EquiTV rekapituluje sezonu 2017 ve všestrannosti

V rámci pořadu Jezdecký sport 2017, v němž rekapitulujeme průběh nejvýznamnějších akcí v letošní sezoně na území České republiky, přinášíme souhrn ze závodů ve všestrannosti. Připomeneme si MČR v Pardubicích i humpolecké finále Zlaté podkovy.

03.11.2017 12:57  |  Pořad: Všestrannost  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Všestrannost je další z disciplín, jejíž součástí je mj. prověrka vytrvalosti a souhry dvojic v terénní zkoušce.

Mistrovství České republiky se odehrálo na závodišti v Pardubicích ve dnech 20. až 23. července, a medaile při něm byly rozdány v osmi kategoriích. Mezi dětmi ve věku od 10 do 13 let, které jezdí na pony, dosáhla nejlepšího celkového výsledku Sára Dvořáková v sedle Gejzera. Šampionát pony a dětí ve věku od 13 do 16 let se z titulu mistryně republiky radovala Barbora Vaňková, jež sedlala valacha jménem Lipton Saimon. V kategorii dětí na velkých koních nenašel přemožitele Richard Horáček ve dvojici s koněm Ramzes Aha.

Se soutěží připravenou pro mladší juniory, tedy jezdce mezi 14 a 16 lety, se nejlépe popasovala dvojice Šárka Štvánová a Caledon 3. Zlato mezi juniory ve věku od 16 do 18 let vybojovala Klára Ivančáková v sedle klisny Cry. Mezi mladými jezdci dělil v celkovém hodnocení dvojice na bronzové a stříbrné pozici rozdíl pouhého jednoho trestného bodu. Třetí nakonec dojela Marie Smolíková s klisnou Carmen 16. Titul vicemistryně získala Šárka Votavová v sedle plnokrevného hřebce jménem Tedy Ready. Vítězka Eliška Orctová na koni Bonus naopak na soupeře získala náskok více než dvanácti bodů a vybojovala čtvrté zlato v řadě.

Těžká zkouška čekala v Pardubicích seniory. O náročnosti terénní jízdy, takzvaného krosu, vypovídá i to, že bez penalizace nedosáhl cíle žádný z účastníků. Bez chyb na překážkách pak překonala trať pouze třetina z nich. Bronzovou medaili si nakonec za svůj výkon vysloužil Petr Myška s klisnou Obora´s Shut It Out. Druhé místo obsadil Jan Holec v sedle Tasznika, jemuž pomohla výborná drezura i vydařený kros. Zlato z roku 2016 obhájil Miloslav Příhoda, který tentokrát sedlal Lorda. Soupeřům odskočil v celkovém součtu o více než deset bodů.

Pro úplnost nesmíme opomenout soutěž seniorských družstev, v níž se projevila dominance jezdců z východních Čech. Východočeská oblast totiž postavila do letošního mistrovství týmů hned pět kompletních celků. Sestava Východočeské oblasti 2 ve složení Jaroslav Hatla, Petr Myška, Radim Toman a Lucie Hlavatá se nakonec radovala ze zlatých medailí.

Zlatá podkova, to je vedle vozatajských klání také všestrannost. Finále seriálu se odehrálo v Humpolci ve dnech 25. až 27. srpna a ve dvou nejvyšší kategoriích přineslo napínavou podívanou až do závěrečných okamžiků.

Stejně jako v nižších soutěžích, i v hlavní kategorii čekal jezdce i diváky nervy drásající závod až do samého konce. Zatímco Markéta Máchová s Aférou dojela třetí s poměrně výrazným bodovým odstupem od nejvyšších příček, na prvním a druhém místě byly rozdíly velmi těsné. Pavel Březina s Realitou se po sobotní terénní zkoušce dostal na průběžnou druhou příčku a nechyboval ani na parkuru, takže celou soutěž dokončil s výsledkem 53,36 trestného bodu. Eliška Orctová s Bonusem se dostala do vedení, když zajela zdařilý kros. Do nedělního parkuru nastupovala tedy jako poslední, a po výkonu Pavla Březiny bylo jasné, že pokud chce vyhrát, nesmí shodit ani jednu překážku. To se jí nakonec povedlo, cílem projela s nulou a s celkovým skóre 51,52 trestného bodu se stala vítězkou 52. ročníku Zlaté podkovy.