EquiTV.cz

reklama 21C
banner
banner
banner

Jezdecký magazín EquiTV 29. června 2017

reklama

Poslední červnový díl Jezdeckého magazínu EquiTV je celý věnovaný mezinárodním parkurovým závodům CSI3*W Olomouc, při nichž dělali čeští jezdci radost fanouškům skvělými výkony. Vše završil Aleš Opatrný vítězstvím v Grand Prix.

29.06.2017 16:30  |  Pořad: EQUINEWS  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno
reklama 22C
banner
banner
banner
banner

Mezinárodní parkurové závody J&T Banka CSI3*W Olomouc zapsané do Světového poháru Mezinárodní jezdecké federace se letos konaly v areálu olomouckého Equine Sportu Centra již počtvrté a k účasti přilákaly rekordní počet jezdců a koní. Ve dnech 22. až 25. června se této akce zúčastnilo více než 330 koní z 18 zemí. Jezdci mohli v nabitém sportovním programu vybírat celkem ze šesti různých túr.

Pro mladé šesti a sedmileté koně byla určena túra se zkratkou CSI-YH. Ta odstartovala hned první den závodů, kdy si na překážkách do 130 centimetrů dojel pro vítězství Polák Michal Kazmierczak se sedmiletým hřebcem Wilanderem. Nejlépe z českých jezdců si vedl Alexandr Baraldi s valachem Sopranist K, který nechyboval a dokončil na desátém místě. Tento český jezdec se na stejném koni prezentoval výborně i v druhém kole túry, které se konalo o den později, tedy v pátek. Po čistém výkonu obsadil druhé místo. Vítězem páteční části soutěže pro mladé koně se stal litevský jezdec Andrius Petrovas na koni Lasas. Dvoufázové skákání zvládl bez zaváhání a v nejlepším čase druhé fáze.

Velkou radost přineslo českým divákům finále, které bylo na programu třetí den mítinku. Připravena byla soutěž s výškou překážek do 130 až 135 centimetrů podle věku koně, a o vítězi rozhodovalo v závěru rozeskakování. V něm nenašel přemožitele Kamil Papoušek v sedle holštýnského valacha Cartana K. Cílem prolétl v čase 33,60 sekundy. Jen o čtyři desetiny sekundy pomalejší byl další zástupce českých barev Marek Hentšel s koněm domácího chovu Pandrholou. Patřilo mu tak druhé místo. My jsme si k mikrofonu pozvali samozřejmě vítěze soutěže Kamila Papouška.

Jezdci ve věku do 25 let se mohli zúčastnit takzvaného European Youngster Cupu, což se speciální celoroční série, jež vyvrcholí evropským finále během prosince letošního roku v Salzburgu. První zkouškou byl čtvrteční parkur do 140 centimetrů, s nímž si nejlépe poradila polská dvojice Krzystof Okla a Djembe Van Het Schaarbroek. Dařilo se Barboře Tomanové, která s dvěma koňmi, s Crocodile Dundee a s Corcovadem, dojela do cíle bez trestných bodů. Krzystof Okla obsadil první místo i druhém kole Youngster Cupu, které se jelo v pátek na parkuru téže obtížnosti. A i tentokrát byly úspěšné české barvy. Druhé místo obsadila Michaela Refková s klisnou Grace Federicou. Čtvrtou příčku pak získala Barbora Tomanová s Corcovadem.

Pro všechny jezdce byla však největší výzvou závěrečná soutěž, která byla na programu v sobotu. Pro vítěze znamenala automatickou vstupenku do Salzburgu do velkého finále této evropské série. Tu nakonec vybojovala švédská reprezentantka Antonia Andersson, která s klisnou IC Magic Van De Bien porazila v rozeskakování dalších deset dvojic včetně pěti českých a stala se tak vítězkou olomoucké kvalifikace.

Junioři zahájili svou rundu v rámci CSIJ během druhého dne závodů. Připravena pro ně byla soutěž na čas s překážkami do 130 centimetrů. Suverénně v ní zvítězila Češka Sára Vingrálková, jež s ryzákem Dollar Lookem prolétla cílem téměř o dvě sekundy rychleji než druhá nejrychlejší jezdkyně. Tou byla rovněž česká reprezentantka Michaela Rodová v sedle své stájové jedničky Aureny. V sobotu junioři závodili na parkuru o pět centimetrů vyšším a znovu to byla Sára Vingrálková, která ukázala záda všem soupeřům. Tentokrát to bylo s koněm Chieano. Finálová Grand Prix juniorů, kterou viděli diváci téměř v samotném závěru mítinku, nabídla napínavé rozeskakování. Jeho vítězkou se nakonec stala Polka Dalia Lehmann s Casanovou. Ta sice neměla zdaleka nejlepší čas, ale jako jediná dokončila zkrácený parkur rozeskakování bez trestných bodů. Sára Vingrálková s Cheianem opět sahala po vítězství! V rozhodující jízdě zvolila velmi rychlé tempo, ale bohužel chybovala na poslední překážce, což jí odsunulo na druhou příčku.

