Světový pohár v Olomouci 2016 vyhrála Jörne Sprehe

27.06.2016  |  AUTOR

Třetí ročník mezinárodních parkurových závodů J&T Banka CSI3*W Olomouc 2016 je minulostí. V neděli 26. června byly na programu poslední čtyři soutěže, přičemž ta hlavní byla součástí Světového poháru. Vítězství v ní vybojovala Jörne Sprehe.

Také čtvrtý soutěžní den se závodilo již od 8.00 hodin ráno. Jako první přišlo na řadu finále Gold tour s výškou překážek do 145 centimetrů. Do této soutěže nastoupilo sedm desítek jezdců a koní. Dvě z českých dvojic dokončily parkur bez penalizace. První z nich byl Jan Studnička s Crocodile Dundee v čase 72,54 sekundy, což mu stačilo na 9. místo. Druhý pak Josef Kincl s Cascarem. Jeho čas byl o 7 vteřin kratší a probojoval se tak i mezi dekorované na 7. pozici. Nejlepší výkon předvedl německý jezdec Andreas Brener s 13letou holštýnskou klisnou Trebox Acoradií, na něhož Josef Kincl ztrácel zhruba 5 sekund. „Parkur byl postaven velmi dobře, dalo se jet hodně variant, a to bylo pro mě rozhodující. – Těžký byl pro mě každý oblouk. Chtěli jsme mít co nejrychlejší čas, ale rychleji to už nešlo. – Mrzelo mě, že jsem se nedostal do Grand Prix. Ale asi to takto bylo správně. Určitě je lepší být v Gold tour mezi umístěnými, než jít Grand Prix za tři chyby,“ zhodnotil Josef Kincl.

Grand Prix CSI3*W Olomouc 2016 s překážkami vysokými do 160 centimetrů zahájila v pravé poledne. Jako první z Čechů nastoupila do Grand Prix Zuzana Zelinková s Calerim II. Bohužel zaznamenala dvě chyby na překážkách a navíc si připsala jeden trestný bod za čas, což stačilo na umístění v polovině padesátičlenného startovního pole. Velmi nadějně vypadala zpočátku jízda Aleše Opatrného s Dimarem V D Looise Heide, ale k chybě na devítce přidal ještě jedno shození na posledním skoku. Osm trestných bodů v čase 74,93 sekundy jej zařadilo na 18. příčku. Vůbec největší radost českým fanouškům udělala Anna Kellnerová, která s devítiletým Classicem obdržela jen 1 trestný bod za lehké překročení časového limitu. Vzhledem k tomu, že bez penalizace dokončili jen čtyři účastníci, Anna Kellnerová ještě před rozeskakováním věděla, že si odveze z Olomouce cenu za krásné páté místo. „Byl to úžasný pocit dojet Grand Prix bez chyby a slyšet diváky, jak z toho mají také radost. – Bylo by skvělé se tady rozeskakovat, ale i tak jsem dnešním výkonem nadšená a příště si budu dávat na čas větší pozor,“ řekla Anna Kellnerová.

Do rozeskakování nejprve nastupoval obhájce loňského vítězství z Grand Prix v Olomouci Maximilian Schmid s Chaconem 2 a čisté konto si udržel. Michal Kazmierczak z Polska na koni Que Pasa 5 také zopakoval bezchybný výsledek, ale čas 44,60 jej zařadil se ztrátou jedné sekundy na průběžné druhé místo. Jedinou ženou na startu rozeskakování byla Jörne Sprehe s Lunou. I ona si do cíle dovezla nulu na bodovém kontě a navíc v nejrychlejším čase – 41,91 sekundy, čímž se ujala vedení. O to ji mohl připravit už jen maďarský jezdec reprezentující Ukrajinu – Ferenc Szentirmai s Chacclandem. Chyba ovšem přišla už na prvním skoku, a tak o vítězi a umístěných bylo definitivně rozhodnuto. „Kurz Velké ceny byl velmi náročný, ale klisna Luna skákala opravdu fantasticky a odvedla velmi dobrou práci,“ pěla Jörne Sprehe chválu na svoji koňskou svěřenkyni.

Velkou cenou však mezinárodní závody J&T Banka CSI3*W Olomouc 2016 neskončily. Program pokračoval odpoledne ještě juniorskou Grand Prix na výšce 140 centimetrů, v níž zvítězila veleúspěšná dvojice na tomto mítinku – Stanislav Piatkowski a Aaron 340 z Polska. V Junior tour to pro něj byla již druhá výhra a navíc v sobotu obsadil stříbrnou pozici. V neděli byl druhý Václav Nágr v sedle Normana a k tomuto úspěchu navíc přidal třetí příčku s Calmem. „Koně skákali skvěle, jsem moc spokojený. Na parkuru byly těžké pasáže, jako třeba nájezd do trojskoku. Oproti předešlým dnům byl rozdíl spíše v technické náročnosti, výškově to bylo velmi podobné,“ konstatoval Václav Nágr.

O definitivní tečku se postaralo finále tzv. Silver tour s překážkami do 135 centimetrů. Do rozeskakování soutěže se probojovalo 11 bezchybných dvojic a k naší radosti se vedení ujala Zuzana Zelinková s Cartagenou W. Čas 37,94 sekundy atakovala další česká jezdkyně Tina Šalková s Digerem. Bohužel, dvěma chybami se připravila o netradiční prvenství, jelikož na setinu vteřiny zcela stejného času dosáhl i Polák Dawid Kubiak s klisnou Anastacií. Na rozdíl od Šalkové však dokončil bez penalizace a nejúspěšnější domácí účastnicí této soutěže tak byla Zuznana Zelinková. „Kartagena podala skvělý výkon a sama nevím, kde bychom měli ušetřit ty necelé tři sekundy, které nás dělily od vítězství,“ uvedla Zuzana Zelinková.

Další informace k závodům J&T Banka CSI3*W Olomouc 2016 najdete na internetových stránkách www.csiolomouc.cz. Nezkrácený záznam nedělní Grand Prix odvysílá Česká televize na programu ČT Sport v úterý 28. června od 20.10 hodin.