Equinews: Opatrný má hattrick z CSI Olomouc. Zanotelli vyhrál v Paříži

V Olomouci se konal devátý ročník skokových závodů, které jsou součástí Světového poháru. Potřetí v historii tam hlavní soutěž vyhrál Aleš Opatrný. – Další kolo série Global Champions hostila Paříž. V Grand Prix zvítězil Marlon Módolo Zanotelli.

28.06.2022 18:00  |  Pořad: EQUINEWS  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Internetová televize EquiTV.cz připravuje v průběhu jezdecké a dostihové sezony pravidelný pořad Equinews, který vysílá také například Televize Seznam, Stream.cz a v rámci zpravodajské relace Report i kanál Sport 5. Podívejte se na jeho aktuální díl!

Opatrný vyhrál potřetí Grand Prix CSI Olomouc a vyrovnal rekord Sprehe

Olomoucké závodiště Equine Sport Center se stalo ve dnech 22. až 26. června dějištěm tradičních mezinárodních parkurových závodů J&T BANKA CSI3*-W, které jsou součástí Světového poháru Mezinárodní jezdecké federace.

Šlo už o devátý ročník tohoto mítinku. Ten letošní se navíc opět vrátil k úrovni tří hvězd, jako tomu bývalo před dvěma covidem poznamenanými sezonami, kdy byl statut závodů snížen dočasně na kategorii CSI2*. Soutěžilo se sice již od středy, ale na nejvyšší soutěže se dostalo poprvé až ve čtvrtek. Dopředu bylo jasné, že Aleš Opatrný bude patřit mezi favority celého mítinku, ostatně Grand Prix v Olomouci vyhrál v minulosti už dvakrát. Všichni, kdo sledují parkurové dění pravidelně, tak ovšem vědí, že první dny své koně tento parkurový reprezentant vždy šetří a připravuje si je až na samotný vrchol celého mítinku. Tentokrát to ovšem bylo jinak.

Nejprve v sedle klisny Dedijtje ovládl soutěž zařazenou do UCED Gold Tour s výškou překážek 140 centimetrů a pak se již šel chystat na zahajovací část J&T BANKA Diamond Tour. Při té parkur dosahoval výšky 150 centimetrů a Opatrný sliboval, že naplno rozhodně nepojede. O tréninkové tempo se však nejednalo a česká parkurová jednička se rázem ujala díky času 64,72 vedení, které si udržela až do konce soutěže.

Z více jak třiceti dvojic, které startovaly v sobotní Diamond Tour, překonalo parkur s výškou překážek 150 centimetrů bez penalizace devět. Jedinou českou účastnicí v závěrečné části byla Lucie Strnadlová s klisnou Quadirou. Té se i napodruhé podařilo překonat všechny překážky bez shození a její čas v cíli byl 39,26 sekundy. To bohužel na vítězství nestačilo. Po dojetí byla sice druhá za Němcem Harmem Lahdem s hřebcem Grey Chester 2, ale krátce poté jí ještě překonal slovenský reprezentant Tomáš Kuchár na valachovi Elasko Hero, jenž jí odsunul na třetí řádek výsledkové listiny.

Nedělní odpoledne už patřilo absolutnímu vrcholu mítinku J&T BANKA Grand Prix bodované do série Světového poháru. Parkur s výškou 155 centimetrů dokázalo překonat bez trestných bodů pět dvojic, které se tak utkaly na zvýšených překážkách v rozeskakování. Šlo o tři reprezentanty Německa a dva jezdce z České republiky. Jako první nastupoval do zkráceného parkuru Marek Klus, který s valachem Cardozo 4 nakonec dvakrát chyboval a jeho výkon stačil na pátou příčku. Hned po něm odstartovala obhájkyně loňského vítězství Jörne Sprehe, která tentokrát sedlala teprve devítiletého valacha Bailanda 52. Nevyhnula se jedné chybě a díky rychlému času skončila třetí. Čtyři trestné body za jednu pobořenou překážku zaznamenala i další startující Finja Bormann v sedle valacha A Crazy Son of Lavinia. Jejich čas byl 37,64, a tak v konečném účtování byla čtvrtá.

Když vstupoval do kolbiště Aleš Opatrný, tak věděl, že pokud dokončí s Forewerem bez penalizace, bude nejhůř druhý. Jeho jízda nebyla nejrychlejší, konkrétně časomíra ukázala hodnotu 37,20, ale posledního startujícího dostala pod určitý tlak. Alexander Müller s klisnou Ohlala 13 od prvních metrů zvolil rychlejší tempo, než měl Opatrný. Nakonec však chyboval a jen díky nejlepšímu času 36,63 vteřiny skončil druhý. Aleš Opatrný tak dokázal olomouckou Grand Prix v její devítileté historii vyhrát už potřetí.

Vyrovnaná GCL v Paříži. Do Super Grand Prix se kvalifikoval Zanotelli

Velmi neobvykle skončilo deváté kolo Global Champions League v Paříži. Prvních šest týmů této parkurové série totiž dokončilo se shodným počtem trestných bodů a o jejich pořadí rozhodovaly jednotky sekund a někdy i pouhé desetiny.

