EquiTV.cz

reklama 21C
banner
banner
banner

Jezdecký magazín EquiTV 2. října 2014

reklama

V prvním říjnovém Jezdeckém magazínu EquiTV jsme pro vás přichystali reportáže z finále Českého skokového poháru v Hořovicích na Berounsku a z mistrovství České republiky seniorů, děti a pony ve všestrannosti, které se uskutečnilo v Humpolci...

02.10.2014 19:00  |  Pořad: EQUINEWS  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno
reklama 22C
banner
banner
banner
banner

Jedním z vrcholů jezdecké sezóny je nepochybně finále Českého skokového poháru a všech jeho přidružených seriálových soutěží. Finále 13. ročníku proběhlo pod taktovkou již tradičního pořadatele – Jezdecké společnosti Opatrný Hořovice. 

Na účast v tzv. „Final-Four“, což je model soutěže dle vzoru mistrovství světa, pomýšlelo před sobotní Velkou cenou Hořovic hned několik jezdců. Jediným, komu již nemohla uniknout, byl Aleš Opatrný. Jiří Skřivan, Zdeněk Hruška a Josef Pařenica doufali, aby se na průběžné sestavě již nic neměnilo. Opačný cíl měli Marek Klus, Denisa Bittnerová a Jiří Papoušek. Právě ti totiž měli reálnou šanci na to, aby se do elitní čtveřice probojovali. Nejobtížnější situaci přitom měl Jiří Papoušek, ten by totiž musel získat maximální počet – tj. 20 bodů. A právě tento jezdec tvořící novou dvojici s klisnou Zugatti si svoji šanci udržel i po základním kole Velké ceny, v němž neinkasoval žádný trestný bod. Hned po něm nastoupil Josef Pařenica s Calledou, jenž se ovšem dopustil hned v úvodu kurzu jedné chyby a musel tedy čekat, jak se bude dařit jeho dalším soupeřům. Podstatně veselejší byl hned po úvodním parkuru hlavní sobotní soutěže Marek Klus. Ten totiž s Al Camberem Eurobit projel cílem bez jediného trestného bodu a mohl se začít radovat. Jistota účasti ve finálové části Velké ceny určené pro nejlepších 10 dvojic mu totiž zajistila potřebný počet bodů pro start v nedělním vrcholu.  Do opačné situace se dostala Denisa Bittnerová. Ta totiž s Vanessou 5 chybovala na sedmičce a poté ještě na posledním skoku. Osm trestných bodů nemohlo stačit na jakýkoliv bodový zisk a tato jezdkyně tak věděla, že finále je pro ni ztraceno. Po ní se již postavil na start Jiří Skřivan s valachem Zemblou. Také on shodil břevno na překážce s číslem 7, což byl kolmý skok v distanci za triplebarem. Ke 4 trestným bodům přidal ještě jeden za čas a musel s napětím vyčkávat, jak to celé dopadne. V ohrožení byl téměř stejně, jako Zdeněk Hruška, který měl o dva body v žebříčku jezdců méně. S Calatou prošel dvěma třetinami kurzu zcela bez potíží, ale v závěru dvakrát chyboval. Při zatížení 8 trestnými body tak tušil, že se letos do „Grand finále“ v Hořovicích nedostane. 

Finálový parkur Velké ceny měl již rozhodnout pouze o jedné vstupence do nedělního klání se střídáním koní – mezi Jiřím Skřivanem a Jiřím Papouškem. A jelikož Jiří Skřivan do finále se Zemblou nepostoupil, osud měl zcela ve svých rukou Jiří Papoušek. Klíč k úspěchu byl jednoduchý. Pokud vyhraje, respektive bude nejhůře druhý za Alešem Opatrným s nepohárovým Acovarem, bude startovat v neděli on. Jakákoliv jiná varianta hovořila ve prospěch Jiřího Skřivana. Jiří Papoušek v sedle klisny Zugatti jel doslova vabank a už to vypadalo, že mu vše vyjde. Jenže pak přišlo shození na poslední překážce a bylo jasno. I kdyby ovšem Jiří Papoušek neinkasoval za chybu, do velkého finále by se stejně nepodíval. Nejvyšší příděl bodů totiž nakonec bral za vítězství Josef Kincl s Cascarem. Ten měl z pětice bezchybných v obou částech soutěže nejlepší čas. Ještě dříve, než se podíváme na samotné finále, v němž se utkali matadoři Aleš Opatrný a Jiří Skřivan s finálovými nováčky Českého skokového poháru Markem Klusem a Josefem Pařenicou vám nabídneme souhrn dvou rámcových finálových soutěží, které nedělnímu vrcholu předcházely.

