EquiTV.cz

reklama 21A
banner
banner
banner

Dostihy 2019: Ohlédnutí za událostmi sezony v českém turfu

reklama

Dostihová sezona na českých závodištích spěje ke svému závěru. Poslední mítink roku hostí v sobotu 9. listopadu Chuchle Arena Praha. V rámci speciálního vydání Jezdeckého magazínu se ohlížíme za hlavními událostmi dostihového roku 2019.

31.10.2019 16:00  |  Pořad: EQUINEWS  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno
reklama 22D
banner
banner
banner
banner

Dostihová sezona 2019 byla plná velkých momentů a na mezinárodním poli přinesla i několik historických zápisů. V rámci speciálního vydání Jezdeckého magazínu se během příštích patnácti minut ohlédneme za tím nejpodstatnějším, co se na tuzemských závodištích letos odehrálo.

Takto si trenér Zdeno Koplík na únorovém Galavečeru českého turfu přebíral cenu za Koně roku 2018 Subway Dancera, který loni nadchl třetím místem v britském Champion Stakes. Také v roce 2019 valach stáje Bonanza demonstroval, že je podzimním koněm. Třebaže v letních měsících posbíral dvě tabulová umístění v grupě 3 a jedno ve francouzském listed, jeho čas opět přišel až v závěru sezony.

Pod stálým jezdcem Radkem Koplíkem si na své oblíbené měkké dráze připsal 20. října velký úspěch v pařížském Longchamp, když lehce o 1 3/4 délky ovládl grupu 2 Prix du Conseil de Paris na 2200 metrů. Historický výsledek Subway Dancera katapultoval na pozici nejbohatšího rovinového koně v českém tréninku. Celkem už vyběhal bezmála 11 milionů korun.

Druhá hvězda českého turfu se jmenuje Nagano Gold. Pětiletý hřebec stáje Syndikát V3J zažil rok, jaký v tuzemských podmínkách nemá srovnání. Do sezony vstoupil lehkým vítězstvím v listed na závodišti Longchamp, ve Francii se následně dokázal umístit na úrovni grupy 2 i grupy 3.

Největší den svěřence trenéra Václava Luky však přišel na červnovém mítinku Royal Ascot. V sedle s Christophem Soumillonem si Nagano Gold navzdory hrozivé kolizi na startu a tísnění v cílové rovině doběhl pro senzační druhé místo v grupě 2 Hardwicke Stakes na 2400 metrů. Český zástupce zde s přehledem zdolal vítěze britského derby Masara a celou řadu dalších hvězdných koní, nestačil pouze na vítěze Coronation Cupu Defoa.

Nagano Gold zakončil náročnou sezonu v Ceně vítězného oblouku. Jeho osmé místo je dosud nejlepším českým výsledkem v nejbohatším evropském dostihu.

Mimořádně rušná byla cesta k 129. Velké pardubické. Nejslavnější český překážkový dostih hledal až do léta nového titulárního partnera, kterého nakonec nalezl ve Slavia pojišťovně. Na pořádání Velké přispěl ve formě pětimilionové záštity od ministerstva zemědělství stát a v průběhu roku se obměnila také část vedení Dostihového spolku Pardubice. Dosavadního šéfa Martina Korbu nahradil na postu výkonného ředitele Jaroslav Müller.

Na jaře se řešil také stav dráhy poté, co v části cílové roviny město Pardubice na zimu vybudovalo mobilní ledové kluziště a na inkriminované ploše bylo nutné znovu vysadit trávu. Pardubická sezona však začala podle plánu 8. května Úvodní Cross Country Koroka a už o dva týdny později nabídla atraktivní první kvalifikaci na Velkou pardubickou.

V závěru Velké ceny města Pardubic spolu bojovali první dva z loňské Velké pardubické a tentokrát si prohodili pořadí. Jistě o délku a čtvrt zvítězil jedenáctiletý Hegnus pod žokejem Markem Stromským, Tzigane du Berlais a Jan Faltejsek vstoupili do sezony druhou příčkou. Na dalších místech doběhli Player, Stretton a Chicname de Cotte.

