Equinews: Global Champions podruhé v Římě. Zimní královna ve Varech

Antické sportoviště Circus Maximus v Římě hostilo druhý týden po sobě parkurovou sérii Global Champions. – V Karlových Varech uzavřela letošní dostihovou sezonu Cena zimní královny. Podrobnosti přináší další epizoda pořadu Equinews.

23.09.2021 21:00  |  Pořad: EQUINEWS  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Internetová televize EquiTV.cz připravuje v průběhu jezdecké a dostihové sezony pravidelný pořad Equinews, který vysílá také např. Televize Seznam a v rámci zpravodajské relace Report i kanál Sport 5. Podívejte se na jeho aktuální díl!

Prague Lions při dalším kole GCL v Římě vedli, ale nakonec byli pátí

Jen pár dní poté, co na historickém sportovišti Circus Maximus v Římě skončilo dvanácté kolo Global Champions, hostila tatáž aréna i další díl tohoto prestižního parkurového seriálu. Prague Lions šahali GCL po vítězství, to jim však v závěru uniklo.

Svou pozici na čele tabulky v týmové soutěži Global Champions League upevnili jezdci Valkenswaard United. Australanka Edwina Tops-Alexander překonala oba náročné parkury z dílny stavitele Uliana Vezzaniho bez trestných bodů. Sedala holandského hnědáka Fellow Castlefield. Jednu chybu ve dvou jízdách pak udělal švédský reprezentant Peder Fredricson se svým olympijským partnerem valachem H&M All In. S celkovým skóre čtyř trestných bodů nenašla dvojice z týmu Valkenswaard United přemožitele, což se jim podařilo v sezoně 2021 už počtvrté.

Pražští lvi začali velmi slibně. Nizozemec Jur Vrieling s Fiumicinem Van De Kalevallei dovezl v úvodu soutěže do cíle nulu, stejně jako jeho kolega španělský jezdec Sergio Alvarez Moya na Alamovi. V druhém kole však nizozemská dvojice hned dvakrát chybovala a Španěl Moya přidal jedno shození, což je nakonec zařadilo na pátou příčku. Družstvo Prague Lions figuruje v průběžném pořadí ligy na sedmém místě.

Sobotní odpoledne přineslo vrchol soutěže jednotlivců. Grand Prix Říma s překážkami s výškou do 160 centimetrů absolvovalo pětatřicet jezdců kvalifikovaných z druhého kola ligového klání. Mezi nimi byl také člen družstva Prague Lions Sergio Alvarez Moya, který s Alamem jednou chyboval a inkasoval navíc jeden trestný bod za překročení stanoveného času. Pět trestných bodů znamenalo čtrnáctou příčku.

Do rozeskakování se tentokrát probojovalo bezchybným výkonem pět dvojic. Čerstvý olympijský vítěz Ben Maher s klisnou Ginger Blue shodil jednu překážku a dojel pátý. Nulu v rozhodující jízdě zapsal další medailista z Tokia, Nizozemec Maikel van der Vleuten, který si v sedle valacha Beauville Z dojel pro čtvrté místo. Třetí skončil švýcarský reprezentant Bryan Balsinger na francouzské ryzce Twentytwo des Biches. Ten dovezl do cíle nulu a zapsal čas 42,2 sekundy. O sekundu rychlejší byla dvojice Malin Baryard Johnsson a H&M Indiana. Švédská jezdkyně, která se v posledních měsících prezentuje ve výtečné formě, si tak po nedávném vítězství připsala do tabulky body za druhou příčku.

Vítězem Grand Prix se stal Francouz Olivier Robert v sedle hřebce Vangog du Mas Garnier. Ten v rozeskakování nechyboval a na zdolání kurzu mu stačilo 40,62 sekundy. Olivier Robert vyhrál v letošní sérii Velkou cenu již podruhé. Vítězství si připsala i druhá Malin Baryard Johnson, takže do startovního pole v Super Grand Prix, kterou zažijeme v listopadu v Praze, si zajistil pozici třetí v pořadí Bryan Balsinger.

Ben Maher zapisoval do žebříčku LGCT za páté místo 32 bodů a v součtu jich má 228, což je úplně stejně, jako v případě Oliviera Roberta, který za vítězství obdržel 40 bodů. Zbývající dvě říjnová kola v Šamoríně tak slibují strhující podívanou o celkové prvenství. O to zajisté zabodují také Edwina Tops-Alexander, na jejíž kontě je nyní 222 bodů, ale i Peder Fredricson s dosavadními 220 body. Mezi potenciální celkové vítěze patří určitě i Sergio Alvarez Moya, jemuž se podařilo nastřádat 203 bodů.

