Zlatá radost Lukáše Hnáta na MČR v paradrezuře

Ve dnech 3. a 4. října se uzavřela letošní série republikových šampionátů v jezdeckých disciplínách. Právě během prvního říjnového víkendu zbývaly už jen dvě sady medailí, a to pro nejlepší jezdce paradrezury a paravoltiže.

09.10.2015 09:12  |  Pořad: Drezura  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

V této reportáži vás zavedeme do Hradištka u Sadské, kde se bojovalo v paradrezuře.

Paradrezurní jezdci jsou rozděleni do skupin, od lehčího hendikepu až po těžký hendikep s velmi malou funkčností končetin či těžkými poruchami koordinace, která je označena jako „Ia“. Naopak na druhé straně stupnice je skupina číslo IV.

Samotné mistrovské klání provází tradiční rámcová soutěž nazvaná jako Cena Zuzky, která je určena pro jezdce začínající a ty, jejichž handicap není klasifikovatelný do zmiňovaných skupin. Třetí místo v této dvoukolové soutěži obsadil Jan Rous na koni Codam, který obdržel ze dvou kol průměrnou známku 61,55 %. Dvojice Jan Decastelo a valach Lugano získali hodnocení 63,20 %, což v celkových výsledcích Ceny Zuzky stačilo na druhou příčku. Z vítězství se radovala Terezka Dubcová, která závodila na koni Rarášek, a v průměru po dvou kolech si od rozhodčích vysloužila nejvyšší hodnocení.

Mistrovská soutěž byla tříkolová. Dvě úlohy předvedli jezdci první den závodů, třetí kolo, kterým byla volná sestava na hudbu, na ně čekalo druhý den, tedy v neděli. Úlohy jsou hodnocené dle kategorií hendikepu, nicméně pořadí mistrovského klání se určovalo napříč skupinami dle známek od rozhodčích. V kategorii IV se na start postavily pouze dvě dvojice. Druhé místo v této skupině a celkové osmé místo v klasifikaci mistrovství si odnesl Jiří Giogas na Fagarovi. Jeho soupeřce Zuzaně Fialové ve skupině se dařilo o poznání lépe. V neděli zajela na koni Larino velmi pěknou volnou sestavu a hodnocení v kategorii IV tak ovládla. Navíc jí její výkony vynesly pěknou čtvrtou příčku v rámci republikového šampionátu.

Stejně tak jezdci v hendikepové skupině III byli ve své soutěži pouze dva. Jan Rous s klisnou Lilií předvedl hlavně v neděli dobrou úlohu. V sobotu se mu tolik nedařilo a průměr jeho známek tak stačil na sedmé místo v rámci mistrovství republiky. V rámci skupiny porazila nejen v nedělním küru Jana Rouse německá dvojice Martina Benzinger a Fulton´s Point, která si vyjela přes 78 %. Do soutěže mistrovství České republiky však pochopitelně hodnocená nebyla.

Čtyři dvojice změřily síly v kategorii číslo II. S klisnou Mohanou soutěžila Helena Novotná. Hodnocení skupiny sice uzavřela, ale v mistrovské soutěži stačily její výsledky na šesté místo. Ve stejné skupině je také pátý muž mistrovství Petr Novák, který předvedl tři vypsané úlohy na koni Buráček. Druhá v kategorii a zároveň bronzová v celkovém hodnocení byla Kateřina Lesová se Salvátorem. V nedělní volné sestavě si vysloužila výbornou známku 75,92 %.

Česká jezdkyně nestačila jen na reprezentantku našich západních sousedů – Němku Baerbel Hick, která výkon Kateřiny Lesové překonala o v küru přesně o 1,5 %. Bronz naší dvojice to však neohrozilo, protože německá dvojice na českém šampionátu pouze hostovala. Dva reprezentanty České republiky svedla dohromady nejtěžší kategorie Ia. Obhájkyně mistrovského titulu z let 2013 a 2014 Anastajsa Vištalová s klisnou Dominique podávala velmi dobré výkony ve všech třech kolech. Ve volné úloze se její hodnocení šplhalo až k 80 %, nicméně nakonec dosáhla v celkových výsledcích mistrovství republiky jen na stříbrnou medaili.

Premiérovou radost ze zlaté medaile a titulu mistra České republiky si užil Lukáš Hnát. Ten s koněm Mon Aer zajel natolik vydařené úlohy, že získal nejlepší průměrnou známku napříč všemi kategoriemi.

ČT⏳18.04. ⏰09:00 spřežení CAI Kladruby ▶️
NE⏳21.04. ⏰13:30 dostihy Praha Chuchle ▶️