Ve druhé a třetí kvalifikaci ukázal svou třídu Ange Guardian. Jedenáctiletý valach stáje Anděl strážný strávil léto s náhradními jezdci, neboť jeho oblíbeného žokeje Jiřího Kouska vyřadilo ze hry zranění. Svěřence trenéra Josefa Váni to však nezastavilo. Koncem června pod Marcelem Novákem ovládl druhou kvalifikaci, kde točil už do výběhového oblouku na první pozici a v závěru o délku odrazil nápor Sztorma. Třetí Vandual ztrácel na bojující dvojici osm délek.

Ještě suverénněji si Ange Guardian počínal v srpnu, kdy ho jel Lukáš Matuský. Ačkoli se až do poslední chvíle držel v závětří, v cílové rovině odskočil soupeřům o pět délek. Z druhého místa ho jistil tréninkový kolega No Time To Lose, za ním se seřadili dlouho vedoucí Bridgeur před Strettonem a Chicname de Cotte.

Nejsledovanějším koněm zářijové kvalifikace byl vítěz Velké pardubické Tzigane du Berlais. Valacha stáje Dr. Charvát však otrávilo pomalé vstupní tempo a do cíle doběhl bez většího zájmu na pátém místě. Po patnáctiměsíční zdravotní pauze se ve velkém stylu vrátil osmiletý ryzák Talent, který si lehkým vítězstvím o 6 délek řekl o dodatečnou přihlášku do Velké pardubické. Na druhém a třetím místě si splnění kvalifikačních podmínek pohlídali svěřenci Josefa Váni Theophilos a Mazhilis.

129. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou se v neděli 13. října odběhla za krásného slunečného počasí a před velkou diváckou kulisou. Sázkovým favoritem byl obhájce vítězství Tzigane du Berlais pod Janem Faltejskem. Trenér Josef Váňa měl v poli čtyři různé svěřence a mezi dvaceti startujícími byli i dva zahraniční koně - britský Rathlin Rose a slovenský Vandual.

Po jednom nezdařeném pokusu o start se početné pole vydalo na první překážky v pomalejším tempu. To mělo za následek problémy na Taxisu, kde tentokrát skončily naděje čtyř koní. Skoky Ribelina a Mahonyho byly příliš krátké a dopad za příkopem neustál ani Beau Rochelais. Velkou smůlu měl favorit Tzigane du Berlais, který čtvrtou překážku kursu sice zdolal, ale několik metrů za ní se dostal do kontaktu s padajícím Ribelinem a neměl šanci se mu vyhnout. Rušnou úvodní pasáž zakončil pád klisny Delight My Fire na Popkovickém skoku.

Větší část dostihu se staral o tempo ryzák Bridgeur s Jaroslavem Myškou, na dalších pozicích se průběžně objevovali Stretton, Player, Sztorm a Talent. V oblouku za Hadím příkopem potkal nečekaný pád Playera, který uklouzl na rovném úseku. Na dvaadvacáté překážce ztratil jezdce Krocoleon a po chybě na Havlově skoku byl zadržen Bridgeur.

Do posledního kilometru šla s plnými šancemi většina ze zbývajících dvanácti aktérů. Ve výběhovém oblouku se dostal do trháku Theophilos s Josefem Bartošem. Na začátku cílové roviny se na něj dotáhli Stretton a Chicname de Cotte a rýsoval se krásný souboj, ale svěřenec Josefa Váni zmobilizoval své rezervy a zvítězil o jednu a čtvrt délky. Druhý finišoval Stretton před Chicname de Cotte, Mazhilisem a Ange Guardianem. Britský Rathlin Rose obsadil šestou příčku, poslední dotaci získal Talent.

Devítiletý Theophilos udělal obrovskou radost syndikátní stáji Dostihový klub iSport - Váňa, která sdružuje více než 120 spolumajitelů. Pro Josefa Váňu to bylo jedenácté trenérské vítězství ve Velké pardubické, žokej Josef Bartoš završil hattrick. Zároveň se stal prvním jezdcem, jemuž se v jedné sezoně podařilo získat Velkou pardubickou a italské Gran Premio Merano.

Z pětice klasických dostihů se tři konaly ve Velké Chuchli, změn v termínové listině však bylo více. Do rámcového programu Velké jarní ceny se například po mnoha letech vrátil Memoriál dr. Otakara Frankenbergera, důležitý přípravný dostih před Českým derby.

