EquiTV.cz

reklama 21A
banner
banner
banner

Jezdecký magazín EquiTV 10. května 2018

reklama

Druhé květnové vydání Jezdeckého magazínu nás zavede do Brna, kde se ve dnech 4. - 6. května odehrály další závody Českého skokového poháru. Ve stejném termínu se také závodilo při GCT v Madridu. I tam se podíváme...

10.05.2018 14:40  |  Pořad: EQUINEWS  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno
reklama 22A
banner
banner
banner
banner

Tradičním dějištěm druhého kola Českého skokového poháru je Brno Veveří. Letos ožilo závodiště v centru jihomoravské metropole během prvního květnového víkendu, kdy panovalo příjemné počasí, a nejen to přilákalo početné publikum.

Všechny vrcholy mítinku byly naplánované na neděli 6. května. Jezdce ve věku do 18 let čekalo finále Czech Junior Cupu s překážkami do 115, respektive 120 centimetrů s ohledem na dvě různé věkové podskupiny. Přesně polovina startujících překonala základní kolo bez trestných bodů, a tak o pořadí rozhodovalo rozeskakování. Nejrychleji překonala kurz rozhodující části Kateřina Svěráková s Arwen. O vítězství jí ovšem připravila jedna chyba, která jí odsunula na konečnou šestou příčku. Bodový příděl do průběžného pořadí jí však stačil na postup na vedoucí pozici mezi jezdci ve věku od 16 do 18 let. Kateřina Matušková v sedle klisny F.Triomf byla nejrychlejší z účastníků rozeskakování, kteří na překážkách nezaváhali a vybojovala tak první místo v druhém kole juniorské túry. V čele žebříčku mladší juniorské skupiny od 12 do 15 let je po dvou kolech právě Kateřina Matušková, kterou jsme požádali o krátký rozhovor.

Pro jezdec v seriálu U25 tedy ve věku do 25 let byl připraven parkur stupně ST s jednou hvězdou, jehož překážky dosahovaly výšky až 135 centimetrů. Také v této soutěži muselo o vítězi rozhodnout až rozeskakování. Natálie Ulčová s Demontem jej absolvovala bez chyb v čase 41,92 sekundy, což stačilo na pomyslný bronz. O bezmála čtyři sekundy rychlejší byla další bezchybná dvojice – Michal Žilinský a Kaira, což pro ni znamenalo druhé místo. Stoprocentní bilanci má v této túře letos Václav Staněk, jenž dokázal vyhrát v úvodním mítinku v Martinicích. Na nejvyšší příčku dosáhl i v Brně, když v sedle klisny Quatemal projel tratí bez shození a v nejlepším čase. Tím si také zajistil suverénní vedení v bodování seriálu U25. Na kontě má čtyřicet bodů. Druhá v kategorii U25 Miroslava Škanderová na Václava Staňka ztrácí třináct bodů a o třetí příčku se dělí Sandra Tomaidesová a Michal Žilinský s devatenácti body.

Vrcholem nedělního odpoledne byla Falton Velká cena Brna, započítávaná do hlavního seriálu Českého skokového poháru. Stavitel Robert Smékal připravil pro účastníky parkur s překážkami do 145 centimetrů. Do finále postupovalo obvyklých deset nejlepších dvojic ze základního kola. Těsně před branami finále zůstala Kateřina Kubrická s Lentilkou. Ta dovezla, stejně jako pět dalších jezdců, čtyři trestné body, ale na postup jí nestačil dosažený čas. S jednou chybou proklouzl do finále Ladislav Arient, který sedlal Apolla. V druhé jízdě však přidal ještě osm trestných bodů a pořadí finalistů uzavřel. Na celkovém devátém místě dokončil Velkou cenu Ondřej Pospíšil s Einfachem. Ten nasbíral v každé jízdě po jedné chybě. Stejný scénář mělo také účinkování Terezy Mückové s hřebcem Control Me Karsit. V její prospěch hrál dosažený čas ve finále, který jí přisoudil osmou příčku.