Mezi favorizovaná družstva pro závěrečnou část dvoukolové soutěže GCL patřili i domácí Paris Panthers. Byli jedním ze tří celků postupujících do sobotního parkuru se čtyřmi trestnými body za jednu chybu. Těmi dalšími dvěma byli Istanbul Sultans a Berlin Eagles, ale jejich členové se napodruhé neubránili většímu množství chyb a zařadili se až na desáté a jedenácté místo konečného pořadí.

Naopak Paris Panthers dokázali využít domácího prostředí a poprvé v sezoně zvítězili. Největší zásluhu na tom má Ben Maher s dvanáctiletým hřebcem Faltic HB, jenž v pátek ani v sobotu nezaznamenal žádný trestný bod. Gregoryho Watheleta s Ace of Hearts vystřídal v sobotu Darragh Kenny na třináctiletém hřebci Volnay du Boisdeville, a i když chyboval dvakrát, tak díky rychlé jízdě nepřipravil Pařížské pantery o vítězství. Součet časů obou sobotních výsledků měl hodnotu 140,99 sekundy.

Stačilo, aby byli o dvě sekundy pomalejší a moli se z triumfu radovat Miami Celtics. Ti sice byli zatíženi osmi body z prvního kola, ale napodruhé přidali jen čtyři a s časem 142,75 skočili druzí. To byl stále relativně velký náskok na třetí Madrid in Motion. Bodové skóre mělo toto družstvo shodné v obou částech závodu, ale rozhodující sobotní časy mělo bezmála o tři vteřiny delší.

Naopak velké zklamání museli cítit zástupci Stockholm Hearts. Po pátečním dvanáctibodovém přídělu v sobotu jezdkyně Lilie Keenan s hřebcem Queensland E ani Lily Atwood na dvanáctiletém Cor-Leon VD Vlierbeek Z nezaznamenaly žádný trestný bod a jejich společný čas 145,74 byl velmi slušný. Od medaile je však dělilo pouhých 19 setin sekundy.

Více jek třísekundový rozestup při totožném počtu bodů měli členové Valkenswaard United, zatímco Prague Lions brali body za šestou pozici, když čas 149,67 znamenal 81 setinovou ztrátu na páté umístěné. Brian Moggre s valachem MTM Vivre le Reve a Sergio Alvarez Moya na Alamovi tak museli mít velmi trpký pocit z toho, že je od třetího vítězství v sezoně dělilo jen necelých devět sekund a místo třiceti bodů si jich připsali jen šestnáct. Kvůli tomu se s celkovými 153 body posunuli na čtvrtý řádek za třetí Madrid in Motion s 155 body. O bod více mají Berlin Eagles a suverénně vedou se 177 body Stockholm Hearts.

Do rozeskakování následné Grand Prix Longines Global Champions Tour postoupilo sedm dvojic. Vítězem se nakonec stal Brazilec Marlon Módolo Zanotelli v sedle jedenáctileté klisny Like A Diamond van het Schaeck, když zkrácený parkur dokončil v čase 36,07 sekundy.

Jen o pár desetin pomalejší byl domácí reprezentant Olivier Robert. Na valachovi Vivaldi des Meneaux však zaznamenal jednu chybu a zařadil se až na šestou pozici před taktéž chybujícího Brita Johna Whitakera s koněm Equine America Unick du Francport.

Relativně pomalejší tempo zvolili Nizozemec Eric van der Vleuten s Dreamlandem a Geir Gulliksen z Norska startující na hřebci Equine America Grandino H. Skončili tak mimo stupně vítězů na čtvrtém a pátém místě. Na medailové příčky se naopak dostaly dvě velmi mladé jezdkyně. Šestadvacetiletá Lillie Keenan z USA skončila v sedle hřebce Queensland E třetí, když cílovou čáru protnula v čase 39,13. Ještě o více jak sekundu a půl ji předstihla teprve dvacetiletá Britka Lily Attwood s koněm Cor-Leon vd Vlierbeek Z.

Christian Ahlmann sice v Paříži skončil až patnáctý, ale i tak bral 22 bodů, díky nimž navýšil svůj náskok v průběžném hodnocení. Aktuálně má 210 bodů, zatímco druhý Ben Maher zatím nasbíral jen 182 bodů. Výraznou ztrátu mají i další umístění. Třetí zůstává Pieter Devos, ale absence ve francouzské metropoli mu nepřinesla žádný bodový zisk. Má jich tak stále 139, zatímco se na něj dotahují se 136 body Gilles Thomas a se 131 body Spencer Smith. Niels Bruynseels klesl se 124 body na šestý řádek.

Parkurová série nyní míří do Monaka, kde se od 30. června do 2. července koná desátý mítink sezony. Poté bude následovat červencová pauza a následně se turné přesune do Londýna, kde se bude soutěžit od 19. do 21. srpna. V týdenních intervalech pak navážou Valkenswaard a Řím. Před listopadovou galashow světového parkuru GC Prague Playoffs jsou ještě v plánu na konci září New York a o měsíc později Rijád.