Závěrečný den zahájilo finále Equiservis Amateur Tour určené pro dvacet nejlepších jezdců, kteří bodovali v kvalifikačních kolech. Deset bezchybných dvojic ze základního kola se probojovalo do rozeskakování a jen tři z nich v něm dokázaly čistou jízdu zopakovat. První z nich byla Barbora Juřenová s Remarque, která v rozeskakování nechybovala. Čas ale nakonec stačil na celkové třetí místo. Karolína Javorská a Singapore předvedli také bezchybnou jízdu a o poznání rychlejší než předchozí dvojice. Cílovou čáru protnuli v čase 40,32, a ten se nakonec ukázal být nepřekonatelný. Třetí čistou dvojicí byla Dana Pinkavová a La Cora I. Na Karolínu Javorskou ovšem ztrácela dvě sekundy, a tak se musela spokojit s druhým místem. 

Pravidla Czech Junior Cupu rozdělila finálové jezdce do dvou samostatných soutěží. Děti od 12 do 15 let změřily své síly na parkuru s výškou překážek do 120 centimetrů a po základním kole postupovalo deset nejlepších dvojic do superfinále. Pavla Benešová a Asteres si přinášeli ze základního kola nulu a u ní také zůstalo i po velmi rychlé finálové jízdě, kterou zvládla v čase 36,79. Další bezchybnou dvojicí po základním kole byla Sofie Najmanová a Stardano. Také jí se podařilo zajet čistou finálovou jízdu. Čas byl však o necelou vteřinu pomalejší, než zaznamenala Pavla Benešová. Lucie Kumarová s klisnou Ramona 1 zajela bezchybné a nejrychlejší základní kolo. Už to vypadalo, že i finálová jízda bude čistá, ale pak přišla chyba na posledním skoku a ta znamenala ve vyrovnaném startovním poli posun až na celkovou sedmou příčku. Stejně tak Martin Vašák a Bjerglunds Choping přicházeli ze základního kola s čistým kontem. Svižná finálová jízda napovídala, že možná diváci sledují vítěze, ale opět poslední skok nevydržel bez porušení. Tato chyba skutečně stála Martina Vašáka vítězství, jelikož čas 36,45 byl ze všech nejrychlejší. Posledním, kdo mohl do pořadí promluvit, byl Robin Johanovský. Také on s koněm Ergon Ter Zoetendale v základním kole nechyboval a stejně tak finálovou jízdu zajel bez chyb. Čas 38,11 ho ale zařadil na třetí místo, za vítězku Pavlu Benešovou a stříbrnou Sofii Najmanovou.

Junioři ve věku 16 – 18 let absolvovali své finále Czech Junior Cupu na parkuru s překážkami do 130 centimetrů a opět deset nejlepších dvojic postupovalo do vrcholné části. Nezáviděníhodná situace nastala během finálové jízdy Martiny Kučerové s klisnou Chlodwiga Marie. S jedním bodem ze základního kola mohla dvojice výrazně promluvit do celkového pořadí. Během jízdy však vznikla závada na výstroji – konkrétně u třmene sedla – a jezdkyně musela další pokračování vzdát. S čistým kontem po základním kole vstupovala do kolbiště Kateřina De Jagerová a Voigtsdorf Cityslicker. Jedna neposlušnost a s tím spojená penalizace za překročení času ovšem stála jezdkyni naději na nejvyšší příčky. Sedm trestných bodů stačilo na čtvrtý řádek výsledkové listiny. Hana Dostálová s Renaissance také absolvovala základní kolo bez trestných bodů. Ve finále se jí ale nedařilo a tři chyby znamenaly až celkovou sedmou příčku. Nina Kaločová a Ebony po čisté jízdě v základním kole nezaváhali ani ve finále. Jako jediní v celkovém součtu nezaznamenali žádný trestný bod, což jim vyneslo prvenství. Druhá skončila Kateřina Málková a třetí Václav Nágr. 

