EquiTV.cz

reklama 21D
banner
banner
banner

Jezdecký magazín: Svátek turfu, parkury v Olomouci a Chuchli i derby

reklama

Mysleli byste, že do druhého říjnového magazínu nebude co natáčet? Omyl! Nabídneme vám čtyři aktuální reportáže. Podíváme se na letošní Velkou pardubickou, navštívíme Olomouc a Chuchli, kde se jely parkury, a vše uzavře Pražské skokové derby.

17.10.2019 16:23  |  Pořad: EQUINEWS  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno
reklama 22A
banner
banner
banner
banner

Nový Jezdecký magazín vás provede několika výjimečnými událostmi. 129. ročník Velké pardubické se Slavia pojišťovnou přinesl napětí až do samého konce a historické vítězství valacha Theophilose a žokeje Josefa Bartoše v barvách Dostihového klubu iSport - Váňa.

Rušno bylo i v parkurovém světě. Už posedmé proběhla v olomouckém Equine Sport Centru podzimní Grand Prix Jana Kutěje. Zavítali jsme také na premiérový ročník Ceny Eliota v Chuchle Areně Praha a opominout nesmíme ani třináctý ročník Pražského skokového derby, které hostila Pražská jezdecká společnost na Gabrielce. To vše uvidíte v příštích patnácti minutách.


Druhá říjnová neděle je tradičním termínem vrcholu dostihové sezony na překážkách. 129. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou se odběhla v neděli 13. října za krásného slunečného počasí a před velkou diváckou kulisou.

Jako favorit šel na start obhájce loňského vítězství, osmiletý hnědák Tzigane du Berlais pod žokejem Janem Faltejskem. Trenér Josef Váňa měl v poli čtyři různé svěřence a mezi dvaceti startujícími byli i dva zahraniční koně - britský Rathlin Rose a slovenský Vandual. Po jednom nezdařeném pokusu o start se početné pole vydalo na první překážky v pomalejším tempu. To mělo za následek problémy na Taxisu, kde tentokrát skončily naděje čtyř koní. Skoky Ribelina a Mahonyho byly příliš krátké a dopad za příkopem neustál ani Beau Rochelais.

Velkou smůlu měl favorit Tzigane du Berlais, který čtvrtou překážku kursu sice zdolal, ale několik metrů za ní se dostal do kontaktu s padajícím Ribelinem a neměl šanci se mu vyhnout. Rušnou úvodní pasáž dostihu zakončil pád klisny Delight My Fire na Popkovickém skoku. Větší část dostihu se staral o tempo ryzák Bridgeur s Jaroslavem Myškou, na dalších pozicích se průběžně objevovali Stretton, Player, Sztorm a Talent. V oblouku za Hadím příkopem potkal nečekaný pád Playera, který uklouzl na rovném úseku. Na dvaadvacáté překážce ztratil jezdce Krocoleon a po chybě na Havlově skoku byl zadržen Bridgeur

Do posledního kilometru šla s plnými šancemi většina ze zbývajících dvanácti aktérů. Ve výběhovém oblouku se dostal do trháku Theopilos s Josefem Bartošem. Na začátku cílové roviny se na něj dotáhli Stretton a Chicname de Cotte a rýsoval se krásný souboj, ale svěřenec Josefa Váni zmobilizoval své rezervy a zvítězil o jednu a čtvrt délky. Druhý finišoval Stretton před Chicname de Cotte, Mazhilisem a Ange Guardianem. Britský Rathlin Rose obsadil šestou příčku, poslední dotaci získal Talent.

Devítiletý Theophilos běhá za stáj Dostihový klub iSport - Váňa, která sdružuje více než 120 spolumajitelů. Pro trenéra Josefa Váňu to bylo jedenácté vítězství ve Velké pardubické, žokej Josef Bartoš završil hattrick. Zároveň se stal prvním jezdcem, jemuž se v jedné sezoně podařilo získat Velkou pardubickou a italské Gran Premio Merano.


Už posedmé proběhla v olomouckém Equine Sport Centru podzimní Grand Prix Jana Kutěje. Jak název mítinku napovídá, koná se jako memoriál tohoto významného parkurového trenéra. Letošní termín připadl na druhý říjnový víkend, který přinesl krásné slunečné počasí. Hlavní soutěž s třemi různými obtížnostmi byla na programu v neděli 13. října. 

Každá ze tří kategorií vrcholila druhým kolem s finále pro desítku nejlepších účastníků. Na kurzu do stodvaceti centimetrů se hned čtyřem dvojicím podařilo dokončit obě jízdy bez chyb. Zdeněk Žíla v sedle mladého tlumačovského hřebce Cadillaca dojel do cíle finále s nulou v čase 41,33 sekundy, což stačilo na čtvrté místo. Jen o desetinu sekundy rychlejší byl rovněž bezchybný Vladimír Tretera s belgickou klisnou Cupcake Girl VH Lindenhof Z a vybojoval pomyslný bronz. Výrazně rychlejší finálové tempo zvolil Jan Zwinger se sedmiletou klisnou High Five. Na překážkách nezaváhal a bral druhou příčku. Vítězně vzešla z finálových bojů dvojice, která se specializuje na všestrannost - Miloslav Příhoda a Ferreolus Interkonix. Do výsledkové listiny si zapsali nulu a čas 37,46 setin sekundy.