Jelikož si jezdci zapisují do celkového pořadí pouze osm nejlepších výkonů v sezoně, příští závod v Šamoríně bude velmi dramatický. Aby Ben Maher při čtrnáctém mítinku vylepšil své bodové skóre, bude muset být v Grand Prix devatenáctý, nebo lepší. Ještě obtížnější situaci bude mít Olivier Robert, jelikož pro něj se body navýší jen v případě, pokud bude nejhůře třináctý. V případě Edwiny Tops-Alexander zahýbe tabulkou už i 21. pozice a nejsnazší cestu k bodům má Peder Fredricson, jelikož ten bodoval zatím jen sedmkrát. Pokud se šampionem sezony stane Tops-Alexander, nebo Maher, budeme svědky historicky prvního hattricku v počtu celkových vítězství v LGCT.

Předposlední mítink je naplánován ve slovenském Šamoríně od 15. do 17. října a hned od 21. do 23. října na něj naváže ten poslední – patnáctý, po němž bude známé konečné pořadí jezdců i všichni účastníci závěrečné Super Grand Prix. Ta je tradiční součástí galashow světového parkuru Global Champions Prague Playoffs v libeňské O2 areně. Uskuteční od 18. do 21. listopadu.

Queen Of Beaufay zimní královnou, steeplerům utekl Arkalon

Jako první ze čtyř českých závodišť kategorie A se s letošní sezonou rozloučily Karlovy Vary. Dostihová derniéra na lázeňské dráze nabídla v neděli 19. září Cenu zimní královny pro dvouleté klisny, ale i bohatý rámcový program.

V jubilejní 40. Ceně zimní královny DS Pegas na 1600 metrů se sešlo kvalitní pole jedenácti účastnic. Jako favoritka nastupovala mostecká vítězka z konce srpna Porcinella, ale okruh šancových klisen byl poměrně široký. V cílové rovině měla dlouho navrch právě Porcinella s vedoucím mužem letošní jezdecké statistiky, ale v posledních metrech ji předstihly dvě finišující soupeřky. Po tuhém boji zvítězila ryzka Queen Of Beaufay pod Danielem Vyhnálkem, která o hlavu odolala útoku bělky Shabany. Třetí příčku uhájila Porcinella před Comming Pulse. Queen Of Beaufay je dcerou klasicky umístěné klisny Pikardie a narodila se ve francouzském hřebčíně majitele Jiřího Trávníčka. Ve Zhoři u Jihlavy ji trénuje Dalibor Török a jedničkovou vítězkou se stala při teprve druhém startu kariéry.

Dvouletým patřily v Karlových Varech hned dva dostihy. Tím chronologicky prvním byla Cena EBF na 1400 metrů. Potenciál zde naznačil tmavý hnědák Caucasian ze stáje Russian Racing Syndicate. Svěřenec Arslangireje Šavujeva v sedle s Petrem Foretem zvítězil zadrženě o šest délek a odsoudil zbytek pole k boji o druhé místo. To získal Charmbruck, pro třetí místo si doběhl Bacora.

Překvapení se zrodilo ve dvojkové Ceně Jockey Clubu ČR na 2000 metrů. Velký vzestup formy předvedla čtyřletá Crush On Me ze stáje Leram, která pod Lucií Fialovou v cílové rovině odskočila kvalitním soupeřům a doběhla si doběhla pro první triumf kariéry. 3 1/2 délky za suverénní vítězkou finišoval druhý Royal Town před Storm de Nuit, letošní dvojnásobný vítěz Opinion Maker skončil sedmý.

Druhé vítězství v rozmezí čtrnácti dnů vybojoval pětiletý Sea The Night. Valach stáje Epona začátkem září ovládl trojkovou míli v Chuchle Areně Praha. V neděli na tento úspěch navázal v podobném dostihu Ceně šlechtitelů společnosti Selgen a nenechal se zastavit ani nejvyšší nesenou hmotností v poli 63 kg. Pod Vendulou Korečkovou lehce o 3 1/2 délky porazil o rok staršího Let Firea, třetí doběhl Admiral Piett.

Překážkovým vrcholem závěrečné karlovarské neděle byla Velká karlovarská steeplechase města Karlovy Vary, dostih se slavnou minulostí a velkou tradicí. V jeho letošním ročníku, vypsaném jako steeplechase II. kategorie na 4200 metrů, se sešli mimo jiné dvojnásobný vítěz Velké mostecké Dusigrosz a třídový Arkalon. Z očekávaného souboje favoritů však nakonec nic nebylo. Sedmiletý Arkalon pod Janem Faltejskem odtáhl velkou část dostihu a odešel unaveným soupeřům o 9 délek. Valach stáje Dr. Charvát tak proměnil dva ze tří letošních startů ve vítězství. Spolufavorit Dusigrosz v posledním kilometru zeslábl a propadl se na páté místo. Nejblíže vítězi byl nakonec Foudre d’Allier, na vzdáleném třetím místě doběhl Nel.

Zdroj foto: oficiální fotobanka Global Champions