Klouda vítězem CVI 2014 ve Frenštátu pod Radhoštěm

19.05.2014  |  AUTOR

Závody CVI3* konané ve dnech 15. až 18. května ve Frenštátu pod Radhoštěm byly jedinou mezinárodní akcí v této disciplíně pro letošní rok. Tomu odpovídala i skvělá účast jak domácích, tak zahraničních účastníků. Přinášíme podrobnosti...

Největší hvězdou se jednoznačně stal úřadující mistr Evropy Jacques Ferrari z Francie, byť samozřejmě většina českých příznivců voltiže fandila Lukášovi Kloudovy, který taktéž patří mezi naprostou světovou špičku.

ZÁZNAM NEDĚLNÍHO ON-LINE PŘENOSU PŘINESEME JIŽ BRZY!

V kategorii žen startovala mj. i Lukášova klubová kolegyně z TJJ Lucky Drásov Jana Bartoňková. Na koni Landar si ve třech částech soutěže připsala průměrnou známku 6,882 bodu a to jí stačilo na konečnou 9. pozici. Rozdíly mezi nejlepšími jezdkyněmi nebyly moc velké. Na medailovou pozici např. ztrácela necelého půl bodu. Bronz putoval zásluhou Daniely Fritz do Rakouska. Těsně pod vrcholem stupně vítězů zůstala Carola Sneekes z Holandska. Ta od rozhodčích dostala výslednou známku 7,420. Přemožitele ovšem nenašla další rakouská reprezentantka – Sabine Kuntner. Dalšími českými reprezentantkami byly Kateřina Dušková a Bára Komárková. Ty se již do nejlepší desítky neprobojovaly a skončily na 11. a 15. příčce.

Mezi muži jsme měli také tři česká želízka v ohni. Vedle Lukáše Kloudy to byli Josef Zelinka a Marek Hablovič. Posledně jmenovaný získal 6,333 bodu a dokončil jako sedmý v pořadí. Josef Zelinka těsně atakoval sedmibodovou hranici – konkrétně o 2 tisíciny bodu, což mu stačilo na 5. řádek výsledkové listiny. Lukáš Klouda předvedl velmi vydařenou volnou sestavu ohodnocenou 8,180 body, čímž průměrné skóre vylepšil na 7,612 bodu. Jeho dva největší soupeři ovšem startovali až po něm, a tak musel netrpělivě čekat, jak se bude dařit právě jim. Slovenský jezdec Adam Lukáč startoval stejně jako Klouda na Landarovi vedeném Petrou Cinerovou. Známka za volnou sestavu taktéž překročila osm bodů, ale bylo to přece jen méně, než u našeho závodníka – konkrétně 8,018 bodu. V celkovém pořadí se zařadil se 7,540 body až za Lukáše Kloudu. Vše měl ve svých rukách poslední startující Jacques Ferrari. Vše mu vycházelo perfektně, ale pak přišlo po nevhodně zvoleném zvukovém efektu bouřky lehké splašení koně Aladina, jehož lonžérem byl Ondřej Svoboda. Poté se již toho moc zachránit nedalo a bodová ztráta ve volné sestavě mistra Evropy stála i celkové vítězství. To k naší radosti patřilo Lukášovi Kloudovi.

Absolutním vrcholem celých závodů byla soutěž skupin. Představily se celkem tři a tou první startující ve volné sestavě byla z Maďarska. Sbor rozhodčích ji nakonec ohodnotil nejhůře, a tak skončila třetí. Stříbrnou pozici obsadili členové Jezdeckého klubu Voltiž Albertovec s koněm Aquaris vedeném Ladislavem Menšíkem. Na finišující rakouskou skupinu ovšem naši ještě nedosáhli. Zatímco na albertovské konto přibyla známka 7,130 bodu, Rakušané jich obdrželi osm a téměř pět setin k tomu.

Kompletní výsledky najdete v příslušném záznamu závodů – viz odkaz níže. Záznam on-line přenosu najdete již brzy na www.equitv.cz. Sestřih toho nejzajímavějšího (45 minut) přinese v pátek od 15.35 hodin kanál ČT Sport.