Jan Štětina se v Brně probojoval do TOP10 hned s dvěma svěřenci. S Benitem-S po čistém základním kole v rozhodující části shodil dvě překážky a obsadil konečné sedmé místo. Čtyři trestné body si do finále přinesla Tina Šalková na Frascati Van Ter Hulst. Napodruhé už nezaváhala a cílem projela v čase 48,42 sekundy, což stačilo na šestou příčku. Pátý dokončil Jiří Papoušek s Calottou FS. Ten po čistém základním kole jednou chyboval v druhé části, v níž byl o více než sekundu rychlejší než Tina Šalková. Těsně pod stupni vítězů zůstal Miloslav Příhoda s klisnou Clear Jolie. Jeho celkový výsledek byl čtyři trestné body, které inkasoval v první části. Napodruhé už nezaváhal, navíc zaznamenal velmi dobrý čas v hodnotě 44,43 sekundy. Našly se tři dvojice, kterým se podařilo v brněnské Grand Prix absolvovat jak základní část, tak finále bez trestných bodů. Dvě nuly dovezl Jan Štětina v sedle Celana S a jeho čas stačil na třetí místo. Vyrovnaný boj o triumf ve skokovém poháru svedli Jan Chýle a Marek Klus. Jan Chýle sedlal svou stájovou jedničku – hřebce Cool Paradise. Finálovou tratí projel bez chyb a velmi rychle. Časomíra ukazovala v cíli 42,86 sekundy. Marek Klus s Carisonem však dokázal ušetřit ještě bezmála půl vteřiny. Z vítězství ve Velké ceně se tak v Brně radoval právě on.
Zároveň se katapultoval do průběžného vedení v Českém skokovém poháru, v němž má aktuálně dvacet tři bodů. Druhý Jan Chýle na něj ztrácí čtyři body a třetí místo drží s patnácti body vítěz z Martinic – Václav Horký. 

Čtvrtou zastávkou v seriálu parkurových závodů Global Champions byl během prvního květnového víkendu Madrid. Nejlepší jezdce a koně světa opět čekala dvě kola zařazená do týmové Global Champions League. První parkur vyrostl na madridském kolbišti v pátek 4. května a jeho překážky dosahovaly výšky 155 centimetrů.

V barvách celku Prague Lions nastoupila do soutěže Anna Kellnerová v sedle koně Calcourt Falklund a předvedla skvělý výkon, když dojela bez trestných bodů. Jejímu týmovému kolegovi Gerco Schröderovi náročný kurz příliš nesedl. Cílem projel s valachem Glock's Cognac Champblanc s dvanácti trestnými body a Pražští lvi tak byli před druhým dějstvím na průběžné sedmnácté pozici. Pro druhé kolo konané o den později změnil Gerco Schröder koně. V sedle Glock´s Londona se přesto nevyhnul chybám a dovezl devět trestných bodů. Annu Kellnerovou v sobotní části vystřídal Belgičan Niels Bruynseels, ale ani on neměl svůj nejlepší den. S klisnou Ganciou de Muze inkasoval dvanáct trestných bodů a družstvo tak obsadilo v Madridu konečné sedmnácté místo. Přesto je v průběžném pořadí na stále velmi krásné čtvrté příčce. Anna Kellnerová startovala v sobotu s Balguerem na stejném parkuru, jako se jela týmová soutěž, avšak pouze v rámci kvalifikace do Longines Grand Prix Global Champions Tour. Předvedla velmi pěkný výkon, pouze s jednou lehkou chybou, a do Velké ceny se skutečně probojovala. V ní ovšem přišlo několik zaváhání. I tak mohla být Anna Kellnerová se svým účinkováním v Madridu spokojena. 

