To nejlepší z drezurního šampionátu v Němčicích

Jezdecký areál Resortu Vigvam v Němčicích u Kolína hostil ve dnech 29. až 31. května třetí významnou jezdeckou událost v řadě za sebou. Tentokrát do Němčic zamířili drezurní jezdci, aby tam poměřili síly v drezurním šampionátu.

05.06.2015 09:10  |  Pořad: Drezura  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Hned na úvod je však na místě podotknout, že nejde o klasickou mistrovskou soutěž, jak by se možná mohlo zdát, ale o speciální dvoukolovou soutěž, jejímž cílem je zvýšení popularizace a rozvoj drezury ve všech výkonnostních stupních obtížnosti. Jednou z podmínek účasti bylo, že soutěže stupně obtížnosti ST a nižší se nemohly zúčastnit dvojice, které se v předchozím kalendářním roce zúčastnily mistrovství ČR v kategorii seniorů jednotlivců. V každé kategorii pak mohla startovat jen taková dvojice, která v průběhu let 2014 a 2015 nestartovala v soutěži se stupněm obtížnosti vyšším o dva stupně. Drezurní šampionát České republiky v Němčicích nebyl jedinou akcí svého druhu. Na konci května se rozhodovalo o nejlepších dvojicích ve spojené kategorii starších juniorů a mladých jezdců a také mezi seniory. Zástupci z řad dětí a mladších juniorů se v rámci šampionátu potkají až v polovině července ve Zduchovicích.

Kromě soutěží v rámci drezurního šampionátu, ke kterým se podrobněji dostaneme, závodili v Němčicích i paradrezurní jezdci. V neděli soutěžili v úloze FEI Individual Championship Test, kdy třetí místo obsadila Kateřina Lesová se Salvátorem. O něco málo přes dvě desetiny procenta lepší známku si vyjela Anastasja Vištalová s valachem Jambo. Odvážela si tedy druhé místo z nejtěžší úlohy pro handicapované jezdce. Vítězství vybojoval Lukáš Hnát s koněm Mon Aer s náskokem téměř dvou procent.

Výsledky všech kategorií šampionátu byly vyhodnocovány ze dvou kol. Na spojenou věkovou kategorii starších juniorů a mladých jezdců čekaly úlohy ve třech úrovních – na stupních L, S a ST. Senioři závodili dokonce ve čtyřech úrovních, kromě už zmíněných třech byla vypsaná ještě nejvyšší úroveň stupně TT.
Seniorský šampionát na úrovni stupně L vyhrála Petra Miki Civišová s klisnou Janne 1. Mezi mládeží pak po dvou nejlepších jízdách celého startovního pole zvítězila Barbora Marešová s Dies Admiratio. Stejná jezdkyně si odnesla první místo i ze střední rundy šampionátu – tentokrát s Enuette BH. Na zbytek startovního pole měla solidní náskok 3 procenta.

V seniorském stupni S dosáhla na příčku nejvyšší Eva Jančaříková a Don Jazz. V prvním kole nenašla přemožitele, v druhé úloze byla hodnocena druhou nejvyšší známkou, ale v součtu to stále na prvenství stačilo. Druhé místo ze šampionátu juniorů a mladých jezdců na úrovni stupně obtížnosti ST si s těsným odstupem na vítězku vyjela Barbora Marešová. První kolo se jí dokonce s klisnou Clever Girl povedlo nejlépe, další bylo hodnoceno jako druhé nejlepší, což v průměru znamenalo 64,639 %. Jen o dvě desetiny procenta lepší byla celková vítězka Karolína Šimáčková. S hřebcem Coconut se v jednotlivých úlohách prostřídala v dílčích výsledkových listinách s Barborou Marešovou. V prvním kole totiž obdržela druhé nejlepší hodnocení, zatímco druhé kolo vyhrála. Průměr jejích známek byl ovšem nepatrně lepší, a tak se stala vítězkou této kategorie.

Denisa Valentová v sedle Beau Van De Zelm předvedla nejlepší první část v šampionátu ST, a přestože druhé kolo nevyhrála, tak odstup, který nabrala v sobotní prvním kole, stačil stále na nejlepší umístění. Denisa Valentová tedy ve středně těžké kategorii zvítězila.

Absolutním vrcholem byl šampionát pro seniory na nejobtížnější úrovni stupně TT. První kolo bylo vypsáno jako úloha IM2, v neděli na seniory čekala volná sestava Grand Prix. Alena Zeusová s hřebcem Corradem AZ vyhrála sobotní část, ale nedělní Grand Prix jim nevyšla podle představ, a tak nakonec klesli na bronzovou příčku. Vyrovnané výkony v obou úlohách předvedla Alena Ticová s Counter Star. Průměr jejich dvou známek činil velmi dobrých 63,913 %, co stačilo na druhé místo. S rozdílem větším než 3 procenta zvítězila Adéla Neumannová s Ediem 1. V prvním kole se sice zařadila za Alenu Zeusovou na druhou pozici, ale neděle této dvojici vyšla skvěle a odpovídala tomu i krásná známka od rozhodčích v hodnotě 68,500 %. Adéla Neumannová se tedy mohla radovat z prvního místa na nejvyšší úrovni drezurního šampionátu 2015.