Jindra ovládl olomouckou GP Jana Kutěje 2014

Posledními velkými skokovými závody v letošní sezoně byl 2. ročník Grand Prix Jana Kutěje pořádaný v areálu olomouckého ESC. Víkend 10. – 12. října přinesl krásné „babí léto“ a přilákal do Olomouce početné startovní pole, včetně české skokové špičky.

17.10.2014 05:51  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Rozpis umožňoval jezdcům zúčastnit se Grand Prix ve třech kategoriích s výškami překážek 120, 130 a 140 centimetrů. Všechny tři výškové úrovně byly vypsány jako dvoukolové soutěže, přičemž 50 nejlepších dvojic postupovalo ze sobotního prvního kola do druhého konaného v neděli. Z něj pak pokračovalo 10 nejlepších do finále. V soutěžní kategorii L**, tedy s výškou 120 centimetrů, nakonec v druhém kole nenašel přemožitele Radek Šídlo s Conterem-T. Ten sice v prvním kole jednou chyboval, v neděli ale zvládl základní parkur druhého kola čistě v nejlepším čase a totéž zopakoval i ve finále, kdy s bezchybným výsledkem předstihl druhou dvojici o více než tři sekundy. Jaroslav Jindra, který se s Ascobarem přes bezchybný výkon umístil v sobotním prvním kole kategorie S** až na 12. místě, kraloval nedělnímu druhému kolu. Základní parkur vysoký 130 centimetrů absolvoval čistě a ve finále byl jedním ze třech bezchybných jezdců. Vítězství získal díky nejrychlejšímu času – 48,92.

Absolutním vrcholem byla Grand Prix na úrovni ST** s překážkami dosahujícími 140 centimetrů. Stejně jako v předešlých soutěžích, i tentokrát deset nejlepších dvojic z nedělního druhého kola postoupilo do finálového parkuru. Pro Alexandra Baraldiho s Uniekem 1 skončilo finále předčasně. Odstartoval totiž dříve, než mu rozhodčí zazvoněním povolili start. To pro něj bohužel znamenalo vyloučení a umístění mezi finalisty na poslední příčce. Bezchybná a zároveň nejrychlejší jezdkyně ze základního kola Kateřina de Jagerová s Clooney 39 ve finále inkasovala celkem dvanáct trestných bodů, což nakonec stačilo na deváté místo. Vítězná dvojice ze sobotního prvního kola – Aleš Opatrný se Zandirem – chybovala ve finále dvakrát a osm trestných bodů ji sesadilo na konečnou 8. příčku. Martinu Řezníčkovi se s valachem Sabeliusem dařilo především v sobotu, kdy v prvním kole skončili druzí. Nejrychleji zajeté nedělní finále ale přineslo dvě chyby a konečnou pátou pozici ve výsledkové listině.

Domácí Radovan Cibere se ve finále Grand Prix představil hned dvakrát. Poprvé to bylo se Zacate Cas, kdy po jedné chybě nakonec skončil šestý. Také Aleš Opatrný postoupil do finále hned s dvěma koňmi. Vedle Zandira to byla Quinta 9, ale ani s ní se Aleš nevyhnul chybě a s celkovými čtyřmi trestnými body si dojel pro páté místo. Chybovali i úřadující mistři České republiky a loňští vítězové této soutěže – Jiří Hruška s hřebcem Aristo Z. Díky velmi solidnímu času 39,79 se jezdec mohl radovat alespoň z pěkné čtvrté příčky. První tři řádky výsledkové listiny si rozebraly dvojice, které nechybovaly ani ve finále a rozhodoval mezi nimi tedy dosažený čas. Třetí místo vybojoval zástupce početné slovenské výpravy Igor Šulek na koni Wavo Lampard s časem 44,33 sekundy. O více než dvě vteřiny rychlejší byl ve finále Radovan Cibere se svým druhým koněm Dollar Look Van´t Asschaut. Přesto čas na vítězství nestačil a musel se spokojit s druhou příčkou. Radost z výhry nakonec prožíval v neděli již podruhé Jaroslav Jindra, tentokrát v sedle Qentina Donth-M, který byl z bezchybných finalistů nejrychlejší. Cílovou čáru protnul v čase 41,94.