Klus po Brnu triumfoval i ve Velké ceně Ostravy

Český skokový pohár pokračoval ve dnech 15. až 17. května již třetím kolem. Tentokrát přišla na řadu Velká cena Ostravy, která se uskutečnila v areálu Jezdeckého klubu Baník v ostravské městské části Stará Bělá.

22.05.2015 08:34  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

My vám tradičně v naší reportáži ukážeme nejúspěšnější jezdce amatérské i juniorské túry a podíváme se také na finále samotné Velké ceny Ostravy.

Kvalifikační finále soutěže pro amatéry se obešlo bez rozeskakování, protože nebylo více jezdců se shodným počtem bodů na prvním místě. Svoji roli tak sehrál jindy ne úplně podstatný čas základního kola. Ten tentokrát rozhodoval o druhém a třetím místě. Se čtyřmi trestnými body nakonec právě díky pomalejšímu času skončila třetí Barbora Juřenová s Wild Lady-B. V pořadí druhá jezdkyně Dana Čichoňová na klisně Piccola Ballerina se dopustila také jednoho shození, ale byla o více než dvě sekundy rychlejší a proto brala pomyslné stříbro. Jedinou dvojicí, která nechybovala, byla Tereza Rojáková s klisnou Princess of Jungle. Jejich tempo sice zdaleka nepatřilo k nejrychlejším, ale v tomto případě se jízda na jistotu rozhodně vyplatila a stala se vítězkou této soutěže. V dílčím finále Czech Junior Cupu na výšce překážek do 120, respektive 125 centimetrů se do rozeskakování probojovalo sedm čistých dvojic. Tři se popraly bezchybně i s kurzem rozeskakování. Lenka Ptáčková s koněm Top Wat z nich dokončila jako třetí, s časem 47,97 sekundy. Patricie Brusová v sedle hřebce Quissini byla o poznání rychlejší, ale od první příčky jí stejně dělilo něco málo před půl sekundy. Spokojit se tedy nakonec musela s druhým místem. Loňská vítězka juniorské túry Nina Kaločová sedlala v Ostravě osmiletého valacha Jacampa. Rozeskakováním prošla bez zaváhání a s časem 40,45 si dojela pro vítězství a maximální počet bodů do seriálového žebříčku.

Velká cena Ostravy odpovídala zaběhnutému formátu pohárové soutěže s finále pro deset nejlepších dvojic. Ostravské překážky dosahovaly výšky 145 centimetrů a do finále překvapivě nepostupoval nikdo s nulou na bodovém kontě. Všechny dvojice už v základním kole minimálně jednou chybovaly. Dvou shození se v základní části dopustil Jan Zwinger s Casperem 3. Ve finále přidal ještě tři chyby, a s celkovými dvaceti trestnými body dokončil jako poslední z deseti finalistů. Naopak o poznání lépe vyšla finálová jízda oproti základnímu kolu Kateřině Kubrické s Šejlou 1. Zatímco z první části proklouzla mezi finalisty jako poslední s dvanácti body, v druhé části zaváhala jen jednou a celkový součet jí vynesl deváté místo. Rostislav Hloušek se s klisnou Sheilou MM dopustil vždy po dvou chybách. Stejně jako u předchozí jezdkyně to bylo tedy v součtu šestnáct trestný bodů. Jeho finálový čas byl ale o dvě sekundy lepší, takže se usadil ve výsledkové listině na osmé pozici. Členka pořádajícího klubu Zuzana Brátová přidala k původním devíti trestným bodům ještě čtyři další ve finále a dojela si tak v sedle valacha Sandina pro sedmé místo. Hřebce Calvanext Rico HF Alkapet sedlal v nejvyšší soutěži Stanislav Hošák. Po dvou chybách v první části parkuru zaváhali ještě jednou ve finále. Ze dvou dvojic s dvanácti trestnými body byli oni tou pomalejší, a tak brali šestou příčku. Lucie Strnadlová byla jedinou jezdkyní, která se do finále probojovala se dvěma koňmi. S klisnou Wiedarthe dokončila s dvanácti trestnými body, ale o více jak šest sekund rychleji než předchozí dvojice. Skončila tak nakonec jako pátá v pořadí. Rudolf Doležal je v letošním roce často k vidění na nejvyšších příčkách ve výsledcích z těžkých soutěží. S klisnou Peggy Sue si doskákal pro čtvrté místo, když chyboval jednou v základní a jednou ve finálové části parkuru. Celkem osm trestným bodů si odnášel také domácí Marek Hentšel s valachem Sauron Fitmin. Čas měl lepší, než v případě Rudolfa Doležala, takže v ostravském Baníku zůstal pomyslný bronz. Druhou nadějí Lucie Strnadlové byla její dlouholetá stájová jednička – čtrnáctiletá klisna Atlanta 12. Škoda dvou zaváhání v základním kole, protože finále jim vyšlo na výbornou. Dokončila jej čistě a v nejlepším čase. S osmi trestnými body z první části se ale jezdkyně musela spokojit s druhým místem. Jedním z favoritů na nejvyšší bodový příděl byl už před zahájením soutěže Marek Klus. A svojí roli v sedle Crada Von Wichensteina potvrdil. V první jízdě sice přišla jedna chyba, ale finále už bylo čisté a Marek Klus se radoval z druhého vítězství v rámci domácího extraligového seriálu.

Marek Klus se vyšvihl také na první místo průběžného pořadí Českého skokového poháru. Vede aktuálně s 30 body. Na druhé místo odsunul Vladimíra Treteru, který na něj ztrácí 8 bodů. Třetí je pak Rudolf Doležal s 21 body.