EquiTV.cz

reklama 31D
banner
banner
banner
banner
banner

Školní výcvik koně Nácvik na cvalovou piruetu

09.03.2012  |  AUTOR  |  PREMIUM PROGRAM  |  fullscreen |

Dostáváme se k osmému dílu našeho seriálu o školním výcviku koně, který připravujeme s drezurním trenérem Zdeňkem Benešem. Ten je současně posledním ze čtyř videí, které jsme pro vás natočili v rámci druhého natáčecího dne vloni v srpnu...

reklama 32D
banner
banner
banner
banner
banner

Věnovat se v něm budeme nácviku na cvalovou piruetu. Jedná se o jeden z absolutně nejtěžších cviků drezury. Je třeba znovu zopakovat, že pokud kůň není schopen chodit uvolněně ve shromážděných chodech a není absolutně zohýbaný, pak nemá smysl s tímto cvikem začínat, jelikož z toho vznikne pouze trauma pro koně.

Základem cvalové piruety je kroková pirueta. V podstatě jsou tyto cviky stejné – stejné jsou pobídky jak do krokové, tak do cvalové piruety, mechanika nohou koně je taktéž stejná – pouze s tím rozdílem, že jednou cvik dělá v kroku a podruhé ve cvalu.

Nejdříve si předvedeme krokovou piruetu, což jsme probírali v některém z minulých dílů. Jde o základ, který platí i pro vlastní cvalovou piruetu. Kůň pravidelně přešlapuje buď na místě, nebo na minimálním kroužku, ale ve finále musí přešlapovat na místě jak v krokové, tak ve cvalové piruetě.

Jak se k tomu dopracujeme? Jak už jsme si v minulých dílech řekli, ve cvalu koně nezkrátíme na rovné čáře, i cvalovou piruetu začínáme nacvičovat na kruhu – zmenšováním a zvětšováním kruhu. Čím je kruh menší, tím více zkracujeme a jdeme v kratším cvalu. Dobrou pomůckou k tomu je používat dovnitř záď, abychom měli jistotu, že kůň je postaven na vnitřní zadní noze. Pro výuku je principiální, že kůň musí v každém okamžiku, kdy nácvik ukončíte, mít chuť vyjet dopředu. Vždy děláme zásadně nácvik na obě ruce – v jedné lekci raději méně, ale na obě ruce.

Nikdo nepředpokládejte, že cvalovou piruetu naučíte koně tak, že začnete v pondělí a v neděli ji budete předvádět na závodech. Do takového dobrodružství se nepouštějte ani s nejzkušenějším koněm, jelikož uděláte hrubé chyby, které se budou těžce a dlouho odstraňovat. Trpělivost se skutečně vyplatí. Když se kůň naučí piruetu správně, tak k ní bude přistupovat svojí psychikou jako k jakémukoliv jinému cviku, nebude ho vzrušovat a bude ji dělat vždy dobře.

Tímto videem jsme zakončili první sérii seriálu o školním výcviku koně. Pevně však věříme, že v blízké budoucnosti vám přineseme další pokračování. Těšíme se na vaše náměty i připomínky!

POŘAD: Školní výcvik koně se Zdeňkem Benešem

reklama 33B
banner
banner
banner
banner
bannerDiskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE