Reportáž EquiTV: Festivalová neděle patřila estetickým disciplínám

V neděli 24. března se v rámci Jezdeckého festivalu v Královicích předvedli divákům zástupci takzvaných estetických disciplín, tedy voltiže a drezury. Podívejte se na souhrn programu v reportáži internetové televize EquiTV.

06.04.2019 13:05  |  Pořad: Drezura  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Jezdecký festival v Královicích nabídl vedle parkurového skákání a soutěží spřežení také voltižní a drezurní klání. Ta se konala v neděli 24. března, která byla vyhrazena právě estetickým disciplínám. Voltižní sestavy předvedlo návštěvníkům Královického dvora jednadvacet účastníků. Mezi juniorkami kategorie A vybojovala třetí místo Veronika Cábová s Laudatiem. Dvojice pod vedením Ondřeje Svobody dostala známku 6,176. O tři desetiny více a druhé místo získala Michaela Milatová, která cvičila s Aladinem. Lonžérem byl opět Ondřej Svoboda. S těsným rozdílem jediné desetiny se vítězkou této kategorie stala Barbora Kyselá. I té pomohl svým výkonem valach Aladin.

V soutěži juniorek kategorie B si pro promyslný bronz dojela Zuzana Černá. Valacha Frühlinga vedla Vendula Kutheilová a jejich známka přesahovala 5 a půl bodu. Druhé místo patřilo Viktorii Svobodové, která spolu s Laudatiem a lonžérem Ondřejem Svobodou překonala Zuzanu Černou o necelou desetinu bodu. Nejlepší sestavu v této soutěži předvedla Klára Kyselá s Laudatiem. Získala za ni téměř 6 a půl bodu.

Jedinou startující seniorkou byla Nela Stříbná z albertovského klubu. Tu cvičila s Aramisem, jeho lonžoval Ladislav Menšík a za svůj výkon dostala 5,563 bodu. Soutěž pro juniorské skupiny přilákala na start pět družstev. Třetí místo brala skupina Jezdeckého klubu Albertovec, jež závodila na vypůjčeném koni Condorovi pod vedením Libuše Hablovičové. Condor nesl rovněž skupinu Tělovýchovné jednoty Tlumačov, která si dojela pro druhé místo. Vítězná sestava byla oceněna vysokou známkou v hodnotě 7,015 bodu. Dosáhli na ni voltižéři z Tělovýchovné jednoty Slovan Frenštát s hnědákem Aladinem.

Příznivci drezury viděli v Královicích dvě úlohy. Ve volné juniorské sestavě účinkovalo pět dvojic, které podávaly poměrně vysoko hodnocené výkony. Páté místo připadlo Andree Bauerové v sedle vestfálského valacha Sira Silvana. Za své vystoupení dostala od rozhodčích 58,5 procenta. O téměř sedm procent více si vysloužila Karolína Šimáčková na čtrnáctiletém valachovi Legionovi 1. To jí stačilo na čtvrtou příčku. Pomyslný bronz vybojovala s nevelkým náskokem dvojice Aneta Kölblová a Handiness. Od čtvrté Karoliny Šimáčkové ji dělilo čtvrt procenta. Velmi těsný byl také souboj o nejvyšší příčku. Markéta Brychtová na Francisovi se nakonec musela spokojit s druhým místem. Hodnocena byla známkou 68,118 procenta. Vítězkou se stala Tina Pospíšilová v sedle klisny Fiorelly TC. Rozdíl mezi její známkou a známkou druhé dvojice v pořadí byl pouhých sedm setin procenta.

Před hlavní soutěží se divákům v Královicích u Slaného představila také jediná česká paralmypiončika v jezdectví – Anastasja Vištalvá. Ta v letošním roce bude opět bodovat o body do paralympijského žebříčku. Nejen na tento cíl jsme se jí zeptali při krátkém rozhovoru.

Nejobtížnějším kláním, které mohli diváci sledovat, byla úloha označená jako Intermediate 1 Freestyle. Tu dokončily čtyři dvojice. Výsledkovou listinu uzavřela Hana Pecková se slovenským valachem Rolákem, která dostala od sboru rozhodčích známky mírně převyšující 54 a půl procenta. Na téměř 60 % dosáhla juniorka Sarah Ennie Krušinová v sedle Jolly Jokera a obsadila třetí místo. Dva jezdci dokázali soupeřům odskočit až téměř k sedmdesáti procentům. Filip Minařík s šestnáctiletým valachem Stormem získal bez devíti tisícin 68 %. Vybojoval tak druhou příčku. Pro vítězství si dojela Hana Vojáčková se zkušeným hanoverským valachem Don Airem, která si svou jízdou vysloužila vysoké hodnocení 69,775 %.
Nezkrácený záznam všech soutěží Jezdeckého festivalu najdete na internetové adrese www.equitv.cz.