První část klasické trojkoruny měla překvapivého vítěze. Po startu Velké jarní ceny Pražské plynárenské se nikomu nechtělo dopředu, a tak se nakonec musel chopit tempa Tomáš Lukášek v sedle hřebce Great Gunnara. V cílové rovině se pole roztáhlo po celé šíři dráhy a většina aktérů byla stále ve hře o přední umístění. Z této skupiny záhy vypadl favorit. Šampiona dvouletých hřebců Kinga Archieho zastavila zdravotní indispozice a pod žokejem Václavem Janáčkem doběhl jedenáct délek za polem.

Největší akceleraci předvedl prostředkem dráhy běžící Ignacius Reilly, který startoval teprve podruhé v životě. Bělouš stáje Syndikát V3J pod Davidem Liškou zvítězil po boji o půl délky a zajistil trenérovi Václavu Lukovi třetí vítězství ve Velké jarní ceně. Druhé místo stihl drtivým finišem Amazing Gangster, který točil do cílové roviny na poslední pozici a
třetí doběhl bělouš Torque Power.

Ignacius Reilly následně přesvědčil o svých kvalitách mimo jiné pátým místem v listed na 2400 metrů ve francouzském Vichy. S dobrými šancemi nastupoval také do 99. Českého derby.

Vrchol první poloviny sezony v Chuchle Areně Praha, dotovaný částkou 2 miliony korun, se běžel 22. června. Favoriti se rekrutovali z koní, kteří uspěli v přípravné Velké červnové ceně. Nejvíce příznivců měl ve dvou startech neporažený ryzák Angkor Wat ze stáje Joly, který kromě Velké červnové ceny ovládl i dubnový dostih na 2000 metrů v Karlových Varech. Trenér Josef Váňa na něj angažoval žokeje Filipa Minaříka, který stále čeká na vítězství v derby. Dobré šance měl i narostlý hřebec Pacific Hill ze stáje Monte Negro, další ze synů plemeníka Nathaniela. Ryzák trenéra Radka Holčáka zůstával stále nezvítězivší, ale měl na kontě stříbra z Memoriálu dr. Frankenbergera i Velké červnové ceny.

Vytrvalý déšť v první polovině odpoledne výrazně změnil podmínky. Oproti všem předpovědím se nakonec běželo na měkké dráze. V prvních stovkách metrů si jezdci dávali vzájemně přednost a hrozil pomalý dostih. Proto se iniciativy nečekaně chopil Minařík v sedle favorizovaného Angkor Wata. Po první dvoustopce přešel na špici a postaral se o tempo. Za Angkor Wata se zařadil Pacific Hill s Jiřím Palíkem, třetí cválal Dalandi. Minařík chvílemi odskočil soupeřům o několik délek, ale Palík si ho stále hlídal. Kilometr před cílem se k němu začal přibližovat a už v posledním oblouku se začalo schylovat k souboji obou favoritů.

Do cílové roviny vbíhali Angkor Wat a Pacific Hill s náskokem pěti délek na zbylé pole a jak se ukázalo, byl to rozhodující moment, nikdo další už dvojici neohrozil. Více sil měl nakonec německý odchovanec Pacific Hill, který Angkor Wata porazil o 1 1/4 délky. Na třetí místo přiletěl závěrečným finišem Ignacius Reilly před Ramssiem a Arcturusem.

Vítězný Pacific Hill, pro kterého to byl první triumf kariéry, zaběhl na měkké dráze čas 2:36,08. Pro stáj Monte Negro to bylo už čtvrté vítězství v Českém derby, pro trenéra Radka Holčáka druhé. Pacific Hilla v létě zastavilo zranění a do konce sezony se už na dráhu nevrátil.

Přes neúčast derby-vítěze přinesl zářijový J&T Banka St. Leger velkou podívanou. Na 2800 metrů dlouhé trati tentokrát nebyla nouze o svižné tempo, o které se postaral Dalandi. Na druhé pozici usadil žokej Jaromír Šafář Angkor Wata a blízko za nimi cválal další ze skloňovaných koní Ramssio. Dalandi chvílemi odskočil poli o tři délky, ale na začátku cílové roviny byli když koně zatočili do cílové roviny, favoriti byli připraveni.