V rámci letošního ročníku mezinárodních závodů J&T Banka CSI3*W Olomouc byly pro seniorské jezdce připraveny tři túry, z nichž každá přinášela tři různé soutěže. Takzvaná Silver Tour byla zahájena prvním dnem mítinku a nabídla parkur s překážkami do 130 centimetrů. První radostné okamžiky v túře zažíval polský jezdec Krzysztof Ludwiczak na koni Poli Loli L, který překonal dvoufázové skákání bez zaváhání a v nejrychlejším tempu. Na druhém místě dokončila česká jezdkyně Vladislava Humplíková v sedle klisny jménem Buena Utopia.

O pět centimetrů vyšší byly překážky druhé soutěže, jíž přinesl program třetího soutěžního dne. Parkur se jel na čas a přemožitele v něm nenašel Rakušan Matthias Atzmüller na koni Chap B. Finálové klání v neděli uzavíralo celé závody a čeští jezdci se v něm blýskli výbornými výkony. O celkovém vítězi rozhodovalo rozeskakování pěti bezchybných dvojic. Jiří Hruška s klisnou Oridou-M si čistou svižnou jízdou zajistil místo na pomyslných stupních vítězů, když dojel jako třetí. Druhou příčku vybojovala také reprezentantka české ekipy Zuzana Zelinková s holandskou hnědkou Evitou R. Z celkového vítězství se nakonec radoval Polák Jaroslaw Koziarowski, který na Chenetovi absolvoval bezchybné rozeskakování o čtyři desetiny sekundy rychleji než Zuzana Zelinková.

Stočtyřicítka na čas byla zahajovacím kolem takzvané Gold Tour. Přemožitele v ní nenašel Švýcar Adrian Schmid, který s Alcazarem Sitte jediný dokázal stlačit dosažený čas pod jednu minutu. Druhou příčku obsadila Zuzana Zelinková s Evitou R, jež na vítěze ztrácela více než tři sekundy. V těsném závěsu za ní se umístil Kamil Papoušek s hřebcem českého chovu jménem Quentino Donth-M. Druhé kolo bylo pro účastníky Gold Tour postavené na překážkách o pět centimetrů vyšších. Jasným vítězem se s čistým kontem a výrazně nejrychlejším časem stal Litevec Andrius Petrovas na Clarity. Nejlepší český zástupce Jiří Hruška obsadil s Acoradií MX i2M čtvrtou příčku. Napínavou podívanou přineslo finále túry postavené na překážkách do 150 centimetrů. Perfektní formu v něm prokázala loňská vítězka Grand Prix Jörne Sprehe, která zvítězila s Cluesem, když v rozeskakování porazila dalších čtrnáct soupeřů. V těžké konkurenci se prosadili i čeští jezdci. Nejlépe dokončil rozhodující část Kamil Papoušek s Flyingem. Jeho výkon stačil na páté místo.

Nejvyšší obtížnost měla Diamond Tour, která přilákala do všech třech soutěží kvalitně obsazené startovní pole a pokaždé nabídla skvělou podívanou. V prvním kole na překážkách do 145 centimetrů triumfoval v konkurenci 64 dvojic rakouský matador Gerfried Puck s klisnou Biondou. Z českých zástupců na sebe pěkným výkonem upozornil mladý jezdec Václav Staněk, který s hřebcem Forever van de Noordheuvel nechyboval a dokončil jako šestnáctý.

Sobotní Cena města Olomouce byla druhým kolem diamantové túry a zároveň stejně jako první část také kvalifikací do Grand Prix. S kurzem dvoukolové stopadesátky si nejlépe poradil Ital Juan Carlos Garcia na koni Gitano v Berkenbroeck. Italský jezdec byl na olomouckém závodišti nejvýše postaveným jezdcem světového žebříčku a výkonem v tomto klání potvrdil svou třídu. Výborně se prezentoval Aleš Opatrný, jenž v sedle Idaria Van Het Netehof dokončil bez zaváhání obě kola a dojel si pro čtvrté místo.

Vrcholem závodů byla nedělní Grand Prix započítávaná do Světového poháru. Německý stavitel Peter Schumacher připravil těžký parkur, jehož překážky dosahovaly výšky 160 centimetrů. Čas, ve kterém museli jezdci dorazit do cíle bez penalizace, byl stanoven velmi přísně a stal se tak další těžkou překážkou v kurzu. Nakonec se bez zatížení trestnými body povedlo absolvovat jízdu šesti jezdcům z celkových padesáti ve startovní listině. O konečném vítězi tak rozhodlo rozeskakování, do něhož se probojoval i Aleš Opatrný s Dimarem V D Looise Heide, který měl výhodu posledního jezdce ve startovním pořadí.

