Hořovické MČR dětí a juniorů objektivem EquiTV

V souhrnné reportáži EquiTV si můžeme připomenout nejdůležitější okamžiky mistrovství České republiky v parkurovém skákání dětí a juniorů, které se odehrálo ve středočeských Hořovicích ve dnech 7. – 9. července...

14.07.2017 08:57  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Středočeské Hořovice hostily ve dnech 7. až 9. července mistrovství České republiky v parkurovém skákání dětí a juniorů, kteří byli rozděleni tradičně ještě na dvě skupiny – mladší a starší.
Všechny tři kategorie byly vypsané jako tříkolové, ovšem v soutěži dětí nebylo ani po třídenním klání o medailistech jasno. Hned pět dvojic totiž absolvovalo všechny jízdy bez trestných bodů. Na řadu tak muselo přijít rozeskakování. První do něj vstupovala Tereza Jakubcová s Acobatou-T a nakonec si z něj odnášela osm trestných bodů. Jednu chybu udělala další dvojice v pořadí Aneta Červená s valachem Pay Day a na chvíli se ujala vedení. O to jí připravila hned následující jezdkyně Valentýna Kuková v sedle koně Shadow, která v rozeskakování nechybovala a cílem projela v čase 31,88 sekundy.

Jana Táboříková s Clintasem se také nedopustila žádného zaváhání, její čas však na vedoucí dvojici nestačil, a tak se zařadila na průběžné druhé místo. Posledním, kdo mohl zamíchat pořadím na nejvyšších příčkách, byla Kateřina Matušková s koněm F.Triomf. Té se podařilo sice dojet s nulou, dosažený čas 38,36 sekundy však jezdkyni na vedoucí pozici nemohl ohrozit. Mistryní České republiky v kategorii dětí se stala Valentýna Kuková. Jana Táboříková si z Martinic odvážela stříbro a třetí místo získala Kateřina Matušková.

Pro jezdce ve věku od 14 do 16 let byly připraveny rovněž tři parkury, z nichž ten poslední dosahoval výšky překážek 130 centimetrů. Výborně zahájila šampionát úspěšná reprezentantka Sára Vingrálková v sedle ryzáka Dollar Look. Jako jediná měla po dvou soutěžních dnech čisté bodové konto. Jenže právě v třetí jízdě přišly zřejmě chyby z nervozity. Dvojice si dovezla 17 trestných bodů a propadla se výsledkovou listinou na desáté místo.

Bronzovou medaili vybojovala Sára Finsterle s Elektrou. Její konečný výsledek měl hodnotu devět trestných bodů. V první jízdě dovezla penalizaci za chybu a překročení stanoveného času. V závěru pak inkasovala 4 trestné body za jedno shození. Sofie Najmanová sedlala v mistrovské soutěži Casanovu-S. V prvním kole se dopustila jedné chyby, stejně jako v kole posledním tedy třetím. S osmi trestnými body v součtu se mohla radovat z druhého místa. Titul mistryně republiky mezi mladšími juniory nakonec získala Kateřina Svěráková. Ta v sedle klisny Arven ani v jednom ze třech parkurů nechybovala, dovezla si pouze jeden trestný bod za překročení stanoveného času v prvním kole.

Starší junioři se museli během třech dnů vypořádat s parkury vysokými od 125 do 130 centimetrů. Na nedělní třetí jízdy nebude vzpomínat v dobrém Natálie Kreislová.  Ta měla po dvou kolech s ryzákem The Lux Effect čisté konto, takže mohla pomýšlet na stupně vítězů. V třetím kole však dovezla 12 trestných bodů a musela se spokojit s konečným šestým místem. Čtyři trestné body v součtu ze všech kol, to byl výkon Michaely Rodové, která sedlala Arnieka H. Jedinou chybu celého šampionátu udělala v druhém kole a získala v konečném hodnocení třetí příčku.
Dvě dvojice překonaly všechny tři parkury bez zaváhání, a tak o rozdělení zlaté a stříbrné medaile muselo rozhodnout rozeskakování. Natálie Soukupová s Hamiltonem do něj nastupovali jako první. Cílem pak projeli se zátěží osmi trestnými body a nezbývalo jim, než čekat, jaký výkon podá jejich jediná soupeřka. Tou byla Anna Heldová, která sedlala hnědku Cara Miu. Jezdkyně v rozhodující části jednou chybovala a výsledek čtyř trestných bodů udržela až do samého závěru, což stačilo na vítězství.