Velká cena Olomouckého kraje pro Kamila Papouška

Areál ESC v Olomouci Lazcích hostil skokovou soutěž na stupni T* podruhé v krátké době. Zatímco v červnu se jednalo o náhradní termín i dějiště Velké ceny Brna, Velká cena Olomouckého kraje byla na neděli 14. července dlouhodobě plánovaná...

16.07.2013 02:11  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Její dotace činila úctyhodných 200 tisíc korun, které přilákaly i mnohé jezdce ze Slovenska.

Z 26 dvojic v základní části jich postupovalo do finále jedenáct. Startovalo se v obráceném pořadí z úvodního parkuru – tak, aby soutěž náležitě gradovala. Nejprve tak diváci mohli sledovat Petera Mackovjaka s Coradem. Pokud by byl jen o 8 setin sekundy pomalejší, již by místo něj do finálového klání postupoval Zdeněk Žíla s Catangem-M. Peter Mackovjak si ovšem příliš nepolepšil, neboť napodruhé si připsal 8 trestných bodů za dvě shození a skončil celkově devátý. Ještě hůře dopadl Jan Studnička s Datasys Anfí, který byl pro pád vyloučen.

První dvojitou nulu jsme mohli vidět v podání Kamila Papouška v sedle Catera Invest a automaticky se tak ujal vedení. Kamil Papoušek musel startovat ještě mezi jednou chybujícími, jelikož jako jediný postoupil do dalšího kola se dvěma koňmi a potřeboval tak delší přípravu s o něco rychlejším Bel Cantem Hradiště. Kdo by jej chtěl z vedoucí pozice s Caterem Invest sesadit, musel by být dvakrát bezchybný a v čase kratším než 48,94 sekundy.

Marek Klus s Al Camberem by sice tuto podmínku částečně splnili, jelikož s čistým výkonem dosáhli ve finále času 45,83, ale bohužel si nesli 4 trestné body ze základní části soutěže.

Slovenský jezdec Milan Pribula s koněm ABE K.M. dopadl podobně, jako jeho krajan Peter Mackovjak. Také on přidal ke 4 trestným bodům dalších osm a s téměř totožným časem obsadil nakonec 8. příčku.

Všichni diváci byli zvědaví, jak si týden po vybojování mistrovského titulu v kategorii seniorů povede Ondřej Zvára s Carmen Arcus. Na úspěch s Cento Lanem Arcus však nenavázal a v každém z olomouckých parkurů zaznamenal po jedné chybě.

Jako sedmý nastoupil ke svému startu Martin Řezníček s Commodorem 1. Na jeho kontě bohužel přibyly tři chyby a celkem tak již měl 16 trestných bodů, což mu nepřinášelo příliš šancí na lepší než desáté místo.

Posledním z jednou chybujících v úvodu soutěže byl Ing. Petr Kuba se Zancarou. Ani tentokrát se ale jednomu shození nevyhnul.

Prvním ze stále bojujících o prvenství byl Zdeněk Žíla s Patendrem. Byl sice rychlejší než Kamil Papoušek s Caterem, ale jednou zaváhal, a tak již musel jen čekat, zda bude druhý, nebo skončí až na některé z dalších dvou příček.

Kamil Papoušek sám sebe s Bel Cantem Hradiště nepřekonal a připsal si dvě chyby. Vše tedy měla ve svých rukou slovenská jezdkyně Jana Miklošová s Nourejevem N Z. Ta zvítězila v Olomouci již při zmíněné Velké ceně Brna a všem bylo jasné, že její čas bude velmi rychlý. Riskantní jízda jí tentokrát štěstí nepřinesla, a i když s 37,66 sekundy byla jednoznačně nejrychlejší, jedna chyba jí sesadila na druhé místo za Kamila Papouška s Caterem.