EquiTV.cz

reklama 31C
banner
banner
banner
banner
banner

Drezurní jezdkyně Hanka Vášáryová

30.01.2010  |  AUTOR  |   |   PREMIUM PROGRAM  |  fullscreen |

Hana Vášáryová se narodila 12. 8. 1981. Koně jsou její obrovskou láskou a vášní a provázejí ji životem již od raného dětství. Tehdy si místo her na princezny raději koně alespoň kreslila. Jezdit v té době ještě nemohla...

reklama 32A
banner
banner
banner
banner
banner

...snad jen při pravidelných návštěvách ZOO na ponících.

Sen o jízdě na koni se jí splnil v 9 letech. Začala jezdit v jezdeckém klubu na Přední Kopanině, kde zůstala do svých 16 let. Prožila zde krásné dětství a díky paní Vlastě Kadlecové se poprvé setkala s drezurou.

První závody absolvovala v roce 1996 (úkol Z1) s koněm Norton (majitelka Dáša Karásková) a skončila na pěkném čtvrtém místě. V roce 1997 Hanku čekal křest v podobě Mistrovství ČR (kategorie juniorů). Závodila s koněm Jarda a výsledek se nesl v duchu „snad za ní ještě někdo skončil“.

O rok později Hanka startuje na Mistrovství ČR v Karlových Varech s tehdy čtyřletým koněm Pamír (majitel Miroslav Pavlík). Na něm jezdila až do roku 2006, kdy Pamíra prodali do Číny. Roku 2001 dosáhla prvního hodnotného úspěchu v rámci své jezdecké kariéry – s koněm Perun skončila druhá na FEI testu. V roce 2002 přišly další dobré výsledky – první a druhé místo na KMK pětiletých koní (Samanta a Floresta).

Zima v letech 2002 a 2003 byla pro Hanku obdobím splněných přání. Z peněz, které získala prodejem Peruna, si zaplatila stáž u Soni Grossauer (stále patří mezi nejúspěšnější drezurní jezdkyně Rakouska). Na stáži byla se dvěma koňmi – Pamírem a Samantou – a absolvovala i několik závodů. V té době se začínají projevovat výsledky Hančiny tvrdé práce (byla například první a třetí na CDN – A v Klasse L se Samantou a pátá v Klasse M s Pamírem). Sportovní kariéra se pomalu začala obracet jiným směrem.

Rok 2003 se nesl ve znamení jezdeckých úspěchů. Hana obsadila páté místo na Mistrovství ČR seniorů v Karlových Varech (s koněm Pamír). Následovalo první, druhé a čtvrté místo v KMK šestiletých koní (Samanta, Angie, Floresta) a páté místo na KMK koní pětiletých s kobylkou Legacy. Legacy měla v tomto období hříbátko a své mateřské povinnosti si vzorně plnila mezi svými pracovními úkoly. Za výsledky hlavně v oblasti práce s mladými koňmi Hanka získala i první velké ocenění od profesionální sportovní veřejnosti – Jezdec roku 2003. Ve stejném roce se k Haně dostala informace o výběrovém řízení na pozici pracovního jezdce do nejprestižnější světové drezurní stáje Kasselman. Druhého ledna 2004 tam nastoupila do role ošetřovatele/pracovní jezdec. Prožila tu krásné období plné dřiny, ale i splněných snů.

V době svého pobytu dostala do tréninku koně Ricca (majitel Celestýn Pfaffel) a v začátcích jí hodně pomáhala Bianca Kasselmann.

Na počátku dubna 2005 se Hana vrací do Čech, aby zde dokončila Filozofickou fakultu UK. S Riccem v tomto roce absolvovala dva závody. Na Mistrovství ČR skončili na pátém místě a vyhráli Challenge Cup v Radimovicích. Hana si pronajala stáj v Neuaigenu (SRN) a kromě Ricca trénovala dalších deset koní.

Rok 2006 byl prvním vynikajícím sportovním rokem, který se projevil i ve výsledcích a stabilních profesních výkonech, o nichž si Hanka nechávala zdát již od roku 1996. Ricco a Hanka se stali mistry ČR, vítězi ČDP, byli oceněni tituly Jezdec a Kůň roku a vyhráli pohár Jezdectví. Za své výkony získala výkonostní Zlatý odznak.Začali se pravidelně umisťovat na předních příčkách nejen v domácích, ale i v zahraničních soutěžích. Úspěchy se dostavily i u ostatních koní v tréninku – dařilo se například Rebelovi, Melante, World Willymu, Půlnoci a dalším.

Martin, Jasmin a HankaVelmi důležitým se v Hančině životě stal rok 2007. S koněm Ricco dosahovali velmi kvalitních výsledků na zahraničních kolbištích v rámci malé rundy Světového poháru. Po dobrých umístěních například ve Stadl Paure, Landshutu, Warce či Lipici dosáhli trojnásobného vítězství na CDI-W v Brně a čtvrtého místa na kvalifikaci na Nurnberger Burg Pokal. Třešničkou na dortu byla obhajoba mistrovského titulu MČR, kterou Hanka absolvovala v pátém měsíci těhotenství. Svými výsledky zazářil i Richmond jako šampion pětiletých koní a Melante jako vicešampionka. Prvního září se Hanka provdala za Tomáše Vášáryho a 27. prosince v 11:27 přišla na svět Johanka Vášáryová. Za tuto sezonu byla Hanka již potřetí oceněna titulem Jezdec roku a Ricco získal titul Kůň roku.

V dubnu roku 2008 se stáj DS Pelikán stěhuje do tolik vytouženého areálu ve Všeticích. Hanka závodí na zapůjčeném koni Gaurdian Angel (majitelka Kačka Říhová) a dosahuje s ním na mistrovský titul MČR i na vítězství na ČDP. Na zahraničních kolbištích získává například páté místo na CDI Wroclaw. Na KMK šampionátu pro mladé koně získává Richmond první, Melante druhé a Clarissa (majitel Jaroslav Turek) čtvrté místo. Dostavují se i první trenérské úspěchy. Svěřenkyně Michaela Bohuslávková a Marie Vranková se stávají mistryněmi republiky ve svých kategoriích.

WeltyRok 2009 byl ve znamení mládí. Do stáje přišlo hodně nových mladých koníků, kteří jsou příslibem do budoucnosti. Například Saladin V, Rimbaud V, Luis Lassale, So Easy, Zaffier, Red Maserati, Ehrengold a Real Cookie. V dubnu se Hančiným trenérem stal uznávaný drezurní specialista pan Peter Holler. Celá sezona byla věnovaná práci s mladými koňmi a své první chvilky slávy si na závodech zažili například Welterfolg (majitelka Pavla Daumann) a Saladin V. Největších úspěchů v této sezóně dosáhli: Zaffier (majitelka Petra Čmejlová) – konečné třetí místo na finále KMK, Clarissa – vítězka FEI testu a druhé místo na finále KMK, Luis Lassale – vítěz FEI testu a Richmond – vítěz ČDP-novice cupu.

POŘAD: Představujeme jezdecké a hipologické osobnosti

reklama 33B
banner
banner
banner
banner
bannerDiskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE