Boyd Exell opět zářil v Kladrubech. Český tým podržel v CAIO Radek Nesvačil

Letošního ročníku Rudolfova poháru v Národním hřebčíně Kladruby nad Labem se zúčastnilo téměř 120 spřežení ze šestnácti zemí světa a do kvalifikace Světového poháru nastoupilo rovných třicet čtyřspřeží včetně největších vozatajských hvězd.

23.04.2024 09:11  |  Autor: Josef Malinovský  |  Foto: Gabriela Pilařová  |  Pořad: Spřežení  |
REPORTÁŽ
 |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Ačkoliv se tentokrát nikdo z českých reprezentantů v hlavních tříhvězdičkových kategoriích neprobojoval na pomyslné stupně vítězů, někteří k tomu měli velmi blízko. Daniel Bejr v jednospřeží dokončil s valachem Sheldon Cooper úvodní drezurní zkoušku jako druhý nejlepší a maraton s ním dokončil jako pátý v pořadí. Bohužel závěrečný parkur mu vůbec nevyšel a kvůli dílčí 24. pozici se propadl na konečný sedmý řádek výsledkové listiny.

Před něj se tak dostala Markéta Sedlinská s klisnou Conversano, která terénní jízdu zvládla dokončit jako čtvrtá a v parkuru byla dokonce třetí. Druhý byl Bartolomiej Kwiatek z Polska a vítězem této soutěže se stal rakouský vozataj Alexander Bösch.

Ve dvojspřeží triumfoval Lars Schwitte z Německa, přestože nevyhrál žádnou z dílčích zkoušek. Polský vítěz drezury a parkuru Rafal Wojtacha byl totiž v maratonu až jedenáctý a musel se tak spokojit s druhou pozicí. Nejlepším z Čechů byl Jaroslav Kohout junior, jenž skončil devátý. Hned za něj se zařadil Alexandr Soukup. Vyšel mu především závěrečný parkur, v němž byl pátý.

V královské kategorii čtyřspřeží byl nejžhavějším domácím želízkem v ohni Jiří Nesvačil junior. Po drezurní zkoušce se zařadil na skvělou šestou příčku, ale v jedné z překážek maratonu se dostal do potíží a zaznamenal výraznou ztrátu, která pro něj znamenala konec nadějí na přední umístění. Po devátém nejlepším parkuru zaznamenal deváté místo i v celkovém pořadí.

Výrazně lépe se dařilo jeho bratru Radkovi, byť začal až jedenáctým místem v drezuře. Maraton dojel jako pátý a díky bezchybné jízdě mezi kužely ve čtvrtém nejrychlejším čase skončil nakonec pátý, což je mezi špičkovou zahraniční konkurencí velký úspěch.

Navíc od pódiového umístění ho dělily méně jak tři body. Konečné skóre Radka Nesvačila bylo 158,65, zatímco čtvrtý Georg von Stein z Německa obdržel penalizaci 156,78 body. Třetí Rakušan Daniel Schneiders nasbíral 156,52 bodů.

Výraznější náskok měli pouze dva hlavní favorité. Se 146,05 body vybojoval pomyslné stříbro Nizozemec Koos de Ronde a loňské vítězství suverénním způsobem obhájil Boyd Exell z Austrálie, jenž dokončil se 134,69 body.

Tento stabilně nejlepší vozataj světa se výrazně zasloužil také o australské vítězství v Poháru národů, byť to v tomto případě bylo o necelé dva body před druhým Německem. Třetí byli nakonec Belgičané, a to především díky skvělým sportovním výkonům Glenna Geertse, jenž byl mezi jednotlivci šestý hned za Radkem Nesvačilem. Ten se nejvíce zasloužil o finální páté místo pro český národní tým.