Barbora Tomanová vítězkou Velké ceny Kolína 2015

Čtvrté kolo Českého skokového poháru se po letech hostování v Ptýrově přesunulo blíže ke Kolínu, jehož jméno nese hlavní soutěž Velká cena Kolína. Po skončení závodů spřežení, zavítali do Němčic skokani. To nejdůležitější z neděle v reportáži níže.

29.05.2015 08:40  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Jezdecký areál v Němčicích u Kolína zažil krátce po mezinárodních vozatajských závodech další významnou jezdeckou akci. Tentokrát se tam pod taktovkou kolínské stáje Václav uskutečnilo ve dnech 21. až 24. května již čtvrté kolo Českého skokového poháru.

Do dílčího finále Amateur Tour, které se jelo na parkuru s překážkami do 110 centimetrů, nastoupilo 24 dvojic. Pět se jich bezchybným výkonem probojovalo do rozeskakování o příčky nejvyšší. Ondřejovi Refkovi s Jambou 2 se podařilo dokončit i rozeskakování čistě – s časem 38,18, což mu stačilo na třetí místo. Další z dvojic, jež v rozeskakování pokořily hranici 39 sekund, byla Markéta Jarošová s klisnou Nubií. Jejich čas měl hodnotu dokonce 36,81 a v kombinaci s bezchybným parkurem znamenal druhou příčku v této soutěži. Ještě o dvě desetiny sekundy rychlejší byla taktéž bezchybná Karolína Javorská s klisnou Singapore. To jí vyneslo první místo a nejvyšší příděl bodů do žebříčku amatérské túry. Karolína Javorská tak vede průběžné pořadí s náskokem 9 bodů.

Junioři skákali své kvalifikační finále v Němčicích na parkuru s překážkami do 120, respektive 125 centimetrů, v závislosti na jejich věkové kategorii. Soutěž absolvovalo celkem 43 dvojic, z nichž 9 postoupilo po čistém základním kole do rozeskakování. Trojice nejlepších vtěsnala své dosažené časy do rozestupu jen něco málo přes půl sekundy. Třetí nejlepší byla Michaela Mžiková s koněm Ultimo De Carmel. Na překážkách opět nezaváhala a cílem procválala v čase 36,97 sekund. Přesně o čtyři desetiny rychlejší, tím pádem o jednu příčku lepší, byl další bezchybný jezdec Petr Dajbych, který v juniorském finále sedlal klisnu Zadelen A.B. Nejvíce bodů do žebříčku celé túry si připsala Anna Lani Novak. Nejen, že v sedle klisny Tavety – HS neshodila ani jednu překážku, ale čas Petra Dajbycha překonala o rovných šestnáct setin sekundy. V cíli tak mohla oslavovat první místo v dílčím finále Czech Junior Cupu.

Desítka finalistů Velké ceny Kolína vzešla z poctivě postaveného parkuru s překážkami do 150 centimetrů. Osm trestných bodů si ze základního kola přinesl Luděk Smaha na valachovi Balou 1. Ve finále se dopustil ještě jedné chyby a s celkovým výsledem 12 trestných bodů skončil desátý. Stejného počtu bodů v součtu z obou částí soutěže dosáhla Barbora Vojtková s hřebcem Calupem. Dosažený čas 54,42 sekund ji přisoudil deváté místo. O více než 4 sekundy rychleji si s finálovou tratí poradil Marek Klus na Lordaně 1. Nicméně i on přicházel do parkuru zatížen dvěma chybami, ke kterým ještě přidal třetí. Výsledek tohoto úspěšného pohárového jezdce stačil tentokrát až na osmé místo. Nejrychlejší dvojicí celého finále byl Ludvík Jadnourek s Good Girl. Čas 49,50 byl bezkonkurenční. Jenže také po dvou chybách v základním kole ještě jednou shodil i ve finálové části soutěže, a tak se musel spokojit se sedmou příčkou. Také Jan Chýle s Cool Paradise vstupoval do kolbiště se dvěma shozeními ze základní části, ale ve finále už ani jednou nezaváhal. Z jezdců s celkovými osmi trestnými body byl ovšem nejpomalejší, a kvůli tomu bral až šesté místo. Loňský finalista Josef Pařenica chyboval s Aquitem v prvním parkuru jen jednou. Poté přidal ještě jedu chybu a zařadil se s časem 53,41 na pátou příčku. Zcela stejný vývoj měly jízdy dvojice, která vyhrála první letošní pohárové kolo v Martinicích. Vladimíra Tretera s valachem Quentinem 6 byl o něco málo rychlejší, než Josef Pařenica, díky čemuž skončil těsně pod stupněm vítězů na čtvrtém místě. Pro třetí místo si dojeli Jan Štětina a Casanovo-S. Dvojice si v součtu do výsledkové listiny zapsala jen jednu chybu, které se dopustila v základní části soutěže. Napodruhé již nezaváhala a cílovou čáru protnula v čase 55,79 sekundy. Letos se často při dekorování těžkých skokových soutěží objevuje jméno Rudolfa Doležala. Nejinak tomu bylo i tentokrát. S chybou ze základního parkuru si s Carl Bluem došel po čistém finále pro druhý nejvyšší bodový příděl do pohárového žebříčku. Jedinou dvojicí, která dokázala překonat základní parkur bez trestných bodů, byla Barbora Tomanová s klisnou Sorceress. Nastupovala tedy jako poslední z finálové desítky a vše záleželo na tom, jak se s úlohou favoritky vyrovná. Barbora Tomanová má ale tolik zkušeností, že ani v tomto případě nezaváhala a mohla se radovat z vítězství ve Velké ceně Kolína 2015, která se jela premiérově na němčickém kolbišti.

Po čtvrtém kole vede průběžné pořadí s 38 body Marek Klus, druhý je o dva body níže Rudolf Doležal. Třetí Vladimír Tretera má 34 bodů a němčická vítězka Barbora Tomanová se dělí s Josefem Pařenicou o čtvrté místo.