Jezdecká sezóna 2016 v drezurní disciplíně

Drezurní jezdci, podobně jako ti skokoví, mají na domácí scéně tři hlavní vrcholy sezony. Vedle mistrovství České republiky a závodů Světového poháru mezi ně patří Český drezurní pohár. Pojďte si s námi připomenout nejdůležitější momenty roku 2016...

29.10.2016 09:50  |  Pořad: Drezura  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Tato seriálová soutěž se letos konala již pojedenácté a skládala se z celkem osmi závodů. Finále proběhlo během druhého zářijového víkendu v Martinicích, kde se rozhodlo o vítězích dvou vypsaných túr. Účastníci Challenge Cupu závodili v úlohách stupně obtížnosti S. Ve finále, které se jelo jako tříkolové, nakonec s poměrně těsným náskokem zvítězila dvojice Hana Vášáryová a Filipa. S úlohami na těžké úrovni se museli popasovat jezdci v Top Ten Cupu. Finále složené z úloh svatý Jiří, Intermediate 1 a Intermediate Freestyle zvládla nejlépe Tereza Hábová, která tak obhájila vítězství z roku 2015. Letos však vyhrála s jiným koněm, a to s Djazzem F.

Jediným drezurním mítinkem zapsaným v kalendáři Mezinárodní jezdecké federace, jenž se koná v České republice, je tradičně CDI Brno, které je navíc započítávané do bodování Světového poháru. Součástí závodů bylo i CDI pro jezdce na pony a jezdce v juniorské kategorii, jejichž posledními rozhodujícími úlohami byl freestyle – tedy volná sestava na hudbu. Mezi účastníky rundy pro pony byla nejvýše hodnocena sestava maďarské dvojice Panka Nagy a Molenhorn´s Rico. Juniorský kür ovládla opět maďarská reprezentantka – tentokrát Berill Szoke Tóth s valachem Donnington Parkem. Malou túru v rámci seniorské kategorie CDI3* vyhrála svým výkonem ve freestylu Rakušanka Ulrike Prunthaller v sedle hřebce Bartlgut´s Quebec. Vrcholem celých závodů však byla volná Grand Prix započítávaná do Světového poháru. Její vítězkou se stala finská jezdkyně Terhi Stegars, která za svůj výkon s koněm Axis TSF dostala od rozhodčích známku 75,375 %.

Mistrovství České republiky v drezuře a paradrezuře se odehrálo ve Zduchovicích od 18. do 21. srpna. Nejmladší věkovou kategorií, ve které se soutěžilo o tituly, byly děti. Zlato mezi nimi vybojovala držitelka bronzové medaile z mistrovství Evropy – Eva Vavříková na Belle Ennie. Anna Hrudková se stala mistryní České republiky, když zvládla se Zidanem 1 nejlépe tři kola v rámci soutěže pro mladší juniory. Mezi staršími juniory nenašla přemožitele dvojice Alexandra Hanáčková a Well Done. Středně těžká obtížnost čekala ve třech kolech na účastníky kategorie mladých jezdců od 18 do 21 let. Zlatou medaili v ní vybojovala Sofie Brodová, která sedlala Lady Chatterley. Ze seniorů si nejlépe vedla Libuše Mencke, mezi drezurními fanoušky stále známá pod dívčím jménem Půlpánová, která se stala mistryní republiky pro rok 2016 v sedle Syria.

Ve Zduchovicích se jel také republikový šampionát v paradrezuře, a nebylo žádným překvapením, že zlato získala Anastasja Vištalová s Latou Brandis, tedy dvojice, která o několik týdnů později závodila v českých barvách na paralympijských hrách v Riu.

NE⏳21.04. ⏰13:30 dostihy Praha Chuchle ▶️