Drezurní a paradrezurní mistrovství v Královicích v souhrnné reportáži

Připomeňte si drezurní a paradrezurní mistrovství České republiky 2019. Hostily ho Královice u Slaného a medaile se tam rozdávaly ve všech kategoriích. V ucelené reportáži internetové televize EquiTV si zrekapitulujeme výkony úspěšných účastníků.

26.07.2019 15:02  |  Pořad: Drezura  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

V Královickém dvoře nedaleko Slaného se během druhého červencového víkendu sešli jezdci drezury a paradrezury, stejně jako fanoušci těchto estetických disciplín. Konalo se tam mistrovství České republiky. O drezurní tituly se jelo v šesti individuálních kategoriích i v kategorii družstev.

Mezi dětmi vybojovala bronz Ema Havlenová v sedle klisny Basilie. Dvojice dostala v tříkolové soutěži v průměru 67,362 %. Johana Vášáryová s Hannah Montanou zahájila šampionát vítězstvím v úvodní dětské úloze. V následujících dnech však obsadila dvakrát druhé místo a i v celkovém hodnocení z toho bylo stříbro se známkou přesahující 68,7 %. Bezmála 70 % dostala od rozhodčích Marie Lumbachová, která si s dvanáctiletou hnědkou Colinda Valk dojela pro titul mistryně České republiky.

Tři úlohy absolvovali také účastníci šampionátu mladších juniorů. Vzestupnou tendenci měly výkony Jany Táboříkové, která s Janne 1 obsadila postupně čtvrtou, třetí a druhou příčku. Nakonec se mohla radovat z třetího místa. Výborně si vedla i Julie Sekaninová na hřebci Furioso XXV-8. V závěrečné volné jízdě předvedla nejvýše hodnocený výkon. V součtu všech soutěžních dní to stačilo na titul vicemistryně. První příčku obsadila s průměrnou známkou 68,893 % Eliška Skřivanová s hanoverským valachem Farewellem.

Třetí nejlepší Freestyle zajela v soutěži starších juniorů Victoria Hoffbauerová na Debussym. Po přičtení výkonů z prvních dvou kol však nakonec zůstala těsně pod stupni vítězů. Veronika Gajdolínová sedlala klisnu Donnu Fredericu. Úvodní úloha se jí příliš nevydařila, ale v následujících kolech dokázala výsledky vytáhnout až na bronzovou příčku. Stříbrnou medaili si z Královic odvážela Anna Humplíková. Ta v tandemu s teprve osmiletou klisnou Gambriou SIH předvedla v prvních dvou kolech druhý nejlepší výkon. V průměru si pak vyjela téměř 66 %. S velkým náskokem zvítězila mezi staršími juniory suverénní Eva Vavříková, jež s klisnou Belle Ennie nenašla přemožitele ani v jednom z kol šampionátu. Volnou sestavu zajela za více než 73 % a v průměru si zapsala 71,727 %.

Tradiční kategorii mladých jezdců vystřídala letos túra pro jezdce ve věku do 25 let. Třetí v nové mistrovské soutěži skončila Tina Pospíšilová s klisnou Fiorellou TC. Vicemistryní republiky se stala Aneta Havlíčková. K úspěchu jí pomohl zejména nedělní Freestyle, v němž předvedla s klisnou Fieneke nejvýše hodnocenou sestavu. Z vítězství se radovala Laura Lišková, která v sedle Wormana vyhrála první i druhé kolo. Ve volné jízdě byla sice druhá za Anetou Havlíčkovou, ale na celkové prvenství to nakonec stačilo.

Senioři mohli, stejně jako v loňském roce, vybírat ze dvou úrovní obtížnosti. V rámci malé túry je čekaly úlohy svatý Jiří, Intermediate 1 a Intermediate 1 freestyle. Právě v závěrečné volné jízdě se dařilo Michalovi Knoflíčkovi na holandském valachovi Zun Light VDL. Zajel třetí nejvýše hodnocenou sestavu. V celkovém pořadí ovšem skončil těsně pod stupni vítězů. Třetí příčku vybojovala Markéta Vášová na Leontýně, a to zejména díky výborné předvedenému druhému kolu. Fabrizio Sigismondi se v Královicích představil s Elegantem, s nímž se mu dařilo při červnových mezinárodních závodech v Brně. Na šampionátu podával den ode dne lepší výkony a v konečném součtu dosáhl na druhé místo s průměrnou známkou téměř 69 %. Mistrovský titul získala Kamila Kotyzová, která s klisnou Radulou předváděla stabilní formu. Za vítěznou volnou sestavu získala od rozhodčích více než 72,5 desetin procenta.

Střední runda složená z úloh IMA, IMB a volné IMAB přilákala na start šest dvojic. Na stupně vítězů po třech těžkých kolech vystoupal Michal Košťál. Šampionát absolvoval s valachem Little Jackem a odvezl si z něj se známkou 67,025 % bronz. Titulem vicemistryně republiky se pyšní Tereza Hábová, jež sedlala svou stájovou jedničku, hnědáka Jamese Bonda. Od Michala Košťála jí dělila jen jedna desetina procenta. Suverénní výkony předvedla Hana Vášáryová s klisnou Filipou, jež zvítězila ve všech vypsaných úlohách a stala se tak mistryní České republiky pro rok 2019. V závěrečném küru si zapsala přes 70 %.

Pro úplnost musíme zmínit také zlaté medailisty ze soutěže družstev. První místo obsadili Michaela Blatná, Michal Knoflíček, Markéta Vášová a Zdenka Tóth Skripová z týmu Jihomoravské oblasti České jezdecké federace.
V Královicích se odehrálo také mistrovství České republiky v paradrezuře, a to ve sloučené soutěži pro jezdce zařazené v gradech I až V. S velkou převahou obhájila titul účastnice posledních paralympijských her v Riu Anastasja Vištalová. V sedle hnědky Dominique získala ve freestylu hodnocení vyšší než 71 %. V celkovém součtu pak vyhrála se známkou těsně pod hranicí 70 %. Stříbro si odvážela Kristýna Rudolfová v sedle Bajkonura a bronzovou medaili vybojoval Jan Rous na koni Codam. Nezkrácený záznam z mistrovství republiky v drezuře a paradrezuře si můžete pustit na adrese www.equitv.cz.

ST⏳17.04. ⏰14:00 spřežení CAI Kladruby ▶️
ČT⏳18.04. ⏰08:00 spřežení CAI Kladruby ▶️
NE⏳21.04. ⏰14:00 dostihy Praha Chuchle