Pojďme se však již věnovat velkému finále se střídáním koní. Hned dva jezdci letos pro finále nezvolili koně, které v sezóně běžně sedlali. Aleš Opatrný si vypůjčil od Luďka Smahy Baloua 1. Marek Klus pro změnu získal možnost vypůjčení klisny Good Girl, kterou jezdil v sezoně 2014 Ludvík Jandourek. Josef Pařenica se rozhodl startovat s vlastním koněm Aquitem a Jiří Skřivan zvolil svojí aktuální stájovou jedničku – valacha Zemblu. První kolo jedou jezdci vždy na vlastních koních, i když nejen v případě Aleše Opatrného bychom slovo „vlastních“ měli dát do uvozovek. S vypůjčeným Balouem nicméně působil velmi sehraně a hned na úvod zajel čistý a velmi svižný parkur. Marek Klus a Good Girl udělali lehkou chybu na skoku s číslem 5 a jezdec si tak zapsal po prvním kole 4 trestné body. Bezchybnou jízdu v prvním kole předvedl také Josef Pařenica a Aquito. Zdálo se tedy, že čtveřice jezdců i koní bude velmi vyrovnaná. Vyrovnanost jezdců ještě podtrhl Jiří Skřivan, který s trochu unaveně působícím Zemblou zajel také bez chyb, pouze v pomalejším tempu, než jeho soupeři. To ho muselo zpětně asi mrzet, ale o tom až později. V druhém kole se situace změnila. Marek Klus zajel s Balouem 1 bezchybný parkur a držel tak na svém kontě stále 4 trestné body. Josef Pařenica s Good Girl chyboval hned pětkrát a jeho dosud čisté konto se rázem zaplnilo dvaceti trestnými body. Vyhlídka na dva parkury v sedle cizích koní s takovým počtem bodů už nebyla příliš optimistická. Ani Jiří Skřivan s Aquitem se neubránil chybě a v druhém kole zatížil své bodové konto čtyřmi trestnými body. Na řadu přišel valach Jiřího Skřivana, kterého v druhém kole sedlal Aleš Opatrný. Ten měl ze Zembly smíšené pocity, a to se také potvrdilo na parkuru. Hned na překážce číslo jedna přišla první chyba, následovaly další dvě a Aleš Opatrný tak inkasoval dvanáct trestných bodů. Třetí kolo zahajoval Josef Pařenica v sedle Baloua. Jezdci, kteří už s tímto koněm skákali v prvním a druhém kole, si pochvalovali jeho jezditelnost i pozornost. Josef Pařenica s ním zaznamenal jednu lehkou chybu na překážce číslo 4 a po třetím kole měl 24 trestných bodů. Jiří Skřivan předvedl velmi hezkou jízdu s Good Girl. Čistý parkur a průběžně 4 trestné body znamenaly pro Skřivana velmi nadějnou pozici před čtvrtým kolem. S Aquitem Josefa Pařenici si Aleš Opatrný takzvaně spravil chuť. Předvedl bezchybnou jízdu a na jeho kontě tak zůstávalo 12 trestných bodů. Marek Klus sedlal v třetím kole Zemblu. Až k trojskoku, tedy k překážce s číslem 6, skákali čistě. Na třetí části kombinace ale přišla první chyba a druhá hned poté na sedmičce. V součtu na tom byl tedy Marek Klus stejně jako Aleš Opatrný a do čtvrtého kola si přinášel 12 trestných bodů. V tento okamžik se otevřela obrovská šance pro Jiřího Skřivana. Zahajoval čtvrté kolo s pouhými 4 trestnými body a to znamenalo, že mohl jednou chybovat a stále by se stal jistým vítězem celého finále. V případě více chyb by pak už samozřejmě záleželo na výsledcích dalších jezdců. Jiří Skřivan však s Balouem 1 chyboval hned třikrát a karty se zcela obrátily. Teď to byl Aleš Opatrný, kdo mohl v případě čisté jízdy pomýšlet na vítězství, ačkoliv samozřejmě byl ve hře i Marek Klus. Aleš Opatrný sedlal ve čtvrtém kole Good Girl. Jenže chyby v trojskoku a na osmičce situaci opět zcela otočily. Marek Klus tak měl vše ve svých rukou. Pokud by s Aquitem došel čistě, byl by vítězem on. Dvojice shodila překážku číslo 3, ale zbytek kurzu před oněmělým publikem došla již bez dalších chyb. Bylo tedy jasné, že rozhodovat budou součty časů a to mezi Markem Klusem a Jiřím Skřivanem s 16 trestnými body. Vítězem Českého skokového poháru se nakonec stal Marek Klus, jehož časy byly v součtu sekundu a půl rychlejší. Jiří Skřivan se umístil na druhém místě, na Aleše Opatrného zůstalo místo třetí. Josef Pařenica, který měl před sebou ještě čtvrté kolo se Zemblou, věděl, že do pořadí už s 24 body nemůže promluvit a tak symbolicky uzavřel letošní finále plné nečekaných zvratů tak, že absolvoval jen úvodní dva skoky a následně vzdal.  

