Velká cena Martinic pro bezchybného Treteru

Naše kamera nemohla samozřejmě chybět v Martinicích, kde byl zahájen prvním kolem seriál Český skokový pohár 2015. Proběhly pochopitelně i přidružené túry Czech Junior Cup a Amateur Tour. My vám přinášíme to nejpodstatnější v naší videoreportáži.

24.04.2015 14:03  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

První letošní kolo Českého skokového poháru hostily tradičně Martinice u Březnice, a to ve dnech 16. až 19. dubna. Skladba jednotlivých túr je stejná jako v loňském roce. Hlavní sérií je samozřejmě samotný Český skokový pohár, jehož Velkou cenou celý mítink v neděli vyvrcholil. V krátkosti se však podíváme i na nejlepší výkony v rámcových seriálových soutěžích, jimiž jsou Amateur Tour a Czech Junior Cup.

Do dílčího finále Amateur Tour nastoupilo 24 dvojic, z nichž téměř polovina absolvovala základní kolo čistě. V rozeskakování jich ovšem dokázalo stejný výsledek zopakovat jen pět a mezi nimi byla Markéta Jarošová s Nubií, jejíž čas 37,96 stačil na třetí místo. Karolína Javorská, která se pyšní celkovým vítězstvím v amatérské túře sezony 2014, se představila s koněm Singapore také v Martinicích. Čas rozeskakování dokázala stlačit pod 35 sekund a její jízda jí nakonec vynesla na druhou příčku. Rychlejší byla už jen Leona Chladníčková s Cinderellou Z. Nejen že také nechybovala, ale navíc dosáhla nejlepšího času 35,28, a tím si zajistila nejvyšší bodový příděl do žebříčku Amateur Tour 2015.

Početné pole startujících čítala soutěž pro mladší i starší juniory Czech Junior Cup postavená jako hendikep s výškou překážek 120, resp. 125 centimetrů. Bezchybně se se základním parkurem popralo třináct jezdců, ti se pak o prvenství rozeskakovali. Jednou z čistých dvojic byla Kristýna Hoffmeisterová s Apollem 7, která si nakonec s časem 35,86 dojela pro třetí místo. O pár desetin sekundy byla rychlejší Denisa Vegrichtová s Jettou, která jak se zdá má nakročeno do další vydařené sezony. V Martinicích v prvním kole juniorské túry brala body za druhou příčku, a protože se ze starších juniorů umístila nejlépe, vede žebříček túry ve své kategorii. Nejrychlejší rozeskakování z bezchybných jezdců předvedla Sára Finsterle. S klisnou Eurydikou zajela skvělou jízdu, a připsala si první letošní výhru v Czech Junior Cupu, čímž se také ujala vedení v průběžném bodování mladších juniorů.

Poslední soutěží nedělního programu byla Velká cena Martinic na stupni obtížnost T*, která je započítávaná do extraligového seriálu Český skokový pohár. Soutěž byla postavená na výšce 145 centimetrů s finále pro 10 nejlepších dvojic ze základního kola. Od letošního roku si jezdci startující se dvěma koňmi nemusejí předem vybírat koně pro bodování. Jednoduše si přičtou body za umístění s tím, s nímž se umístí lépe. Takových účastníků bylo ve Velké ceně Martinic hned sedm. Mezi ně se řadila např. i Petra Pešková, byť do finále nakonec postoupila jen s jedním koněm. Tím byl valach Patricks Hill, který se se svou jezdkyní přenesl přes základní parkur s jednou chybou na vodě. Finále už bylo nad jejich společné síly a dvojice tuto část nedokončila. S jednou chybou na překážkách a bodem za překročení času proklouzla do finále Sandra Tomaidesová. S Cavallem 2 pak ale shodila ještě dvakrát, a to ji nakonec zařadilo na celkové deváté místo. Dvě chyby ve finále zaznamenal také dlouholetý reprezentant Jiří Luža s hřebcem Verdi-S. S celkovými 12 body po sečtení s výsledkem základního kola se usadil na konečné osmé příčce. Nováček Českého skokového poháru Štěpán Šebelka se s klisnou Zugatti probojoval do finále po jedné chybě. Za druhou jízdu si pak připsal ještě 8 trestných bodů za dvě shození, a dokončil tak celou soutěž se stejným skóre, jako Jiří Luža. Čas měl ale lepší, takže se mohl radovat z pěkného sedmého místa. Se zatížením čtyřmi body vstupovali do kolbiště k finálové jízdě také Rudolf Doležal a Peggy Sue. V ní zaváhali jen jednou a s osmi trestnými body skončili celkově šestí. Velmi dobře se v letošní první Velké ceně prezentoval Jan Štětina. V sedle Casanovy sice jednou chyboval v základním kole, ve finále však už nešla k zemi žádná bariéra, do výsledkové listiny si tedy zapsal 4 trestné body a pátou příčku. Jediný jezdec, který se dokázal probojovat do finále s oběma svými koňmi v soutěži, byl Josef Pařenica. S klisnou Sarah Sun postupoval s jedním shozením. Ve finále již nezaváhal a s časem 50,08 dosáhl na celkové čtvrté místo. Druhým jeho želízkem v ohni byl Aquito. Scénář jízd byl téměř stejný jako se Sarah Sun. Také s Aquitem totiž chyboval v základním parkuru, zatímco ve finále zůstaly všechny bariéry v hácích. Dokonce i časem se přiblížil ke svému předchozímu výkonu. Byl o necelou půlvteřinu rychlejší, a tak bral v Martinicích ještě pomyslný bronz. Dvojice, které přicházely do finále s čistým kontem, byly pouze dvě. Jednou z nich byla Barbora Tomanová s klisnou Sorceress, která prolétla cílem v bezkonkurenčně nejlepším čase 46,32. K její smůle se nevyvarovala jedné chybičky na třetí překážce před cílem a celkově tak skončila druhá. Druhým bezchybným jezdcem po základním kole byl Vladimír Tretera. V sedle Quentina 6 volil ve finále rozvážné tempo a jízdu spíše na jistotu, což se mu vyplatilo. Na Barboru Tomanovou sice ztratil více než 3 sekundy, ale bezchybně absolvovaná celá soutěž mu přinesla vítězství i průběžné vedení v bodování Českého skokového poháru.

ČT⏳18.04. ⏰09:00 spřežení CAI Kladruby ▶️
NE⏳21.04. ⏰13:30 dostihy Praha Chuchle ▶️