Podobný závěr mělo i druhé kolo soutěže s obtížností S**, tedy do stotřiceti centimetrů. Čtyři finalisté dokázali překonat obě části bez trestných bodů. Na čtvrtém místě dojela Kateřina Svěráková na klisně Arven 3, která zaznamenala dvě nuly a výsledný čas 44,24 sekundy. O bezmála čtyři sekundy rychleji projel finálovým kurzem Ladislav Vachutka v sedle Vanilly Rose H. Ani on nechyboval a obsadil třetí příčku. Pod hranici čtyřiceti sekund se dostal Marek Hentšel s klisnou českého chovu L-Queridou. Jeho výkon stačil na druhé místo. Z vítězství se radoval slovenský reprezentant Igor Šulek, který s koněm Wavo Lampard projel cílem finále bez trestných bodů v bezkonkurenčně nejlepším čase 37,34 sekundy.

Nejvyšší překážky čekaly na účastníky Grand Prix s obtížností ST** a opět to byli čtyři jezdci, kteří se přes kurz dosahující stočtyřiceti centimetrů přenesli bez zaváhání. Těsně pod stupni vítězů skončil Slovák Igor Šulek, který s Gamblerem předvedl čistou jízdu a cílem procválal za 45,34 setin sekundy. O čtyři sekundy rychlejší byla dvojice Lucie Strnadlová a Fall River Blue. Dvě nuly, v základním kole i ve finále, jí vynesly třetí příčku. Druhá skončila Nikola Bielíková. Ta se s hnědákem Carthinjem přenesla přes finálový kurz s nulou a v čase lehce pod 41 sekundu. Hlavní kategorii Grand Prix Jana Kutěje ovládl Vladimír Tretera se svou stájovou jedničkou holandským valachem Gangsterem VH Noddevelt. Čas jeho bezchybné jízdy ve finále jen lehce překročil 39 sekund. Nezkrácený záznam z Grand Prix Jana Kutěje si můžete pustit na našem webu www.equitv.cz.

 


Chuchle Arena Praha zakončila svou premiérovou parkurovou sezonu Cenou Eliota. Mítink se konal od 11. do 13. října a jeho vrcholem byla stejnojmenná soutěž připravená na nedělní odpoledne. Její překážky dosahovaly výšky do stočtyřicetipěti centimetrů a vypsaná byla s finále, do něhož postoupilo devět nejúspěšnějších dvojic základního kola.

Na parkuru se jich ale představilo pouze osm, protože Sergej Motygin, který absolvoval s Dylanem základní jízdu s chybou, se rozhodl do finálové části nepokračovat. Jako první vstoupil do kolbiště Karel Polák v sedle hřebce Empire. Ten si přinášel penalizaci v podobě čtyř trestných bodů a následně k nim přidal další tři chyby. Jeho konečné skóre tak mělo hodnotu šestnáct trestných bodů. Člen národního reprezentačního družstva Ondřej Zvára postoupil se dvěma svěřenci, a ani s jedním v první jízdě nechyboval. Finálový kurz okusil jako první v sedle plemeníka Quimera M. Předvedl s ním další čistý výkon a ujal se vedení.

Bez trestných bodů přicházel do arény také Ondřej Nágr, jenž sedlal holandskou klisnu D.Amelusinu. Také jemu se podařilo dokončit rozhodující parkur bez zaváhání, čas byl však výrazně pomalejší, a tak se usadil na průběžném druhém místě. Hned vzápětí ho na této pozici vystřídal Matěj Kotalík. Ten si s desetiletým valachem Sir Sidem zapsal druhou nulu a cílem procválal o více než čtyři sekundy rychleji. Na lídra Ondřeje Zváru ovšem nedosáhl. Dalším, kdo mohl promluvit do pořadí na nejvyšších příčkách, byl Přemysl Adam na hřebci Cachasovi. Jenže tomu finálový kurz příliš neseděl a nakonec svou jízdu vzdal. Možnost atakovat díky čistému základnímu kolu stupně vítězů měla i Linda Portychová na hnědce La Mirage. Ve finále ovšem jednou chybovala.

Na startovní listině zbývali už jen dva účastníci, kteří se do druhé části soutěže probojovali se dvěma koňmi. Karel Polák napodruhé sedlal osmiletého hřebce Tallmanna a inkasoval s ním deset trestných bodů. S takovým výsledkem vedoucího jezdce Ondřeje Zváru ohrozit nemohl. A byl to právě lídr, který s Chaccolanem celé klání uzavíral, takže už při vstupu do kolbiště měl jistotu vítězství. S jedenáctiletým německým valachem nakonec shodil jednu překážku a zařadil se na celkové čtvrté místo. Triumf si připsal v Quimerem. Druhý skončil Matěj Kotalík na Sir Sidovi a třetí příčku obsadili Ondřej Nágr a D.Amelusina. Záznam Ceny Eliota z Chuchle Areny Praha najdete na adrese www.equitv.cz.


