Květnové CSN v Olomouci objektivem EquiTV

Ve dnech 27. – 29. května se v Olomouci konaly skokové závody CSN. Následovat bude až červnové CSI zařazené v sérii Světového poháru. EquiTV vám přináší reportáž z poslední prověrky před nejvýznamnějším parkurovým mítinkem sezony.

04.06.2016 13:52  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Koncem června se v Equine Sport Centru v Olomouci Lazcích bude konat již třetí ročník mezinárodních parkurových závodů J&T Banka CSI3*W Olomouc 2016, které jsou zařazené do série Světového poháru.

Posledními národní závody, které mítinku kategorie CSI-W předcházejí, se konaly v lazeckém areálu ve dnech 27. až 29. května a zejména čeští a slovenští jezdci využili možnosti zaskákat si na olomouckém kolbišti krátce před zmíněnou vrcholnou akcí.

Ve startovních listinách nechyběli soutěžící, kteří se již na účast při jediných parkurových závodech Světového poháru v Česku pilně připravují. My jsme požádali o rozhovor několik z nich, v čele s lídrem Českého skokového poháru Markem Klusem. V Olomouci při Světovém poháru nebude na konci června chybět ani loňský vítěz domácí parkurové extraligy Rudolf Doležal.
Dalším z českých reprezentantů, kteří se divákům během posledního červnového víkendu v Olomouci představí, je Jiří Hruška. Ten byl před rokem na těchto závodech velmi úspěšný. Pojďme se však již věnovat průběhu květnových závodů. Vrcholem poslední skokové prověrky konané na kolbišti Equine Sport Centra před Světovým pohárem byla soutěž stupně ST*, tedy s překážkami do 135 centimetrů a jela se na jedno rozeskakování. O postup do rozhodující části soutěže připravila smolná chyba Rudolfa Doležala, který sedlal klisnu Laru Croft. Dokončil tak se čtyřmi trestnými body v základním parkuru, což stačilo na čtrnácté místo. Bezkonkurenčně nejrychlejší jízdu v základním kole předvedl Pavel Holešovský s Armen, ovšem další cestu do rozeskakování mu překazila jedna chyba a dvojice tak dokončila soutěž jako třináctá.

Dvanácté místo obsadila dvojice Lucie Anovčínová a Auteuil AH Z, která základní jízdu zvládla bez zaváhání. V rozeskakování se však jezdkyně rozhodla nestartovat. Dvakrát se do kolbiště vrátila při rozhodující části soutěže Jana Francová. S Quinzem Z dokončila na osmém místě s celkem devíti trestnými body. S Nourejevem jezdkyně svou jízdu nakonec po opakovaném nezdaru vzdala a připadla jí tak jedenáctá příčka. Ze Slovenska dorazila do Olomouce Tania Hatalová, která v nejvyšší nedělní soutěži závodila s Calantinem. V rozeskakování však nasbírala osmnáct trestných bodů a dojela celkově desátá.

Dvanáct trestných bodů za tři shození inkasovala v rozeskakování Alexandra Hanáčková v sedle koně Clann a zaznamenala tak deváté místo. Tři koně přihlásil do olomouckého parkuru stupně ST Jiří Hruška. Pouze s klisnou Oridou M však dokázal překonat základní kurz čistě a postoupit do další části soutěže. V ní dvakrát chyboval a vyjel si sedmou příčku. Dvě shození zaznamenala v rozeskakování  také Tina Šalková na koni Diger. K překonání kurzu však potřebovala nesrovnatelně kratší čas, a to jí vyneslo na šesté místo.

Dvě dvojice zaznamenaly po jedné chybě a navíc mezi nimi byl velice malý časový rozestup. Slovák Zdeno Kuchár s Cooperem dojel v čase 41,25 a nakonec skončil pátý. O pouhých třináct setin lepší hodnotu ukázala časomíra v okamžiku, kdy cílem projel Marek Klus v sedle hřebce Al Cambera. S jedním zaváháním to stačilo na čtvrtou příčku. Na prvních třech pozicích se nechybovalo ani v rozeskakování, a tak o pořadí na stupních vítězů rozhodoval dosažený čas. Nejpomalejší z bezchybných byl slovenský tandem Robert Pál a Cantona R. Do výsledkové listiny si ke konečnému třetímu místu připsali 45,72 sekundy.

O bezmála pět vteřin rychleji a také bez shození si s tratí rozeskakování poradil Zdeněk Matýska se svým koňským svěřencem Bleu Diamnod, a mohl se tak radovat z druhé příčky. Čistě a s časem pod hranicí 40 sekund projel jako jediný cílem Marek Klus v sedle hannoverské klisny Vanilly. Díky tomuto výkonu si v konkurenci devětadvaceti dvojic dojel pro vítězství.

NE⏳21.04. ⏰13:30 dostihy Praha Chuchle ▶️