Jiří Hruška první i druhý v olomouckém ST**

Olomoucký areál Equine Sport Centra ožil o víkendu 8. až 10. května opět parkurovými závody. Tentokrát se tam konalo jedno z kol seriálu Central Europe Jumping Cup 2015. Naše kamera nechyběla u všech soutěží uzavírajících jednotlivé seriálové túry.

16.05.2015 08:53  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Tzv. Little Tour vrcholila nedělním parkurem s překážkami do 120 centimetrů s finále pro deset nejlepších dvojic. Všichni jezdci postupující do finále měli po základním kole na svém kontě nulu, ale jen tři překonali i finálový parkur čistě. Jednou z nich byla Patricie Brusová na koni jménem Lord Luis, která z bezchybných jezdců měla nejpomalejší čas 39,78 a brala tak třetí místo. O pouhých šest desetin sekundy rychlejší byla Daniela Potyzsová s Dorotheou, a to jí zajistilo druhou příčku v malé túře. Kateřina Klacková v sedle klisny Allert Z dokázala zajet bez chyb a ještě o více než vteřinu rychleji než předchozí dvojice. Mohla se tak radovat z vítězství v Little Tour olomouckého kola středoevropského skokového poháru. Stejný formát měla i závěrečná soutěž Medium Tour. Deset nejlepších dvojic se podívalo do finále, avšak v něm již překážky měřily 130 centimetrů. I v této kategorii se podařilo překonat finále bez shození jen třem jezdcům. Jízda na jistotu se vyplatila Iloně Kocurkové s klisnou Garelou Far. Z čistých jezdců byla sice nejpomalejší, ale i tak si vyskákala třetí místo. O poznání rychleji procválali tratí Marek Klus a Quinus. Ani jednou nechybovali a s časem 42,57 vybojovali druhou příčku ve střední túře. Do Olomouce zavítal také slovenský reprezentant Igor Šulek. Ten ve finále Medium Tour nenašel přemožitele s Gitanem, který jako jediný pokořil hranici čtyřiceti sekund. Vrcholem celých závodů byla pochopitelně soutěž Big Tour na úrovni stupně ST**, kdy překážky dosahovaly výšky 140 centimetrů. Také v této soutěži pokračovalo deset nejlepších dvojic do finále, v němž se dvojice řadí na start v pořadí od průběžného desátého místa k prvnímu po základním kole. Protože však někteří jezdci měli ve finále více koní, muselo být startovní pořadí přizpůsobeno i této okolnosti. Opavský Jiří Hruška postoupil do finále dokonce s třemi koňmi. Finále tedy zahajoval on s hřebcem Carethago Z, aby měl pro přípravu dalších koní co nejdelší rozestupy. – Zajel hned na úvod skvělý parkur, ani jednou neshodil a k dobru si přičetl i velmi slušný čas 42,60. Nasadil tedy všem soupeřům laťku velmi vysoko. Také další jezdec, Slovák Ján Cigán, měl ve finále dva koně, s nimiž v základním kole nechyboval. Jako první okusil parkur s Chaplinem. Jedna shozená bariéra ovšem znamenala 4 trestné body pro tuto slovenskou dvojici a nakonec celkové čtvrté místo. Jeho krajan a také častý účastník olomouckých závodů Igor Šulek přicházel do finálového parkuru zatížený jednou chybou. Čtyři trestné body bohužel přidal i v druhé jízdě a usadil se na šesté příčce. Velmi dobrou výchozí pozici měl i Marek Klus, který sedlal valacha Crado von Wichenstein. Základní kolo zvládli bez zaváhání, ale v druhé části soutěže jim jedna chyba na konto nakonec přibyla. Přesto díky velmi dobrému času 43,29, skončil Marek Klus celkově třetí. Druhým koněm, s kterým se probojoval Jiří Hruška do finále, byl jeho mistrovský partner hřebec Aristo Z, tedy přesněji řečeno Sapril Aristo Z. Tentokrát se jim ale příliš nedařilo. Překvapivě inkasoval 14 trestných bodů za dvě shození, uzavření kruhu a překročení časového limitu. Ladislavu Vachutkovi s klisnou Taktikou-H vyšlo první kolo na výbornou a čistá jízda byla příslibem do dalšího parkuru. Tam ale přišly tři chyby a Ladislav Vachutka bral nakonec osmé místo. Podobný průběh měla soutěž i pro polskou jezdkyni Agatu Arendt s Düsseldorfem. Po čistém základním kole shodila během své druhé jízdy hned tři překážky a odcházela s 12 trestnými body. S časem 47,80 se zařadila na sedmou příčku. Nezbývalo už mnoho jezdců, kteří by mohli překonat zahajujícího Jiřího Hrušku a Carethaga Z. Šanci měl Ján Cigán, který s druhým koněm, klisnou La Pilotou, jíž jsme v minulosti vídali např. v sedle se Zuzanou Zelinkovou, držel po základním kole čisté skóre. Kopíroval však téměř shodně výsledek ze své první finálové jízdy. S jedním shozením a časem 44,06 skončil s La Pilotou čtvrtý. Překonat svůj vlastní a prozatím stále ještě nejlepší výsledek mohl Jiří Hruška s klisnou Acoradií. Protože ve finálové jízdě ani s tímto koněm nezaváhal, rozhodoval čas. Pomalejší byl s Acoradií-MX, takže se Jiří Hruška zařadil na průběžné druhé místo a zároveň si držel prvenství s Carethagem Z. V ten okamžik už byla na startu jen poslední dvojice, která mohla promluvit do pořadí. Tou byl vítěz sobotní soutěže ST* v rámci olomoucké Big Tour – Martin Řezníček s Le Carelou. Jenže v neděli ho již sportovní štěstí opustilo. Přestože v základním kole byl nejlepší, ve finále chyboval na stejném kolmém skoku, jako Hruška s Aristem. Bohužel pro něj horní břevno překážky se odkutálelo tak daleko, že překáželo v kurzu parkuru uprostřed následující dvojkombinace. Rozhodčí ani jezdec si toho nevšimli, a když Le Carela po překonání první části dvojskoku před břevnem na poslední chvíli uhnula, jezdce to natolik překvapilo, že nedobrovolně opustil sedlo. Musel se proto spokojit s 10. místem. Z vítězství se tedy radoval Jiří Hruška s Carethagem Z.

NE⏳21.04. ⏰13:30 dostihy Praha Chuchle ▶️