Jedinými jezdci, kteří v první jízdě nezatížili konto svého týmu, byli členové Shanghai Swans, kteří tak do druhého kola přicházeli jako lídři. Brazilec Pedro Veniss zvolil pro druhou část koně Quabri de L Isle a bezchybnou bilanci udržet nedokázal. Inkasoval čtyři trestné body. Také druhý zástupce Shanghai Swans – německý jezdec Daniel Deusser s Cornet D´Amour – v druhé jízdě shodil jednu překážku a tým se propadl na konečné třetí místo. Druhou příčku vybojovali jezdci celku Rome Gladiators. Výrazně tomu přispěla Američanka Laura Kraut, když v sedle Confu předvedla dvě čistá kola. Egypťan Abdel Said na koni Jumpy van de Hermitage vystřídal pro sobotní část v prvním kole chybujícího Lorenza de Lucu a dovezl jediný trestný bod za překročení času. Gladiátoři z Říma zaznamenali celkem pět trestných bodů.

Zaváhání soupeřů využili Londýnští rytíři, kterým se v ligové sérii letos daří. Na svém kontě mají triumf z třetího závodu v Šanghaji. Největší jejich oporou je v letošní sérii britský zlatý olympionik Ben Maher, jenž v madridské ligové soutěži zaznamenal dvě nuly postupně s koňmi Winning Good a Explosion W. Další nulu přidal v sobotní jízdě belgický reprezentant Nicola Philippaerts v sedle bělouše Harelyho Bisschopa. V celkovém součtu zaznamenali London Knights jedinou chybu a podruhé v ročníku 2018 zvítězili. Prohloubili také svůj náskok v čele žebříčku, v němž mají 92 bodů. Druzí Valkenswaard United na ně ztrácí šestnáct bodů. Berlin Eagles jsou na třetí příčce s 65 body a v závěsu za nimi jsou Prague Lions, kteří mají o čtyři body méně.

Vrcholem série jednotlivců Global Champions Tour byla Grand Prix s překážkami do 160 centimetrů. Konečné pořadí účastníků, kteří překonali základní kurz bez chyb, muselo určit rozeskakování. Izraelské jezdkyni Danielle Goldstein s Lizziemary chybělo štěstí, když celým kurzem procházela bez zaváhání, až na poslední překážce přišla chyba. Čas by přitom stačil na vítězství, ale takto z toho bylo až osmé místo. Těsně pod stupni vítězů skončil Pieter Devos z Belgie, jenž závodil hnědákem Espoir. V rozhodující jízdě nechyboval a dokončil v čase 40,54 sekundy.

V nejlepší trojici se dva jezdci podělili o společnou druhou příčku, což se parkurovém sportu a zejména v rozeskakování vidí zřídka. Nicola Philippaerts z Belgie s koněm Harley vd Bisschop projel trasou bez zaváhání v čase 39,79 sekundy. Naprosto stejný výsledek pak zaznamenal Španěl Eduardo Alvarez Aznar na koni Rokfeller de Pleville Bois Margot. Vítězem Grand Prix Madridu se stal Ben Maher s Explosion W, kterého poslední dvě zastavení na okruhu Global Champions zastihla ve výborné formě. Na druhé místo dosáhl v předešlém kole v Šanghaji. V žebříčku seriálu se posunul vzhůru a momentálně je druhý se 103 body. Ve vedení je stále britský jezdec Scott Brash s náskokem 28 bodů. Třetí příčku drží Australanka Edwina Tops-Alexander, která má na kontě sto bodů.

SOUTĚŽ

S Jezdeckým magazínem EquiTV můžete každý týden soutěžit o nákup za 500 Kč v e-shopu s jezdeckými potřebami. Stačí se zaregistrovat na webu www.jezdeckymagazin.cz k odběru novinek o nových dílech našeho pořadu. Všichni registrovaní uživatelé od nás každý týden obdrží prostřednictvím e-mailu jednoduchou soutěžní otázku. Odpověď na ní se dozvíte také z aktuálního dílu Jezdeckého magazínu. 