Ve dnech 27. a 28. září proběhlo v Humpolci mistrovství České republiky 2014 ve všestrannosti seniorů, dětí na velkých koních a na pony. Celkem se udělovaly čtyři sady medailí, jelikož pony kategorie se dělila na dvě skupiny podle věku jezdců. 

Částečná obhajoba vítězství se konala v pony kategorii dětí ve věku 10 až 13 let. Prvenství totiž vybojovala Barbora Vaňková startující na Liptonovi Sinajovi. Právě tento pony vyhrál před rokem na Farmě Borová se svojí dřívější jezdkyní Barborou Kamírovou. Ta již ovšem musela pony sport opustit, neboť vloni dosáhla věku 16 let. Náskok Barbory Vaňkové před ostatními byl opravdu obrovský. Zatímco ona dokončila celý závod s 46,18 body, další dvě medailistky – Dominika Tomíková s Keny 2 a Natalia Tarabini v sedle Maruše – měly zhruba o 20 bodů více. 

Napínavější situace byla ve starší kategorii jezdců na pony – od 13 do 16 let. Po drezuře druhá Aneta Regnardová s Kubou 3 jednou shodila na parkuru a hned se propadla za Viktorii Theimerovou s Chuanitou, která si ve skokové zkoušce nepřipsala žádnou penalizaci, podobně jako vedoucí Eliška Vítková s Protorií Ebony. Přestože bodové rozdíly nebyly nikterak vysoké, neděle již na tomto pořadí nic nezměnila, jelikož trasu terénní jízdy překonalo hned 7 z 10 dvojic čistě – vč. zmiňované vedoucí trojice.

Velmi neočekávaný průběh měla mistrovská soutěž dětí na velkých koních. Ze čtyř účastníků totiž dokončil jen jeden. Vendule Chráskové s Pírkem tak patřila zlatá medaile bez ohledu na její výsledek, který byl 96,07 bodů. Drezura v jejím podání přitom byla až jako třetí v pořadí a na pakruru si připsala 6 trestných bodů, k nimž přidala dalších 33,60 v nedělním krosu. Do něj nenastoupila Kristýna Kačírková s Dantésem, jež byla po sobotních testech průběžně druhá. Drezuru zajela s výsledkem 48,24 bodu a na pakruru chybovala třikrát. Petr-Jan Matuška s Glenem Geralinou / Bledou tváří absolvoval úvodní drezuru s 63,82 bodu a ve skokové zkoušce si připsal dalších 8 trestných bodů za dvě shození. Bohužel, v nedělním krosu byl vyloučen za třetí neposlušnost. Úspěšná nebyla ani favoritka soutěže Alžběta Vyštajnová, která se pokoušela na Elzarovi obhájit zlato z roku 2013. Drezuru měla sice jednoznačně nejlepší a parkur dokončila jako jediná čistě. Jenže pak přišla závěrečná terénní jízda a omyl, který znamenal vyloučení. 

V kategorii seniorů se ujal vedení po prvním dni, kdy byly na programu zkoušky v drezuře a v parkurovém skákání, jeden z favoritů – Robert Pokorný. Za drezurní úlohu obdržel od rozhodčích 43,28 trestného bodu a ve skocích ani jednou nechyboval. Jeho největší soupeř, Lubomír Vrtek, měl k dispozici hned dva koně. Diránovi 1 nevyšla drezura nejlépe a k 50,86 bodu přidal ještě dalších 16 bodů za čtyři shození na parkuru. Rázem se tak propadl na průběžnou 10. pozici. S druhým koňským svěřencem – Dallasem 1 – se mu dařilo lépe v obou dvou sobotních testech. Drezura v jejich podání byla dokonce druhá nejlepší. Bohužel u 47,76 bodu nezůstalo a s třemi chybami ze skokové části se jeho skóre vyšplhalo na 59,76. Nic méně, bylo jasné, že do nedělního krosu, v němž mohl startovat již jen s jedním koněm, nastoupí právě s Dallasem 1. Lepší výchozí pozici měli druhý Pavel Březina s Tomonem a Jana Höcková v sedle klisny jménem Ostrico. Ani jeden z uvedených jezdců se však v závěru mistrovského klání neradoval. Jana Höcková bohužel soutěž nedokončila pro třetí neposlušnost v terénní jízdě. Daleko k tomu neměl ani Pavel Březina. Ten s Tomonem totiž inkasoval 40 bodů na překážkách a dalších 18,40 za překročení časového limitu. Naopak díky bezchybnému krosu vystoupal vzhůru Radko Heidenreich v sedle klisny Tiksi Nadace při SOUz Loštice. Jistě musel zpětně hodně litovat čtyř shození na parkuru, neboť právě kvůli nim přišel o bronzovou, či dokonce stříbrnou medaili. Z bronzu se nakonec radoval Antonín Vrtek startující s Davosem 1. Stejně jako jeho otec Lubomír s Dallasem 1 předvedl bezchybnou terénní jízdu a rozdíl necelých tří bodů zaznamenal pouze v drezuře. Parkur oba Vrtkové dokončili s 12 trestnými body a odvezli si do Horních Heřmanic hned dva cenné kovy. K tomu nejcennějšímu ovšem měli stále daleko, neboť Robert Pokorný zvolil sice pohodové tempo, kvůli němuž si připsal 2,4 trestného bodu, ale na překážkách nechyboval a konečný výsledek 45,68 byl stále o více jak 14 trestných bodů nižší, než v případě zbývajících dvou medailistů.