Jako první vstupovala do zkráceného parkuru Kanaďanka Karina Aziz na Fleur Roosters Van Betz. Jednou chybovala a s časem 42,91 sekundy dokončila šestá. O osm desetin rychlejší byl rovněž jednou chybující Krzysztof Ludwiczak z Polska, jenž s koněm Zoweja obsadil páté místo. Juan Carlos Garcia s Gitanem překonal kurz rozhodující části bez penalizace, časomíra ukázala v cíli 41,93 sekundy, což mu v konečném hodnocení vyneslo čtvrtou příčku. Jen necelé tři desetiny sekundy stačily bezchybnému německému jezdci Tobiasovi Meyerovi s Cannarym, aby vystoupil na třetí pozici pomyslných stupňů vítězů. Jeho krajanka Jörne Sprehe na Stakki´s Jumperovi sahala v Grand Prix po obhajobě vítězství. Rozeskakováním prolétla v čase 40,92, o němž se mohlo zdát, že jej nepůjde pokořit. Na řadě však byl ještě Aleš Opatrný. Rychlou avšak klidnou a zcela s přehledem vedenou jízdou překonal s Dimarem všechny překážky bez shození a časomíra se při průjezdu cílem zastavila na hodnotě 39,17 sekundy.

O vítězi tak bylo rozhodnuto. Tisíce fanoušků po dobu čtyř dní podporovaly všechny účastníky mítinku a díky české parkurové jedničce se dočkaly doslova happy-endu. Pokud se chcete podívat na nezkrácené video záznamy všech soutěží mítinku J&T Banka CSI3*W Olomouc, klikněte na náš web s adresou www.equitv.cz

SOUTĚŽ

I tento týden můžete s Jezdeckým magazínem EquiTV soutěžit o nákup za 500 Kč v e-shopu s jezdeckými potřebami. Stačí se zaregistrovat na webu www.jezdeckymagazin.cz k odběru novinek o nových dílech našeho pořadu.

Všichni registrovaní uživatelé od nás každý týden obdrží prostřednictvím e-mailu jednoduchou soutěžní otázku. Odpověď na ní se dozvíte také z aktuálního dílu Jezdeckého magazínu.

Ten, kdo odpoví správně jako 10. v pořadí, obdrží od nás výherní poukázku v hodnotě 500 Kč do obchodu Bukefalos. Jména výherců z předešlých soutěží a další podrobnosti najdete na již zmíněné internetové adrese www.jezdeckymagazin.cz.

POZVÁNKY

Již od středy 28. června se v Martinicích u Březnice konají pětidenní skokové závody, jejichž vrcholem bude tradiční Memoriál Jana Papouška. Od čtvrtka 29. června hostí Nebanice u Chebu mezinárodní vozatajské závody, které jsou součástí Světového poháru. Mezinárodní mítink organizují i ve Frenštátu pod Radhoštěm. Tam se pro změnu sjeli z devíti zemí voltižní jezdci. Na všech třech místech nebudou chybět naše kamery, a tak se již brzy můžete těšit na souhrnné zpravodajské reportáže.

U premiéry dalšího dílu Jezdeckého magazínu se těšíme již příští čtvrtek na viděnou!

reklama 23C
banner
banner
banner
banner
banner




 

▶️ PROGRAM PŘENOSŮ EQUITV.CZ
DATUM ČAS DISCIPLÍNA MÍSTO LINK
PÁ⏳26.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
SO⏳27.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
NE⏳28.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
ST⏳01.05. ⏰13:00 dostihy Lysá  
NE⏳05.05. ⏰08:00 skoky ČSP Brno  
NE⏳05.05. ⏰13:00 skoky Praha Chuchle  
SO⏳11.05. ⏰13:00 skoky (derby) Praha Gabrielka  
SO⏳11.05. ⏰00:00 klusáci Praha Chuchle  
NE⏳12.05. ⏰00:00 skoky ČSP Hradištko  
NE⏳12.05. ⏰00:00 dostihy Praha Chuchle  
ÚT⏳14.05. ⏰00:00 skoky KMK Písek  
NE⏳19.05. ⏰00:00 dostihy Praha Chuchle  
ČT⏳23.05. ⏰00:00 drezura CDI Olomouc  
PÁ⏳24.05. ⏰00:00 drezura CDI Olomouc  
SO⏳25.05. ⏰00:00 drezura CDI Olomouc  
NE⏳26.05. ⏰00:00 drezura CDI Olomouc  
NE⏳26.05. ⏰00:00 skoky ČSP Zduchovice  
NE⏳26.05. ⏰00:00 dostihy Most  
PÁ⏳31.05. ⏰00:00 working equitation Královice  
SO⏳01.06. ⏰00:00 working equitation Královice  
SO⏳01.06. ⏰00:00 dostihy Praha Chuchle  
NE⏳02.06. ⏰00:00 working equitation Královice  
I vaši akci může EquiTV vysílat ŽIVĚ!
Chtěli byste realizovat on-line přenos z vaší akce na EquiTV.cz? Kontaktujte nás co nejdříve na e-mailu: equitv@equitv.cz

 

Kompletní informační servis ze světa koní
Jezdci.cz EquiTV.cz
ČLÁNKY ZPRÁVY KRÁTCE AUDIO VIDEO
Každá stovka pomůže: Podpořte nás členstvím ve fanclubu Jezdci.cz a EquiTV a mějte od nás informace v předstihu…
Fanclub JEZDCI.CZ Fanclub EQUITV.CZ
NEPŘEHLÉDNĚTE