S rozhodujícím útokem přišel ve vnější stopě hnědák Ramssio ze stáje Hrubý. Žokej Jan Verner ho jezdil pouze rukama a s udivující lehkostí odešel od soupeřů. V cíli měl svěřenec trenéra Václava Luky k dobru neuvěřitelných deset délek na druhého Svensona. Překvapením dostihu byla třetí Ile Jones, Angkor Wat doběhl čtvrtý. Ramssio triumfoval ve čtvrtém
nejrychlejším čase historie St. Legeru 2:56,77.

Oba klasické dostihy určené klisnám se běžely na mimopražských závodištích a ovládly je zástupkyně šampionské centrály Němčice. Jarní cena klisen se premiérově konala v Mostě a výbornou jarní formu v ní prodala Gold Memory. Hnědka stáje Gaudium porazila o 2 1/4 délky vítězku předzkoušky Astorii a dovezla jezdce Michala Hroudu k prvnímu jedničkovému vítězství kariéry. Další příčky obsadily české odchovankyně Pray For Paris, Dark Absolu a Olinka.

V Oaks, které se vrátilo na závodiště v Karlových Varech, obsadily klisny trenérky Heleny Vocáskové dokonce první dvě místa. Úspěšnější tentokrát byla Falcon Baby pod Davidem Liškou, Gold Memory na ni ztrácela jednu a tři čtvrtě délky. Třetí finišovala Moon Shot. Falcon Baby následně ovládla i slovenské Oaks v Bratislavě.

Už popáté zavítali do Chuchle Areny Praha špičkoví mezinárodní žokejové, aby se v sobotu 28. září utkali o celkové prvenství v Evropském poháru žokejů. Nejbohatší mítink české sezony obsahoval nejen nejlukrativnější rovinový dostih střední Evropy Leram EJC Million o 2,6 milionu korun, ale i tři další jedničkové vrcholy a bohatý rámcový program.

Za celé odpoledne se odběhlo devět dostihů včetně jízdy trenérů, do soutěže se započítávalo šest z nich. Celkem do Prahy přijelo 12 žokejů z deseti různých zemí, které doplnili tři domácí držitelé divokých karet. Hlavní hvězdou mítinku byl Belgičan Christophe Soumillon - vítěz více než 3500 dostihů, desetinásobný francouzský šampion a bez nadsázky jedno z největších dostihových jmen současnosti. Mezi jeho soupeři se nacházeli dlouholetý stájový jezdec irského Coolmoru Colm O’Donoghue, zkušený Nizozemec Adrie De Vries nebo člen nastupující francouzské generace Antoine Hamelin.

Hlavní dostih Leram EJC Million na 1400 metrů měl po roce opět zahraničního favorita. Tříletý hnědák Big Boots ze stáje německého majitele Guida Schmitta přicestoval s vizitkou třetího z Goldene Peitsche a momentálně zřejmě nejlepšího německého sprintera. Svěřenec trenéra Waldemara Hicksta vypadal v paddocku výborně, ale nakonec ho zastavilo lehké zranění ve startovacích boxech a dost možná i měkčí půda. Pod Adriem De Vriesem se musel spokojit s pátým místem.

O vítězství v závěrečných metrech bojovali dva outsideři. Blíže bariéře finišoval německý Call Me Mister s Colmem O’Donoghuem, který odskakoval s kursem 500 korun za deset vsazených. Svěřenec Jana Korpase už sahal po nejvyšší příčce, ale ještě silnější byl finiš ryzáka Zocka pod Eduardem Pedrozou. Někdejší zimní favorit, mezitím trénovaný ve Francii Fredericem Rossim pro majitele Torstena Rabera, zvítězil jistě o 2 1/4 délky. Za druhým Call Me Misterem finišoval obhájce loňského vítězství Troizilet, čtvrtý skončil Politicum.

BAK - 83. EJC Gerschův memoriál pro dvouleté koně měl být otevřenou záležitostí, ale v cílové rovině se změnil ve velké sólo jediného koně. Favorizovaný hnědák Rate z DS Pegas dominoval lehce o 7 délek a v jeho sedle si první úspěch na české půdě připsal hvězdný Christophe Soumillon.

Krásnou podívanou nabídla i vytrvalecká Pemat Trading EJC Long - 41. Velká cena českého turfu na 2400 metrů. V polovině cílové roviny provlékl Adrie de Vries mezerou německého tříletka Monptiho a rozhýbal svěřence trenéra Güntera Richtera k velkému závěru. Ryzák stáje Heland Racing ukázal v závěru velké srdce a po tuhém boji o půl délky porazil Darkolvu s Perem-Andersem Grabergem. Třetí Ramssio pod Antoinem Hamelinem ztrácel 2 1/2 délky, ale s přehledem nechal za sebou Portorikose i další starší hvězdy.

