Ohlédnutí za skokovými MZ 2018 v České republice

Dvoje venkovní mezinárodní závody v parkurovém skákání proběhly v letošní sezoně na českých kolbištích. V dubnu se konalo CSIOdJY ve Zduchovicích, o dva měsíce později se skákalo při Světovém poháru v Olomouci. Podívejte se na reportáž!

31.10.2018 13:43  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Česká republika se stala v roce 2018 dějištěm dvou mezinárodních parkurových mítinků konaných na otevřeném kolbišti. Již během posledního dubnového víkendu proběhly ve Zduchovicích u Kamýku nad Vltavou závody kategorie CSIO určené pro děti, juniory a mladé jezdce. O starty byl díky skutečnosti, že se jednalo o kvalifikační závody na mistrovství Evropy, velký zájem. V pátek 27. dubna byly na programu týmové soutěže Poháru národů.

V kategorii dětí zvítězilo české družstvo ve složení Mariana Michlíčková, Eliška Hasnedlová, Anna Helebrantová a Petra Pařenicová. Právě poslední jmenovaná jezdkyně se v sedle klisny Sarah Sun blýskla dvěma nulami. Dvě čistá kola předvedla také Anna Helebrantová, která závodila s ryzákem Epo Van De Achterhoek Z. K velké radosti domácích fanoušků dokázaly na triumf dětí navázat také české juniorky. Za tým nastoupily Natalie Kreislová, Sofie Najmanová, Michaela Rodová a Sára Vingrálková. Ta zajela nejvydařenější dvě kola, když s Oscarem des Fontaines chybovala pouze jednou v druhém kole. Jedinou chybu zaznamenala v obou jízdách také Sofie Najmanová na hnědákovi Casanovovi S. Pohár národů v kategorii mladých jezdců ovládli zástupci Dánska, český celek dokončil soutěž na pátém místě.

Dalšími vrcholy mítinku byly nedělní soutěže Grand Prix. Dvoukolové klání v kategorii dětí vyhrála polská dvojice Maja Marchwicka a Szafir M, která jako jediná nechybovala. Druhé místo obsadila česká jezdkyně Mariana Michlíčková s Idee Van De Achterhoek, jež chybovala v celé soutěži jednou. Do Polska putovala také hlavní cena v Grand Prix juniorů. Tu získala Aleksandra Kierznowska na koni Dior V. Z českých želízek v ohni si nejlépe vedla Sára Vingrálková, která s klisnou Celanou Z dokončila na čtvrté příčce. Velká cena mladých jezdců se stala dánskou záležitostí. Jejich reprezentanti obsadili kompletní stupně vítězů. První místo vybojovala Josephine Boegh s holštýnským valachem Laurenzem.

Ve dnech 21. – 26. června ožilo kolbiště v Equine Sport Centru v Olomouci parkurovými závody J&T BANKA CSI-W s třemi hvězdami zapsanými do seriálu Světového poháru. Jezdci, kteří se nejvyšší vypsané kategorie účastnili, si mohli vybrat mezi třemi úrovněmi obtížnosti, a to stříbrnou, zlatou a diamantovou túrou. Překážky ve finále Silver Tour dosahovaly výšky do 135 centimetrů a nejlépe si s kurzem poradil Litevec Andrius Petrovas s klisnou Clarity. Stejný jezdec navíc ovládl také vrchol série Gold Tour do 150 centimetrů. V něm sedlal hnědáka Caracase.
Hlavní soutěží mítinku byla soutěž Grand Prix v rámci Diamond Tour. Výsledky z ní se započítávaly do žebříčku Světového poháru. Kurz z dílny německého stavitele Petera Schumachera svou náročností odpovídal světové úrovni. Přes překážky s výškou do 160 centimetrů se dostaly bez zaváhání jen čtyři dvojice. K radosti domácího publika se do rozeskakování dostali také dva čeští reprezentanti. Jako první vstupoval do kolbiště Ondřej Zvára s ryzákem Quimerem M. Přes nevýhodu zahajujícího jezdce předvedl rychlou a čistou jízdu. Čas, který svým soupeřům stanovil, měl hodnotu 46,08 sekundy. Jako druhá v pořadí absolvovala rozhodující část soutěže Němka Jörne Sprehe s koněm Stakki´s Jumper. Ta potvrdila, že v Olomouci se jí daří. Cílem projela bez zaváhání v čase 44,22 sekundy a ujala se tak vedení. Další z účastníků rozeskakování italský jezdec Francesco Turturiello tak byl pod tlakem a věděl, že musí jet hop nebo trop. Riziko se mu však nevyplatilo, s valachem Quinoa Des Pres jednou chyboval.

Posledním želízkem v ohni byl český jezdec Marek Klus s hnědákem Carisonem. Ten po pomalejším nástupu výrazně zrychlil v druhé části jízdy a cílem projel bez chyb v čase 45,57 sekundy. Vítězkou Grand Prix Olomouce se tedy stala Jörne Sprehe, Marek Klus byl druhý a Ondřej Zvára obsadil třetí místo.

V rámci mítinku byly vypsané soutěže také pro mladé koně, juniory a jezdce do 25 let. Juniorskou Velkou cenu vyhrála Polka Aleksandra Kierznowska s Diorem V. Dařilo se i českým juniorům. Anna Held v sedle Cara Mii dojela druhá a třetí místo obsadila Linda Potrychová s Davinou M. Vrchol túry pro jezdce do 25 let ovládla Maďarka Sára Márias v sedle hnědáka Cantus Claye a získala tak přímou kvalifikaci do finále European Youngster Cupu, jež se bude konat v prosinci v Salzburku. Stejná jezdkyně si navíc z Olomouce odvezla i trofej z finále soutěže pro mladé koně CSIYH. V ní nenašla přemožitele s šestiletou klisnou Medall. Tak to byl stručný přehled toho nejzajímavějšího z parkurového skákání v roce 2018. Sezona s číslovkou 2019 na sebe jistě nenechá dlouho čekat, a tak se při sledování dalších jezdeckých reportáží těšíme brzy na viděnou!