhé kolo Veronika Turečková s Einsteinem. Navíc, stejně jako v tom prvním, nezaznamenala žádné shození a stala se tak vítězkou finále Velké túry.
Nezkrácený záznam ze všech soutěží Jezdeckého festivalu najdete na našich internetových stránkách www.equitv.cz.