Před posledním dostihem hodnocení, Lokotrans EJC Middle na 1800 metrů, sahal po celkovém úspěchu dvojnásobný Adrie De Vries. Hvězda odpoledne Christophe Soumillon potřebovala zvítězit, a vyhoupla se do sedla temperamentního Wirelesse, který se loučil s úspěšnou kariérou. Šampion mílařů zpočátku cválal jako obvykle na chvostu pole se znatelným odstupem na soupeře, ale v cílové rovině ho Soumillon poslal do ideální pozice a Wireless naposled ukázal svou drtivou koncovku.

Hřebec stáje Leram se prosadil lehce o necelé 3 délky a zajistil Soumillonovi trofej pro vítěze Evropského poháru žokejů. Druhý doběhl Sagar s Eduardem Pedrozou před běloušem Torque Powerem a Václavem Janáčkem. Soumillon za velkých ovací publika zvedl nad hlavu pohár pro šampiona mítinku, na stupně vítězů se dostali i druhý Adrie De Vries a třetí Eduardo Pedroza.

Takový byl dostihový rok 2019. Během 52 dostihových dnů se na deseti českých závodištích uskutečnily zhruba čtyři stovky dostihů, do nichž nastoupilo kolem tisíce registrovaných dostihových koní.

Od poloviny listopadu začíná zimní přestávka, během níž ale budou české stáje nadále startovat na zahraničních drahách, zejména ve Francii. A už nyní se plánuje dostihová sezona 2020, která začne jako obvykle první dubnovou neděli sprinterským Gomba handicapem v Chuchle Areně Praha. Brzy nashledanou!

 

Foto: Václav Volf, fotovolf.com

reklama 23A
banner
banner
banner
banner
banner




 

▶️ PROGRAM PŘENOSŮ EQUITV.CZ
DATUM ČAS DISCIPLÍNA MÍSTO LINK
PÁ⏳26.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
SO⏳27.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
NE⏳28.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
ST⏳01.05. ⏰13:00 dostihy Lysá  
NE⏳05.05. ⏰08:00 skoky ČSP Brno  
NE⏳05.05. ⏰13:00 skoky Praha Chuchle  
SO⏳11.05. ⏰13:00 skoky (derby) Praha Gabrielka  
SO⏳11.05. ⏰00:00 klusáci Praha Chuchle  
NE⏳12.05. ⏰00:00 skoky ČSP Hradištko  
NE⏳12.05. ⏰00:00 dostihy Praha Chuchle  
ÚT⏳14.05. ⏰00:00 skoky KMK Písek  
NE⏳19.05. ⏰00:00 dostihy Praha Chuchle  
ČT⏳23.05. ⏰00:00 drezura CDI Olomouc  
PÁ⏳24.05. ⏰00:00 drezura CDI Olomouc  
SO⏳25.05. ⏰00:00 drezura CDI Olomouc  
NE⏳26.05. ⏰00:00 drezura CDI Olomouc  
NE⏳26.05. ⏰00:00 skoky ČSP Zduchovice  
NE⏳26.05. ⏰00:00 dostihy Most  
PÁ⏳31.05. ⏰00:00 working equitation Královice  
SO⏳01.06. ⏰00:00 working equitation Královice  
SO⏳01.06. ⏰00:00 dostihy Praha Chuchle  
NE⏳02.06. ⏰00:00 working equitation Královice  
I vaši akci může EquiTV vysílat ŽIVĚ!
Chtěli byste realizovat on-line přenos z vaší akce na EquiTV.cz? Kontaktujte nás co nejdříve na e-mailu: equitv@equitv.cz

 

Kompletní informační servis ze světa koní
Jezdci.cz EquiTV.cz
ČLÁNKY ZPRÁVY KRÁTCE AUDIO VIDEO
Každá stovka pomůže: Podpořte nás členstvím ve fanclubu Jezdci.cz a EquiTV a mějte od nás informace v předstihu…
Fanclub JEZDCI.CZ Fanclub EQUITV.CZ
NEPŘEHLÉDNĚTE