Svůj třináctý ročník má za sebou Pražské skokové derby, které každoročně pořádá Pražská jezdecká společnost na Gabrielce. Letos se tato atraktivní soutěž, jež spojuje prvky klasického parkuru s terénními skoky, jak je známe z cross country, konala v sobotu 12. října.

Na start přilákala i účastníky, kteří už v ní v minulosti dosáhli na vítězství. Jedním z nich byl jezdec všestrannosti Jaroslav Abík. Tomu se ovšem tentokrát nedařilo. Sedlal šestiletého valacha Timura, s nímž si zapsal celkem 21 trestných bodů a dojel až na dvanáctém místě. V TOP pětce byly výkony jezdců naopak velmi vyrovnané. Dvě chyby zaznamenal pátý Petr Molík na klisně Cats. Dosažený čas měl hodnotu 146,73 setin sekundy. Jen o sekundu rychlejší byla dvojice Kristýna Vávrová a Guiron Vilín. Na překážkách inkasovala rovněž osm trestných bodů, a dojela tak čtvrtá.

Jediné zaváhání na speciální trati derby potkalo Martina Šubrta a hanoverskou klisnu Lucky´s Chiku. Čas přesahující 150 sekund jim pak vynesl pomyslný bronz. Čtyři trestné body nasbírala i domácí jezdkyně Zdenka Kunstová. V sedle Narwen s nakonec díky velmi rychlému tempu docválala pro druhé místo. Bezkonkurenční výkon však podal Ondřej Potluka, který na Gabrielce slavil vítězství v roce 2016. Triumfoval dokonce se stejným koněm šestnáctiletým valachem Land Masterem. Do cíle dovezl čtyři trestné body o téměř deset sekund rychleji než druhá dvojice v pořadí. Záznam z Pražského skokového derby najdete na adrese www.equitv.cz.

 

SOUTĚŽ 

S Jezdeckým magazínem EquiTV můžete každý týden soutěžit o nákup za 500 Kč v e-shopu s jezdeckými potřebami. Stačí se zaregistrovat na webu www.jezdeckymagazin.cz k odběru novinek o nových dílech našeho pořadu. Všichni registrovaní uživatelé od nás každý týden obdrží prostřednictvím e-mailu jednoduchou soutěžní otázku. Odpověď na ni se dozvíte také z aktuálního dílu Jezdeckého magazínu.

Ten, kdo odpoví správně jako desátý v pořadí, obdrží od nás výherní poukázku v hodnotě 500 Kč do obchodu Bukefalos. Jména výherců z předešlých soutěží a další podrobnosti najdete na již zmíněné internetové adrese www.jezdeckymagazin.cz.

POZVÁNKY ZA KOŇMI

Poslední klasické vydání Jezdeckého magazínu s aktuálním zpravodajstvím je u konce. Ještě se však s vámi neloučíme. Jako každý rok pro vás připravujeme speciální pořady shrnující letošní jezdeckou a dostihovou sezonu. Brzy na shledanou!

reklama 23C
banner
banner
banner
banner
banner




 

▶️ PROGRAM PŘENOSŮ EQUITV.CZ
DATUM ČAS DISCIPLÍNA MÍSTO LINK
SO⏳06.04. ⏰09:00 spřežení Slatiňany  
NE⏳07.04. ⏰13:30 dostihy Chuchle  
NE⏳07.04. ⏰14:00 skoky Zduchovice  
SO⏳13.04. ⏰00:00 dostihy Most  
SO⏳13.04. ⏰00:00 klusáci Chuchle  
ČT⏳18.04. ⏰00:00 spřežení CAI Kladruby  
PÁ⏳19.04. ⏰00:00 spřežení CAI Kladruby  
SO⏳20.04. ⏰00:00 spřežení CAI Kladruby  
NE⏳21.04. ⏰00:00 spřežení CAI Kladruby  
NE⏳21.04. ⏰00:00 dostihy Chuchle  
NE⏳21.04. ⏰00:00 skoky ČSP Hořovice  
PÁ⏳26.04. ⏰00:00 skoky CSIO Zduchovice  
SO⏳27.04. ⏰00:00 skoky CSIO Zduchovice  
NE⏳28.04. ⏰00:00 skoky CSIO Zduchovice  
I vaši akci může EquiTV vysílat ŽIVĚ!
Chtěli byste realizovat on-line přenos z vaší akce na EquiTV.cz? Kontaktujte nás co nejdříve na e-mailu: equitv@equitv.cz

 

Kompletní informační servis ze světa koní
Jezdci.cz EquiTV.cz
ČLÁNKY ZPRÁVY KRÁTCE AUDIO VIDEO
Každá stovka pomůže: Podpořte nás členstvím ve fanclubu Jezdci.cz a EquiTV a mějte od nás informace v předstihu…
Fanclub JEZDCI.CZ Fanclub EQUITV.CZ
NEPŘEHLÉDNĚTE