Poslední mistrovství České republiky v letošním roce proběhne v  paradrezuře a konat se bude již tradičně v Hradištku u Sadské. Titul se pokusí obhájit Anastasja Vištalová s koněm Jumbo, která byla v tomto roce jedinou účastnicí Světových jezdeckých her v této disciplíně. Během prvního říjnového víkendu proběhne ve Zduchovicích finále Stylšampionátu dětí a juniorů a superfinále Stylšampionátu pony 2014. Jak již názvy napovídají, nepůjde jen o bezchybné jízdy, ale také o styl jezdců, který budou rozhodčí bedlivě sledovat. Zduchovické klání můžete sledovat celou neděli živě přes internetové stránky EquiTV. Náš štáb však nebude chybět ani v Hradištku a na dalších místech. Proto se již nyní těšte na příští čtvrtek, kdy vám v Jezdeckém magazínu přineseme souhrn toho nejzajímavějšího. Na viděnou! 

reklama 23B
banner
banner
banner
banner
banner




 

▶️ PROGRAM PŘENOSŮ EQUITV.CZ
DATUM ČAS DISCIPLÍNA MÍSTO LINK
ST⏳01.05. ⏰13:00 dostihy Lysá  
SO⏳04.05. ⏰00:00 dostihy Most  
NE⏳05.05. ⏰08:00 skoky ČSP Brno  
NE⏳05.05. ⏰13:00 skoky Praha Chuchle  
SO⏳11.05. ⏰13:00 skoky (derby) Praha Gabrielka  
SO⏳11.05. ⏰00:00 klusáci Praha Chuchle  
NE⏳12.05. ⏰00:00 skoky ČSP Hradištko  
NE⏳12.05. ⏰00:00 dostihy Praha Chuchle  
ÚT⏳14.05. ⏰00:00 skoky KMK Písek  
NE⏳19.05. ⏰00:00 dostihy Praha Chuchle  
ČT⏳23.05. ⏰00:00 drezura CDI Olomouc  
PÁ⏳24.05. ⏰00:00 drezura CDI Olomouc  
SO⏳25.05. ⏰00:00 drezura CDI Olomouc  
NE⏳26.05. ⏰00:00 drezura CDI Olomouc  
NE⏳26.05. ⏰00:00 skoky ČSP Zduchovice  
NE⏳26.05. ⏰00:00 dostihy Most  
PÁ⏳31.05. ⏰00:00 working equitation Královice  
SO⏳01.06. ⏰00:00 working equitation Královice  
SO⏳01.06. ⏰00:00 dostihy Praha Chuchle  
NE⏳02.06. ⏰00:00 working equitation Královice  
I vaši akci může EquiTV vysílat ŽIVĚ!
Chtěli byste realizovat on-line přenos z vaší akce na EquiTV.cz? Kontaktujte nás co nejdříve na e-mailu: equitv@equitv.cz

 

Kompletní informační servis ze světa koní
Jezdci.cz EquiTV.cz
ČLÁNKY ZPRÁVY KRÁTCE AUDIO VIDEO
Každá stovka pomůže: Podpořte nás členstvím ve fanclubu Jezdci.cz a EquiTV a mějte od nás informace v předstihu…
Fanclub JEZDCI.CZ Fanclub EQUITV.CZ
NEPŘEHLÉDNĚTE