Premiéra opavského kolbiště objektivem EquiTV

V souhrnné videoreportáži se ještě jednou podíváme do Opavy, kde se odehrálo sedmé kolo Českého skokového poháru. Nejvyšší soutěž Velkou cenu Opavy vyhrála historicky poprvé Veronika Jelínková a dostala se tak na 10. příčku žebříčku.

31.07.2015 09:37  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Zbrusu nové kolbiště čekalo na jezdce během sedmého kola Českého skokového poháru, které se konalo 23. až 26. července v Opavě. Premiéra pískového kolbiště dopadla pro pořadatele v opavských Kateřinkách na výbornou. My vám tradičně přinášíme v souhrnné reportáží to nejzajímavější ze všech třech pohárových túr.

Osmnáct dvojic se podívalo do rozeskakování dílčího finále Amateur Tour. Hned polovina z nich ho dokázala překonat čistě. Karolína Javorská se Singapore ale nasadila tempo, na které nikdo nestačil, a v čase 36,29 si dojela pro vítězství. Stejná jezdkyně zároveň vede průběžné pořadí amatérské túry se 77 body.

Dílčí finále Czech Junior Cupu bylo postaveno jako hendikep s překážkami vysokými 120 až 130 centimetrů. Tři dvojice po bezchybném výkonu v základním kole postoupily do rozeskakování. Elizabeth Urbaníková na Lilopovi Svržno v něm jednou zaváhala a se čtyřmi trestnými body obsadila třetí místo. Hana Dostálová s Renaissance překonala kurz rozeskakování bez chyb a s časem 39,19 si dojela pro druhý nejvyšší bodový příděl v juniorské soutěži. Daleko za sebou nechala soupeře Nina Kaločová s Ebony, která vybojovala první příčku. V rozeskakování ani jednou nechybovala a navíc dokončila v čase o téměř pět sekund lepším než druhá Hana Dostálová.

V desítce dvojic postupujících do finále Velké ceny Opavy si po základním kole vytvořil poměrně dobrou pozici Roman Kmínek. S Costly Friendem postupoval pouze s jedním trestným bodem. V druhé jízdě ale chyboval třikrát a finálové startovní pole tak uzavřel. O jeden bod méně tedy celkem dvanáct bodů, to byl výsledek Radka Šídla a Calvadose. Základní část soutěže s překážkami do 145 centimetrů překonal s jednou chybou. Dvě pak ještě přidal při finálové jízdě a bylo z toho konečné deváté místo. Jan Zwinger s Casperem také přicházel do finále s nadějným jedním trestným bodem. Nicméně ani on se později nevyvaroval chyb, a to konkrétně dvou. S devíti body skončil na osmé příčce. Až z pražské oblasti přicestoval Jan Studnička, aby okusit nové opavské kolbiště. Jeho celkový výsledek s koněm Datasys Crocodile Dundee činil osm trestných bodů, když v základním kole i finále udělal po jedné chybě. Svým výkonem se Jan Studnička zařadil na sedmou pozici výsledkové listiny. Ladislav Vachutka a Crack N měli před finále skvělou výchozí pozici. Jako jedna ze dvou dvojic překonali totiž základní parkur čistě. V druhé jízdě však přišla jedna chyba a dosažený čas 53,59 rozhodl o konečné šesté příčce.

Se čtyřmi trestnými body přicházela do kolbiště Lucie Strnadlová na klisně Carina. Finálová jízda jí však vyšla výborně, ani jednou nezaváhala a své bodové konto už nezatížila. Díky lepšímu času, než předchozí dvojice brala Lucie Strnadlová páté místo. Vedoucí jezdec pohárového bodování Marek Klus sedlal ve Velké ceně Opavy dva koně. Do finále postoupil s Cradem von Wichenstein a přinášel si jednu chybu ze základního parkuru. Druhá jízda už byla bezchybná a Marek Klus si do žebříčku připsal body za čtvrtou příčku. Třetí místo v Opavě vybojovala dvojice Vladimír Tretera a Quentin. Kompletní soutěž dokončili se čtyřmi trestnými body, které utržili hned v základním kole. Josef Kincl s hřebcem Cascarem absolvovali čistou první jízdu. Vítězství si ale nakonec ve finále nechali ujít, s jednou chybou a časem 51,04 totiž stačil jejich výkon na druhé místo. Čas ve finále byl totiž rozhodujícím faktorem v bojích o nejvyšší příčky. Veronika Jelínková na Forever po chybě v základní části soutěže a čisté finálové jízdě měla na svém kontě, stejně jako šest dalších dvojic, čtyři body. Jako jediná ale stlačila čas pod 50 sekund a dojela si tak pro svoje první životní vítězství v hlavní túře Českého skokového poháru.