Ten, kdo odpoví správně jako 10. v pořadí, obdrží od nás výherní poukázku v hodnotě 500 Kč do obchodu Bukefalos. Jména výherců z předešlých soutěží a další podrobnosti najdete na již zmíněné internetové adrese www.jezdeckymagazin.cz.

POZVÁNKY

Prestižní parkurová série Global Champions pokračuje od 10. do 12. května dalším kolem, které se uskuteční tentokrát v Hamburku. Samozřejmě ani tam nebudou chybět jezdci z týmu Prague Lions. 

Od čtvrtka 10. do neděle 13. května se ve Zduchovicích u Kamýku nad Vltavou koná Jumping Festival, jenž vyvrcholí nedělním parkurem stupně T*. To je stejná úroveň, na které se jezdí Velké ceny Českého skokového poháru. Ta nejbližší se uskuteční v Ostravě Staré Bělé od pátku 18. do neděle 20. května. Těžkým parkurem bude vrcholit i Květnová hořovická tour, která se koná během stejného víkendu. 

Příležitostí, kam vyrazit za koňmi je však mnohem více – jezdecký kalendář nejen v květnu nabízí každý týden desítky různých akcí. Na ty nejzajímavější se opět vypravíme s naší kamerou, abychom vám mohli i příští týden nabídnout pravidelný Jezdecký magazín. Tak si ho nezapomeňte zapnout již při čtvrteční premiéře. Na shledanou! 

 

reklama 23C
banner
banner
banner
banner
banner




 

▶️ PROGRAM PŘENOSŮ EQUITV.CZ
DATUM ČAS DISCIPLÍNA MÍSTO LINK
PÁ⏳26.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice  
SO⏳27.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice  
NE⏳28.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice  
ST⏳01.05. ⏰13:00 dostihy Lysá  
NE⏳05.05. ⏰08:00 skoky ČSP Brno  
NE⏳05.05. ⏰13:00 skoky Praha Chuchle  
SO⏳11.05. ⏰13:00 skoky (derby) Praha Gabrielka  
SO⏳11.05. ⏰00:00 klusáci Praha Chuchle  
NE⏳12.05. ⏰00:00 skoky ČSP Hradištko  
NE⏳12.05. ⏰00:00 dostihy Praha Chuchle  
ÚT⏳14.05. ⏰00:00 skoky KMK Písek  
NE⏳19.05. ⏰00:00 dostihy Praha Chuchle  
ČT⏳23.05. ⏰00:00 drezura CDI Olomouc  
PÁ⏳24.05. ⏰00:00 drezura CDI Olomouc  
SO⏳25.05. ⏰00:00 drezura CDI Olomouc  
NE⏳26.05. ⏰00:00 drezura CDI Olomouc  
NE⏳26.05. ⏰00:00 skoky ČSP Zduchovice  
NE⏳26.05. ⏰00:00 dostihy Most  
PÁ⏳31.05. ⏰00:00 working equitation Královice  
SO⏳01.06. ⏰00:00 working equitation Královice  
SO⏳01.06. ⏰00:00 dostihy Praha Chuchle  
NE⏳02.06. ⏰00:00 working equitation Královice  
I vaši akci může EquiTV vysílat ŽIVĚ!
Chtěli byste realizovat on-line přenos z vaší akce na EquiTV.cz? Kontaktujte nás co nejdříve na e-mailu: equitv@equitv.cz

 

Kompletní informační servis ze světa koní
Jezdci.cz EquiTV.cz
ČLÁNKY ZPRÁVY KRÁTCE AUDIO VIDEO
Každá stovka pomůže: Podpořte nás členstvím ve fanclubu Jezdci.cz a EquiTV a mějte od nás informace v předstihu…
Fanclub JEZDCI.CZ Fanclub EQUITV.CZ
NEPŘEHLÉDNĚTE