Pardubické mistrovství ve všestrannosti v souhrnu

Pardubické dostihové závodiště hostilo ve dnech 28. až 31. července mistrovství České republiky ve všestrannosti. V letošním roce se vůbec poprvé setkali zástupci všech věkových kategorií této disciplíny v jednom termínu a na jednom místě.

07.08.2016 11:55  |  Pořad: Všestrannost  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

O medaile tak v Pardubicích bojovali jezdci od kategorie dětí přes mladší i starší juniory a mladé jezdce až po nejzkušenější seniory. A tituly si odvezli také jezdci startující na ponících. Mezi dětmi ve věku od 10 do 13 let nakonec vybojovala zlato dvojice Alena Kozojedová na Charlotte, která zvítězila s náskokem deseti trestných bodů.

Michaela Haderková v sedle poníka Alpinhorse Midnight Princess získala titul mistryně republiky v kategorii dětí ve věku 13 až 16 let. Stejná jezdkyně si odvezla z Pardubic také jednu stříbrnou medaili, a to ze soutěže dětí, kterou absolvovala v sedle Dextry. S rozdílem bezmála šestnácti trestných bodů získala zlato v dětské kategorii Barbora Vaňková se zkušeným ryzákem Liptonem Sinaj, která zvítězila způsobem start-cíl, když se vedení ujala už v první drezurní zkoušce a udržela jej až do konce šampionátu.

Velmi vyrovnané byly během celého mistrovství výkony dvojic na čele soutěže mladších juniorů. První a třetí místo po drezurách dělil necelý jeden bod, a tak to zůstalo až do samého konce. Alžběta Vyštajnová s valachem Darriem zajela drezuru za 53,33 trestných bodů, v terénní ani skokové zkoušce pak nechybovala a dojela si pro třetí místo. Bezchybná v crossu i na parkuru byla také Barbora Šeligová, která s Gepettem měla o půl bodu lépe hodnocenou drezuru, a tak si nakonec z Pardubic odvážela stříbro. Kristýna Kačírková s koněm Dantés, stejně jaké její soupeřky na druhé a třetí příčce, nechybovala v terénní zkoušce ani na parkuru. A protože s nevelkým náskokem vedla od začátku soutěže, stala se mistryní České republiky pro rok 2016 v kategorii mladších juniorů.

Mezi staršími juniory měla velmi dobře rozjetou soutěž Eliška Pavlová s Ally 2. Zajela nejlepší drezurní úlohu a vedla i po bezchybném crossu. Jenže v neděli přišlo dvacet trestných bodů na parkuru, a dvojice klesla na čtvrtou příčku. Bronz si z letošního šampionátu odvezla Klára Ivančáková. Ta se v sedle klisny Cra držela zpočátku na druhé příčce, ale v terénní zkoušce nepatrně překročila čas a na parkuru dvakrát chybovala. Naopak posun nahoru díky čistým výkonům v druhém a třetím dni zaznamenala Michaela Balounová s Diamantixou, která dojela nakonec druhá. Mistrovský titul vybojovala nakonec Vladimíra Pechanová s Rosou-P. Její výkon v drezuře byl až třetí nejlepší, ale v cross country nezaváhala a ani jedna chyba v nedělní rozhodující jízdě jí v cestě ke zlatu nevadila.

V kategorii mladých jezdců srazily chyby v terénní jízdě dvě dvojice, které se po drezuře pohybovaly na medailových pozicích. Toho využila Anežka Lexová s Berenis, kterou čistý výkon v terénu i na kolbišti při skokové zkoušce vynesl na konečnou třetí příčku, přestože byla po drezuře až v druhé polovině startovního pole. Druhá dojela Šárka Douchová s Arizonou, stříbro se jí povedlo vybojovat hlavně díky bezchybným jízdám v crossu a na parkuru. Hodnocením 43,70 bodu v drezuře nasadila vysoko laťku Eliška Orctová s Bonusem. V sobotu sice nabrala drobnou penalizaci za čas na trati cross-country, ale v parkuru už nezaváhala a mohla se radovat ze zisku zlaté medaile.

Nevyšší obtížnost na úrovni CNC2* měla mistrovská soutěž seniorů. Vedení se po drezuře ujal dvojnásobný olympionik Jaroslav Hatla, jenže v terénní zkoušce po vybočení jeho koně Reenmore Alfie na jedné z překážek se rozhodl v dalším účinkování nepokračovat. Petr Vančura v sedle valacha Astona Martina se přesto, že byl penalizován za čas, držel po crossu na bronzové pozici. A díky tomu, že skokovou část absolvoval bez zaváhání, si také nakonec bronz z Pardubic odvezl. Druhé místo vybojoval loňský mistr republiky Robert Pokorný. Ten s koněm Rodeo Au Heup zahájil vydařenou drezurou, inkasoval však penalizaci za překročení času v terénní jízdě a jednou chyboval i v závěrečné nedělní části. Naopak Miloslav Příhoda se po prvním dni šampionátu držel na čtvrté příčce, k tomu však už nepřidal v průběhu soutěže ani jeden trestný bod a vybojoval tak zlatou medaili.

PÁ⏳26.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
SO⏳27.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
NE⏳28.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️