Opatrného triumf v GP Olomouce objektivem EquiTV

Jistě nikomu neuniklo, že vítězem Grand Prix při CSI3*W v Olomouci se v neděli 25. června stal Aleš Opatrný. Jeho výkon doplnili velmi dobrými výsledky i další Češi ve všech túrách tříhvězdového mítinku. Připomeňte si jej ve videoreportáži EquiTV.

30.06.2017 12:13  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

V rámci letošního ročníku mezinárodních závodů J&T Banka CSI3*W Olomouc byly pro seniorské jezdce připraveny tři túry, z nichž každá přinášela tři různé soutěže. Takzvaná Silver Tour byla zahájena prvním dnem mítinku a nabídla parkur s překážkami do 130 centimetrů. První radostné okamžiky v túře zažíval polský jezdec Krzysztof Ludwiczak na koni Poli Loli L, který překonal dvoufázové skákání bez zaváhání a v nejrychlejším tempu. Na druhém místě dokončila česká jezdkyně Vladislava Humplíková v sedle klisny jménem Buena Utopia.

O pět centimetrů vyšší byly překážky druhé soutěže, jíž přinesl program třetího soutěžního dne. Parkur se jel na čas a přemožitele v něm nenašel Rakušan Matthias Atzmüller na koni Chap B. Finálové klání v neděli uzavíralo celé závody a čeští jezdci se v něm blýskli výbornými výkony. O celkovém vítězi rozhodovalo rozeskakování pěti bezchybných dvojic. Jiří Hruška s klisnou Oridou-M si čistou svižnou jízdou zajistil místo na pomyslných stupních vítězů, když dojel jako třetí. Druhou příčku vybojovala také reprezentantka české ekipy Zuzana Zelinková s holandskou hnědkou Evitou R. Z celkového vítězství se nakonec radoval Polák Jaroslaw Koziarowski, který na Chenetovi absolvoval bezchybné rozeskakování o čtyři desetiny sekundy rychleji než Zuzana Zelinková.

Stočtyřicítka na čas byla zahajovacím kolem takzvané Gold Tour. Přemožitele v ní nenašel Švýcar Adrian Schmid, který s Alcazarem Sitte jediný dokázal stlačit dosažený čas pod jednu minutu. Druhou příčku obsadila Zuzana Zelinková s Evitou R, jež na vítěze ztrácela více než tři sekundy. V těsném závěsu za ní se umístil Kamil Papoušek s hřebcem českého chovu jménem Quentino Donth-M. Druhé kolo bylo pro účastníky Gold Tour postavené na překážkách o pět centimetrů vyšších. Jasným vítězem se s čistým kontem a výrazně nejrychlejším časem stal Litevec Andrius Petrovas na Clarity. Nejlepší český zástupce Jiří Hruška obsadil s Acoradií MX i2M čtvrtou příčku. Napínavou podívanou přineslo finále túry postavené na překážkách do 150 centimetrů. Perfektní formu v něm prokázala loňská vítězka Grand Prix Jörne Sprehe, která zvítězila s Cluesem, když v rozeskakování porazila dalších čtrnáct soupeřů. V těžké konkurenci se prosadili i čeští jezdci. Nejlépe dokončil rozhodující část Kamil Papoušek s Flyingem. Jeho výkon stačil na páté místo.

Nejvyšší obtížnost měla Diamond Tour, která přilákala do všech třech soutěží kvalitně obsazené startovní pole a pokaždé nabídla skvělou podívanou. V prvním kole na překážkách do 145 centimetrů triumfoval v konkurenci 64 dvojic rakouský matador Gerfried Puck s klisnou Biondou. Z českých zástupců na sebe pěkným výkonem upozornil mladý jezdec Václav Staněk, který s hřebcem Forever van de Noordheuvel nechyboval a dokončil jako šestnáctý.

Sobotní Cena města Olomouce byla druhým kolem diamantové túry a zároveň stejně jako první část také kvalifikací do Grand Prix. S kurzem dvoukolové stopadesátky si nejlépe poradil Ital Juan Carlos Garcia na koni Gitano v Berkenbroeck. Italský jezdec byl na olomouckém závodišti nejvýše postaveným jezdcem světového žebříčku a výkonem v tomto klání potvrdil svou třídu. Výborně se prezentoval Aleš Opatrný, jenž v sedle Idaria Van Het Netehof dokončil bez zaváhání obě kola a dojel si pro čtvrté místo.

Vrcholem závodů byla nedělní Grand Prix započítávaná do Světového poháru. Německý stavitel Peter Schumacher připravil těžký parkur, jehož překážky dosahovaly výšky 160 centimetrů. Čas, ve kterém museli jezdci dorazit do cíle bez penalizace, byl stanoven velmi přísně a stal se tak další těžkou překážkou v kurzu. Nakonec se bez zatížení trestnými body povedlo absolvovat jízdu šesti jezdcům z celkových padesáti ve startovní listině. O konečném vítězi tak rozhodlo rozeskakování, do něhož se probojoval i Aleš Opatrný s Dimarem V D Looise Heide, který měl výhodu posledního jezdce ve startovním pořadí.

Jako první vstupovala do zkráceného parkuru Kanaďanka Karina Aziz na Fleur Roosters Van Betz. Jednou chybovala a s časem 42,91 sekundy dokončila šestá. O osm desetin rychlejší byl rovněž jednou chybující Krzysztof Ludwiczak z Polska, jenž s koněm Zoweja obsadil páté místo. Juan Carlos Garcia s Gitanem překonal kurz rozhodující části bez penalizace, časomíra ukázala v cíli 41,93 sekundy, což mu v konečném hodnocení vyneslo čtvrtou příčku. Jen necelé tři desetiny sekundy stačily bezchybnému německému jezdci Tobiasovi Meyerovi s Cannarym, aby vystoupil na třetí pozici pomyslných stupňů vítězů. Jeho krajanka Jörne Sprehe na Stakki´s Jumperovi sahala v Grand Prix po obhajobě vítězství. Rozeskakováním prolétla v čase 40,92, o němž se mohlo zdát, že jej nepůjde pokořit.

Na řadě však byl ještě Aleš Opatrný. Rychlou avšak klidnou a zcela s přehledem vedenou jízdou překonal s Dimarem všechny překážky bez shození a časomíra se při průjezdu cílem zastavila na hodnotě 39,17 sekundy. O vítězi tak bylo rozhodnuto. Tisíce fanoušků po dobu čtyř dní podporovaly všechny účastníky mítinku a díky české parkurové jedničce se dočkaly doslova happy-endu. Pokud se chcete podívat na nezkrácené video záznamy všech soutěží mítinku J&T Banka CSI3*W Olomouc, klikněte na náš web s adresou www.equitv.cz

ČT⏳18.04. ⏰09:00 spřežení CAI Kladruby ▶️
NE⏳21.04. ⏰13:30 dostihy Praha Chuchle ▶️